Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Sekce pro děti a mládež znovu pracuje

Sekce pro děti a mládež znovu pracuje

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Před 9 lety napadlo partu mladých lidí založit při České astronomické společnosti sekci, která by se věnovala práci s dětmi. Pořádala by pro ně soutěže, nejrůznější akce a podporovala je v jejich zájmu o astronomii.

Jak to tak ale někdy bývá, dobrý nápad narazil na nedostatek času a ani počáteční nadšení ho nezachránilo. Činnost sekce se sice rozběhla, ale z původních plánů se podařilo uskutečnit jen část a v roce 2006 přestala Sekce pracovat úplně. Přesto odvedli její členové kus práce a zaslouží si poděkování.

Před rokem se jiná "parta" lidí, zpočátku o pouhých dvou členech (dnes je nás sedm), rozhodla na tento skvělý nápad navázat a Sekci oživit. Prvním úkolem, který si dala, bylo vytvoření nových stránek. Trvalo to poněkud déle, než bylo v plánu, ale podařilo se. Stránky mladez.astro.cz mají novou formu i obsah a těší se na nové čtenáře.

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
A nejen to. V srpnu 2009 proběhl v Říčkách v Orlických horách první ročník Astronomicko-kosmonautického tábora. Tábor pořádala společně Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti a organizace s velkými zkušenostmi v oblasti práce s dětmi, ZO ČSOP Žlutý květ. Letos chystáme druhý ročník - opět v srpnu, opět v Říčkách a opět společně se Žlutým květem. Pro případné zájemce však nemáme dobrou zprávu - volná místa na táboře už nejsou.

Ještě do prázdnin chystá Sekce několik dalších akcí. Mezi ty první by měla patřit Noc na hvězdárně v Mostě. Děti čeká bohatý program v mosteckém planetáriu a noc v krásném a romantickém prostředí hvězdárny na Hněvíně. Kromě ryze astronomického programu je pro děti připraveno i několik osvědčených her. Termín a podrobnosti brzy najdete na stránkách Sekce.

Noci na hvězdárně budou patřit mezi pravidelné akce Sekce. Máme však v úmyslu připravovat také jednodenní exkurze, různá pozorování, soutěže a podobně. Chceme spolupracovat s ostatními sekcemi a pobočkami ČAS, s hvězdárnami, astronomickými kroužky, domy dětí a mládeže a školami. Tato spolupráce už v několika případech velmi dobře funguje.

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Předpokládáme, že se rychle zvýší počet našich členů - jak těch "dospěláckých", kteří budou vše připravovat, tak dětských, kterým práce v sekci bude přinášet zábavu i poučení a pro které bude Sekce jakýmsi odrazovým můstkem pro jejich vlastní astronomické aktivity. Časem bychom rádi navázali na to nejlepší z práce minulé Sekce pro mládež, například na vydávání Hvězdného poslíčka (http://mladez.astro.cz/_old/poslicek.html).

Pokud máte zájem se k nám přidat, potřebné informace a kontakty, včetně přihlášek do ČAS a do Sekce pro děti a mládež, najdete na výše uvedených stránkách. Rádi vás mezi sebou přivítáme.

Původní stránky Sekce pro mládež: http://mladez.astro.cz/_old/index.html
O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.42. vesmírný týden 2017

42. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 16. 10. do 22. 10. 2017. Měsíc bude v novu. Čeká nás ranní seskupení s planetami. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, který bude v opozici. Ráno je vidět jasná Venuše a slabší Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dobré podmínky k pozorování bude mít meteorický roj Orionid. Ve vypouštění raket byla minulý týden nejúspěšnější společnost SpaceX s rovnou dvěma úspěšnými starty. Rusové úspěšně poslali Rokot a na druhý pokus i nákladní loď Progress k ISS. Naopak ULA dokázala vypustit raketu Atlas V až na pátý pokus. Na vině byly technické problémy i počasí. A úspěšný start zaznamenala i Čína s Venezuelskou družicí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Seskupení Měsíce, Marsu a Venuše

Další informace »