Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výsledky finále kategorie CD 14. ročníku Astronomické olympiády

Výsledky finále kategorie CD 14. ročníku Astronomické olympiády

Vítězové finále kategorie CD 14. ročníku AO
Autor: Jiří Dobrý

Ve dnech 10. až 12. května proběhlo na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě druhé ze čtyř ústředních kol 14. ročníku Astronomické olympiády. Finalisté kategorie CD se kvalifikovali z více než jedenácti stovek řešitelů z celé České republiky. Ve finále zvítězila studentka Sára Elichová z Gymnázia Jana Keplera v Praze.

Věděli byste, jak určit atmosférickou extinkci?

Studenti řešili astronomické úlohy ve čtyřech blocích. Dopolední teoretická část ve čtvrtek se věnovala řešení problémů komunikace se sondou, výpočtům délky východu Slunce pro pozorovatele na Měsíci nebo parametrů pulzující hvězdy či exoplanety. Odpoledne nechyběl již klasický test poznávání astronomických objektů na promítaných snímcích a úlohy založené na práci s astronomickými mapami. Také praktickou orientaci na skutečné obloze při večerním pozorování se podařilo realizovat v celém rozsahu, byť s notnou dávkou štěstí, protože při odjezdu z pozorovacího stanoviště na hotel již byla celá obloha pokryta oblačností. Páteční dopoledne, bylo věnováno určení hodnoty atmosférické extinkce a zpracování měření získaných z hypotetické orbitální stanice umístěné u Marsu. Také s těmito úlohami se 20 finalistů vypořádalo velmi zdárně.

Exkurze na hvězdárnu v Opavě Autor: Vendula Doubravská
Exkurze na hvězdárnu v Opavě
Autor: Vendula Doubravská

V rámci doprovodného programu čekala studenty komentovaná prohlídka výstavy Cesta města v Obecním domě, večeře v univerzitním Gastrocentru na Hradecké ulici doplněná projekcí unikátních studentských filmů o světelném znečištění a českých astronomech na Kanárských ostrovech, které vytvořili studenti oboru MMT Slezské univerzity. Páteční odpoledne bylo obohaceno o exkurzi do centra města spojenou s prohlídkou městského modelu Sluneční soustavy a vyhlídkou na celou Opavu z radniční věže - Hlásky.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti děkana Prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. a garanta Astronomické olympiády, RNDr. Miroslava Randy, Ph.D. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky. Nejúspěšnější pak také věcné ceny. Na prvních třech příčkách se umístili:

  1. Sára Elichová, Gymnázium Jana Keplera, Praha
  2. Radka Křížová, Gymnázium J. Heyrovského, Praha
  3. Martin Schmied, Gymnázium Jihlava

14. ročník vyvrcholí Tento týden v praze

Pět desítek nejlepších řešitelů ze základních škol a víceletých gymnázií se sjede v pátek 19. května 2017 do Prahy. Finalisté kategorie GH budou soutěžit v jedinečných historické budově Štefánikovy hvězdárny. Finále kategorie EF a slavnostní vyhlášení proběhnou v reprezentativních prostorách Akademie věd na Národní třídě. Do tajů vesmírné kuchyně zasvětí účastníky a jejich učitele Mgr. Jakub Rozehnal.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2016/17 probíhá její 14. ročník. Soutěž je zařazena do Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v kategorii A.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Hlavním partnerem finále je Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě. Záštitu nad finále převzal děkan FPF SU, prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. Účastníci finále a vítězové obdrželi ceny od Hvězdárny a planetária Hradec Králové, Hvězdárny a planetária Brno, Slezské univerzity, Slezského zemského muzea a magistrátu města Opavy a firmy Model. Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez pečlivého organizačního zajištění týmem Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské Univerzity v Opavě. Úlohy finále připravili Tomáš Gráf, Jakub Vošmera, Pavel Kůs, Martin Raszyk a Ondřej Theiner. Zadání recenzovali Miroslav Randa a Michal Švanda. Porotci finále byli Miroslav Randa, Lenka Soumarová, Tomáš Gráf, Jakub Vošmera a Pavel Kůs.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická olympiáda
[2] Astronomická expedice v Úpici
[3] Slezská univerzita v Opavě

Výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na: http://olympiada.astro.cz/201617_finale_CD.html

 




O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »