Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
Petr Skala Vytisknout článek

Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!

Účastnící velkolepé Astronomické expedice v Úpici.
Autor: Astronomická expedice.

Noční nebe v sobě nese náznak tajemna a příslib velkého dobrodružství a poznání. Jaký by však byl smysl nekonečnosti vesmíru, kdyby v něm nebyla alespoň nejmenší částečka hmoty, která by tu nekonečnost a jedinečnost dokázala pochopit? Vesmír byl zrozen a vybízí k obdivu a touze po poznání. A kde jinde lze poznat kosmos plný nekonečných možností než na Astronomické expedici? Letos opět v Úpici, tentokrát v termínu 22. 7 – 7. 8. 2016. Ještě stále váháte? Zbývají poslední místa!

Astronomická expedice je legendární letní škola astronomie s dlouhaletou tradicí. V krásném městečku Úpice v Podkrkonoší, se tato ojedinělá zážitková akce koná již 58. rokem. Letos probíhá v termínu 22. 7 – 7. 8. 2016. Kromě pozorování nočního nebe a procházky oblohy křížem krážem je pro „expedičníky“ připraveno i mnoho dalších zajímavostí, experimentů či projektů. Všichni si přijdou na své!

Expedičníky se mohou stát již zkušení pozorovatelé noční oblohy, stejně tak jako úplní začátečníci, a to ve věku od 15 do 26 let. Každý účastník je zařazen do skupiny podle jeho priorit. Vybírá si mezi skupinami: Měsíční, Meziplanetární hmota, Deep-sky, Digitální astrofotografie, Klasická astrofotografie, Radioastronomie, CCD či skupinou pro nováčky. Pokud má účastník širší okruh zájmů, může jeho zkoumání přesáhnout i do více skupin. Astronomická expedice je jedinečná především díky svému rozsahu. Můžete si vyfotografovat objekty vzdáleného vesmíru či objekty Sluneční soustavy. Pořizovat několikahodinové časosběrné video. Zaznamenávat radiový signál pomocí radioteleskopů. Pomocí CCD čipů zaznamenat jas hvězd, případně i planet okolo nich obíhajících, a tato data zpracovávat pomocí nejmodernějších metod, které se využívají na nejlepších vědeckých pracovištích. Přes den můžete zkoumat aktivitu Slunce a pozorovat dynamické jevy v atmosféře naší nejbližší hvězdy...

Kromě těchto aktivit s hvězdami je však pro zdokonalení znalostí v oboru astronomie, fyziky, geologie, meteorologie či chemie připravena řada odborných přednášek. Nejmodernějším tématům se věnují speciálně zvaní přednášející, z nichž většina patří ke špičkám svého oboru. K pravidelným řečníkům patří například známý popularizátor astronomie Jiří Grygar, Petr Kulhánek z ČVUT, Michal Švanda z Astronomického ústavu AV ČR či Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. Důležitou záležitostí je i sekce experimentů. Velké výbuchy, testování raket vytištěných na 3D tiskárně, tekuté optické kabely – prostě zkoumání světa kolem sebe.

Astronomická expedice však není pouze neustálé bádání. Je to i zábava a užívání si léta. Okolní příroda je vhodná pro výlety. Již tradiční je pochod na Sněžku. K dispozici je bazének či volejbalové hřiště. Přímo pod hvězdárnou se nachází město Úpice.

Expedici pořádá Amatérská prohlídka oblohy – sekce ČAS, Hvězdárna v Úpici a Hvězdárna a planetárium Brno. Veškeré informace se dozvíte na webu www.expediceupice.cz. Sledovat nás můžete také na Facebooku.  Můžete nás přímo kontaktovat na emailové adrese expedice@astronomie.cz. Zájemci, kteří se chtějí zúčastnit Astronomické expedice, se mohou přihlašovat do 30. dubna 2016 na výše zmíněné internetové adrese.

Tak neváhejte a zažijte léto plné hvězd. Zažijte Astronomickou expedici 2016!

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Oficiální stránky Astronomické expedice 2016
[2] Facebook Astronomické expedice 2016
[3] Amatérská prohlídka oblohy
[4] Hvězdárna v Úpici



Seriál

  1. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  2. Astronomická expedice 2022
  3. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  4. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  5. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  6. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  7. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  8. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  9. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  10. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  11. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  12. Astronomická expedice 2017
  13. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  14. Astronomická expedice: Modely raket
  15. Astronavigace na Astronomické expedici
  16. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  17. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  18. Astronomická expedice 2015
  19. Astronomická expedice Úpice 2014
  20. Astronomická expedice 2013
  21. Astronomická expedice 2012
  22. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  23. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  24. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  25. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  26. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  27. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Petr Skala

Petr Skala

Petr Skala (*1986) je student doktorského studia FEL ČVUT v Praze a vášnivý amatérský astronom. O astronomii se zajímá již od útlého dětství. K tomuto krásnému koníčku ho dovedla knížka „Naše souhvězdí“ od Josipa Kleczka, kterou dostal od rodičů v době, kdy se právě naučil číst. V roce 1997 jej pak ještě více nadchl pohled dalekohledem, konkrétně triedrem 10×50, na kometu Hale-Bopp. Tyto momenty odstartovaly jeho fascinaci vesmírem. Naučil se tak mnoho nových poznatků a dozvěděl se i o legendární Astronomické expedici (s tradicí od roku 1958!), s jejíž organizací velmi rychle začal významně vypomáhat. Dvoutýdenní tábor, který probíhá na pozemku úpické hvězdárny a jeho hlavní náplní je pozorovat s ostatními účastníky oblohu, se pro něho stal po pár letech zázemím, v kterém pravidelně působil jako vedoucí skupiny digitální astrofotografie a nyní již poněkolikáté jako hlavní vedoucí.

Štítky: Hvězdárna v Úpici, Astronomická expedice


38. vesmírný týden 2023

38. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 9. do 24. 9. 2023. Měsíc bude v první čtvrti a večer je pouze velmi nízko nad obzorem. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno se k nepřehlédnutelné Venuši přidává Merkur. Slunce vyvrhlo oblak hmoty směřující k Zemi. Kometa Nišimura po pěkném ranním představení zmizela i z večerní oblohy. Astronomický ústav vydal analýzu bolidu z 10. září. Na ISS dorazila posádka v lodi Sojuz MS-24. ISS můžeme vidět přelétat večer na obloze. Startovaly další starlinky a řadu teček letící oblohou spatřilo mnoho pozorovatelů. Před 20 lety zanikla v atmosféře Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velký počet skvrn na Slunci

Další informace »