Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka - Astronomická expedice 2020

Pozvánka - Astronomická expedice 2020

Astronomická expedice 2020 - pozvánka
Autor: Pavel Váňa

Je vám mezi 15-26 lety? Nemáte ještě žádné plány na léto? Zajímá Vás astronomie, fyzika, chemie či jiné přírodní vědy? Pak už nemusíte vymýšlet žádné jiné plány a můžete se vydat na šestnáctidenní akci, kde se dozvíte to, na co ve škole nezbyl čas, kde budete moci pomocí dalekohledu prozkoumat noční oblohu a kde budete moci poznat fyziku na vlastní kůži! Že vás to začíná zajímat víc a víc? Pojďte tedy zjistit, na co všechno se můžete těšit! 

Astronomická expedice je známou stálicí na české scéně, která má již přes 60 let za cíl vychovávat mladé astronomy na půdě Úpické hvězdárny. Nicméně víme, že nic ve vesmíru není stálé, ale naopak vše se neustále vyvíjí, a proto jsme se rozhodli vydat do světa.

 

Astronomickou expedici již řadu let pořádá Amatérská prohlídka oblohy coby sekce České astronomické společnosti (APO ČAS), letos se navíc dalšími pořadateli stali Sekce proměnných hvězd hvězd a exoplanet ČAS a Fyzikální ústav AV ČR. Letošní ročník se bude konat na základně TOM BVÚ „Pevnost“ v obci Vrchy nedaleko Fulneku (okr. Nový Jičín), ale formát akce bude stále stejný.

Místo konání Astronomické expedice 2020 Autor: www.mapy.cz
Místo konání Astronomické expedice 2020
Autor: www.mapy.cz

 

Jak tedy vypadá ,,běžný” expediční den?

Jelikož hlavní náplní Astronomické expedice je pozorování noční oblohy, tak budíček bývá až o půl jedenácté, ale ze stanu vás jistě mnohem dřív vyžene teplo nebo první sluneční paprsky. Po vydatné snídani si za pomoci vedoucích zpracujete pozorování z předchozí noci.

 

Aby to zpracování mělo smysl, je potřeba nabýt nové znalosti. Právě proto projdete astronomickým kurzem, díky kterému se naučíte orientovat na noční obloze, zjistíte, co všechno na noční obloze můžeme pozorovat, jak tyto objekty vznikají, atp. Tento kurz připravují sami vedoucí, ale rovněž vás čekají přednášky od předních českých vědců jak z teoretického tak z aplikovaného výzkumu! Vloni nám přednášel například doc. Oldřich Semerák z MFF UK o Obecné relativitě, Pavel Cagaš z firmy Moravské přístroje referoval o CCD kamerách a jejich vývoji, prof. Svatopluk Civiš měl příspěvek o metanu na Marsu nebo dr. David Schmoranzer z MFF UK přednášel o fyzice nízkých teplot. Letos se mimo jiné můžete těšit na prof. Petra Kulhánka a dr. Jiřího Grygara.

 

Diskuze u dalekohledu. Autor: Pavel Váňa
Diskuze u dalekohledu.
Autor: Pavel Váňa

 

Tyto přednášky jsou doplněny různými cestopisnými a jinými příspěvky od vedoucích či ostatních expedičníků. Ale nebojte se, že bychom vás nutili pouze sedět na přednáškách. Fyziku, chemii a další přírodní vědy člověk nejlépe pochopí, když si přímo na vlastní kůži může vyzkoušet, jak všechno funguje. Na expedici se tak můžete těšit na pokusy s kapalným dusíkem, vysokým napětím, ukážeme si, jak vzniká fata morgana a naučíte se, jak si doma vyrobit jednoduchý částicový detektor - mlžnou komoru.

 

Stopa částice zaznamenané pomocí mlžné komory. Autor: Lukáš Havlák
Stopa částice zaznamenané pomocí mlžné komory.
Autor: Lukáš Havlák

 

Mezi přednáškami se posilníte obědem, můžete vyrazit na nějakou procházku, sportovat nebo si prostě dáte šlofíka. Čas na expedici plyne daleko rychleji než normálně, takže pak už následuje večeře, další přednáška či jiný večerní program a zhruba ve 21.00 začíná to nejdůležitější z celého dne - příprava na pozorování. To se odeberete ke své skupině (na expedici budete rozděleni do skupin podle znalostí či zájmu: nováčci, deepsky, CCD, digitální astrofotografie, analogová astrofotografie, Měsíc, radioastronomie nebo meziplanetární hmota) a začnete připravovat dalekohled, psací potřeby, červenou baterku, okuláry, teplý čaj, atp. Tento postup opakujete tolikrát, dokud nemáte všechny potřebné věci pro pozorování, ale potom už to začne. Pak se stanete astronomy a začnete objevovat krásy vesmíru! Sem tam budete nuceni ofoukat totálně orosené okuláry, vysušit promočené zápisníky, vyměnit baterky v červené svítilně nebo jít znovu pro hrnek s čajem pro zahřátí, protože poslední jste vylili, když někdo zařval „Stóóóp!”, ale to k expediční noci patří.

 

Stanoviště skupiny Digitální astrofotografie na pozorovací louce během Astronomické expedice 2019. Autor: Pavel Váňa
Stanoviště skupiny Digitální astrofotografie na pozorovací louce během Astronomické expedice 2019.
Autor: Pavel Váňa

 

Při pozorování budete tedy pozorovat ve skupinách podle zájmů a zaměření, ale neznamená to, že byste se nemohli podívat na nějakou dobu i do jiné skupiny a zkusit si něco úplně jiného jako například fotografování noční oblohy v digifotu nebo fotometrii hvězd v CCD skupině. Cílem je, abyste odjížděli se spoustou nových vědomostí, přátel a zážitků!

 

Většina skupin končí s pozorováním kolem 3. hodiny ráno, ale digifoto a CCD skupina končí až s východem slunce, jeden expediční den je tedy opravdu hodně náročný.

 

Čekání na východ slunce... Autor: Roman Dvořák
Čekání na východ slunce...
Autor: Roman Dvořák

 

Letos se tak jako každý rok můžete těšit na velké množství různých astronomických dalekohledů. Těšit se můžete na dalekohled Newtonova typu s průměrem primárního zrcadla 40 cm na Dobsonově montáži (možná se přidá i Tlustá Berta s průměrem primárního zrcadla 50 cm), několik Dobsonů s průměrem hlavního zrcadla 30 cm a mnoho dalších zrcadlových a čočkových dalekohledů na azimutálních či paralaktických montážích. Pro zájemce o studium proměnných hvězd budou v CCD skupině čekat vypůjčené CCD kamery a na zájemce o digitální astrofotografii budou čekat zapůjčené montáže a digitální zrcadlovky.

 

Již teď děkujeme těm, kteří nám pravidelně s ochotou zapůjčují astronomické přístroje!

 

Mlhovina u hvězdy gamma Cas. Autor: Vít Levinský, Roman Ponča
Mlhovina u hvězdy gamma Cas.
Autor: Vít Levinský, Roman Ponča

 

Pokud vám tento popis stále nestačí, tak můžete navštívit náš facebookový profil (odkaz) nebo naše webové stránky www.astronomickaexpedice.cz. A pokud chcete mít představu, jak to na expedici vypadalo, když probíhala na pozemku Úpické hvězdárny, tak se podívejte na následující video, jehož záběry vznikaly v průběhu několika expedic.

 

 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Webové stránky Astronomické expedice
[2] Facebook Astronomické expedice
[3] Stránky Amatérské prohlídky oblohy
[4] Blog Astronomické expedice 2019Seriál

 1. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
 2. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
 3. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
 4. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
 5. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
 6. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
 7. Astronomická expedice 2017
 8. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
 9. Astronomická expedice: Modely raket
 10. Astronavigace na Astronomické expedici
 11. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
 12. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
 13. Astronomická expedice 2015
 14. Astronomická expedice Úpice 2014
 15. Astronomická expedice 2013
 16. Astronomická expedice 2012
 17. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
 18. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
 19. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
 20. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
 21. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
 22. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Narodil se v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem, pak přišel větší dalekohled a ze záliby se stal vášnivý koníček. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice v Úpici. Rád fotí noční oblohu.

Štítky: EXPA 20, Amatérská prohlídka oblohy, EXPA, Astronomická expedice


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »