Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka – Astronomická expedice 2022

Pozvánka – Astronomická expedice 2022

Astronomická expedice 2022
Autor: Pavel Karas

Více než 14 dní strávených pod noční oblohou, kurz základů astronomie, pozorování noční oblohy astronomickými dalekohledy, mnoho fyzikálních a chemických experimentů, přednášky renomovaných vědců z oblasti astrofyziky, fyziky, chemie a mnoho dalšího, to je Astronomická expedice. Je vám 15–26 let a nadchla vás hned první věta? Pak je tato akce pro vás!

Astronomická expedice je letní školou astronomie, kterou pořádá Amatérská prohlídka oblohy (APO), jedna ze sekcí České astronomické společnosti (ČAS). V roce 2020 se staly spolupořadateli Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS (SPHE) a Fyzikální ústav Akademie věd České republiky. Expedice se konala přes 60 let na pozemku Úpické hvězdárny, avšak v roce 2020 se expediční vedoucí rozhodli Expedici přestěhovat. V roce 2020 se Astronomická expedice uskutečnila v obci Vrchy nedaleko Fulneku a přijelo neuvěřitelných 52 účastníků, o které se staralo 15 vedoucích. Vloni se Expedice poprvé konala na novém trvalém místě v Sítinách, kam se dostavilo opět rekordních 57 expedičníků! V letošním roce proběhne Astronomická expedice opět v obci Sítiny (nedaleko Ústí nad Orlicí), a to ve dnech 22. 7. až 6. 8. 2022!

Pozorovací louka na Astronomické expedici Autor: Michal Kraus
Pozorovací louka na Astronomické expedici
Autor: Michal Kraus

Hlavní činností je pozorování noční oblohy. Dle schopností a zaměření jsou expedičníci rozděleni do vizuálních nebo fotometrických skupin, které se pak ještě dále dělí. Každoročně nám amatérští astronomové a hvězdárny půjčují moderní astronomické dalekohledy a kamery, které jsou pak rozděleny do těchto skupin. Vizuální skupiny jsou zaměřeny na pozorování a zakreslování planet, planetek, Měsíce a objektů hlubokého vesmíru. Fotografické nebo spíše digitální skupiny se pak dělí dle zaměření na fotometrické skupiny a na fotografické skupiny, kde si expedičníci mohou zkusit proměřit světelnou křivku proměnných hvězd nebo mohou vyfotografovat objekty na noční obloze. Pokud počasí nedovolí pozorování, tak pořádáme filmové večery, další zpracování napozorovaných dat nebo jen diskutujeme o nejrůznějších tématech.

Začátek pozorování na Astronomické expedici Autor: David Kománek
Začátek pozorování na Astronomické expedici
Autor: David Kománek

Všechny tyto činnosti jsou doplněny neobyčejnými fyzikálními a chemickými experimenty, při kterých si například hrajeme s kapalným dusíkem, nebo také hledáme částice! Poslední roky se snažíme do programu Expedice také řadit přednášky z moderní fyziky, mezi které patří například speciální teorie relativity, kvantová mechanika a další. Vždy zveme hned několik renomovaných odborníků z řad astronomie, fyziky, chemie a dalších přírodních věd, neboť sama astrofyzika dnes spojuje hned několik přírodních věd dohromady.

Vloni nás navštívilo hned několik renomovaných přednášejících, z nichž jmenujme například Jiřího Grygara, Alenu Zárybnickou či Pavla Krtouše. Letošní program bude opět nabitý!

Přednáška Aleny Zárybnické na Astronomické expedici 2021 Autor: Pavel Váňa
Přednáška Aleny Zárybnické na Astronomické expedici 2021
Autor: Pavel Váňa

Naprostou samozřejmostí je na Astronomické expedici také osobní volno, které každý účastník využívá jinak – procházky, samostudium, odpočinek, sportovní aktivity či příprava večerního pozorování. Do programu Expedice se mohou zapojovat i sami účastníci se svými příspěvky, experimenty atp.

Nedílnou součástí Expedice je i stravování, které pro nás již tradičně zařizuje profesionální kuchař přímo v místě konání. Těšit se můžete na snídaně, obědy, večeře a tzv. půlnočky!

Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2021 s Jiřím Grygarem Autor: Michal Kroužel
Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2021 s Jiřím Grygarem
Autor: Michal Kroužel

Pokud se chcete zúčastnit dalšího ročníku Astronomické expedice, tak rozhodně neváhejte a pošlete přihlášku již nyní! Více informací včetně přihlášky naleznete na našich webových stránkách, pro aktuální informace pak sledujte naši facebookovou stránku!

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Webové stránky Astronomické expedice
[2] Facebookové stránky Astronomické expedice
[3] Facebookové stránky Amatérské prohlídky oblohy
[4] Lovci Fotonů - živý vstup z Astronomické expediceSeriál

 1. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
 2. Astronomická expedice v Sítinách 2021
 3. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
 4. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
 5. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
 6. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
 7. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
 8. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
 9. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
 10. Astronomická expedice 2017
 11. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
 12. Astronomická expedice: Modely raket
 13. Astronavigace na Astronomické expedici
 14. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
 15. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
 16. Astronomická expedice 2015
 17. Astronomická expedice Úpice 2014
 18. Astronomická expedice 2013
 19. Astronomická expedice 2012
 20. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
 21. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
 22. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
 23. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
 24. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
 25. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Narodil se v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem, pak přišel větší dalekohled a ze záliby se stal vášnivý koníček. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice v Úpici. Rád fotí noční oblohu.

Štítky: Sítiny, Fyzikální ústav AV ČR, Sekce proměnných hvězd a exoplanet, Amatérská prohlídka oblohy, Astronomická expedice


47. vesmírný týden 2022

47. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 11. do 27. 11. 2022. Měsíc bude v novu. Večer můžeme pozorovat Saturn a Jupiter a vychází pomalu i Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nad oblastí Velkých jezer v Americe se rozpadla malá planetka. Raketa SLS úspěšně vynesla kosmickou loď Orion na cestu k Měsíci v rámci bezpilotní mise Artemis I. K ISS má startovat nákladní loď Dragon na raketě Falcon 9. Před 45 lety startovala první meteorologická družice typu Meteosat a před 50 lety skončily pokusy o start sovětské měsíční rakety N-1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc starý 3,09 dne

Další informace »