Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka - Astronomická expedice 2023

Pozvánka - Astronomická expedice 2023

Pozvánka na Astronomickou expedici 2023
Autor: Pavel Karas

Je ti 15-26 let, chceš se něco dozvědět o astronomii, pozorování noční oblohy, nebo chceš prostě jen strávit 16 dní mezi astronomickými nadšenci? Lákají tě fyzikální, chemické a další experimenty a umíráš touhou absolvovat každý den různé odborné přednášky s astronomickou, astrofyzikální či jinou tématikou? Pokud se už teď těšíš na to, co ti nabídneme, tak je Astronomická expedice právě pro tebe! 

Astronomická expedice... Že jsi o ní ještě neslyšel? Opravdu? Tak to se stala někde chyba! Pokusím se krátce popsat, co je tento fenomén zač...

Astronomická expedice je letní škola astronomie s velkou historií, která sahá až do 60. let minulého století a byla dlouho provázána s Hvězdárnou v Úpici. Ačkoliv se tedy Expedice dostala do tzv. „důchodového“ věku 65 let, jde stále kupředu, stále se rozvíjí a modernizuje. Už 3. rokem bude probíhat v Sítinách nedaleko Chocně na úžasném pozemku s velkou pozorovací loukou. I letos pořádá Astronomickou expedici Amatérská prohlídka oblohy, sekce České astronomické společnosti, Sekce proměnných hvězd a exoplanet a Fyzikální ústav Akademie věd České republiky

Dějiště Astronomické expedice Autor: Elíša Kraus
Dějiště Astronomické expedice
Autor: Elíša Kraus

A co tě čeká na letošní Astronomické expedici?

16 dní strávených pod tmavou noční oblohou v Sítinách mezi 60 dalšími nadšenci. Čeká tě program připravený cca 15 odbornými vedoucími, kteří vše dělají celé roky dobrovolně. Podle zaměření si tě přiřadíme do jedné ze skupin (základní dělení je na skupiny vizuální a technické). Ráno tě tak čeká budíček zpříjemněný vydatnou snídaní. Poté zpracování pozorování pod dohledem tvého vedoucího nebo přednáška od jednoho z vedoucích či od nějakého zvaného odborníka. Vloni k nám zavítali například tito odborníci: Dana Drábová, Michal Vyvlečka, Jaron Tomáštík (Vědátor), Jiří Dušek, Filip Hroch a další. 

Po obědě už začne přituhovat v podobě další přednášky, nejrůznějších fyzikálních nebo chemických experimentů. Po večeři pak započne samotná příprava pozorování, kterou není dobré podcenit. Přeji jen jde o hlavní náplň tvého pobytu na Expedici. Během pozorovací noci, kdy je dost možné, že promrzneš na kost (neboj se, máme vždy velkou zásobu horkého čaje), se naučíš vyznat na hvězdné obloze, naučíš se pracovat s nejmodernějšími astronomickými dalekohledy a dalšími přístroji. Každou dobrou pozorovací noc pak budeš díky těmto schopnostem moci pořídit zákresy nebo fotografie tebou pozorovaných objektů.

Pozorovací louka během Astronomické expedice 2022 Autor: Martin Mašek
Pozorovací louka během Astronomické expedice 2022
Autor: Martin Mašek

A není to málo?

Kromě zákresů či fotografování si můžeš zkusit pozorovat exoplanetu v jedné z našich odborných skupin! Můžeš se také pokusit objevit novou proměnnou hvězdu! Nebyl bys asi prvním ani posledním expedičníkem, kterému se to podařilo! Dále také máme jednu vyloženě technickou skupinu, ve které se naučíš základy programování nebo také pracovat s 3D tiskárnou! To vše ještě doplní nejrůznější expediční projekty, mezi které patří například konstrukce a vypouštění vlastních modelů raket, měření sextantem a mnoho dalšího!

Workshop - výměna pohonu montáže Autor: Martin Mašek
Workshop - výměna pohonu montáže
Autor: Martin Mašek

A budu mít vůbec čas vydechnout?

Jasně, o to se nemusíš bát. I když je Expedice, zkráceně Expa, vždy náročná, nezapomínáme na volný čas expedičníků. Budeš mít prostor se více seznamovat s ostatními expedičníky a vedoucími, udělat si procházku, zahrát nějaké hry. Pokud nám bude situace přát, budeš mít čas i na nějakou tu kulturu... Vloni nám jsme měli to štěstí, že jsme mohli hvězdnou oblohu pozorovat i za doprovodu zvuků Pink Floyd v podání úžasné české skupiny Distant Bells. No a nesmíme zapomenout ani na tradiční táborák, u kterého tě čeká spousta zajímavých debat.

Koncert skupiny Distant Bells na Astronomické expedici 2022. Autor: Pavel Karas
Koncert skupiny Distant Bells na Astronomické expedici 2022.
Autor: Pavel Karas

Co mám tedy udělat, abych mohl přijet na letošní Expedici?

Pokud splňuješ náš věkový limit, tak na nic nečekej a vyraž na naše webové stránky vyplnit přihlášku! Přihlašování je již pár dní spuštěno a i letošní Expa má limit 60 účastníků. Během přihlašovacího procesu po tobě budeme chtít vypracovat nějaké úkoly nebo odevzdat nějaká tvoje pozorování (záleží, zda jedeš poprvé nebo ne), ale toho se rozhodně nemusíš bát! Pokud chceš být neustále v obraze ohledně dění okolo Expedice, tak nás rozhodně sleduj na našich webových stránkách nebo na Facebooku!

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Facebook Astronomické expedice
[2] Webové stránky Astronomické expedice
[3] Webové stránky Sekce proměnných hvězd a exoplanet
[4] Webové stránky Fyzikálního ústavuSeriál

 1. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
 2. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
 3. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
 4. Astronomická expedice 2022
 5. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
 6. Astronomická expedice v Sítinách 2021
 7. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
 8. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
 9. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
 10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
 11. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
 12. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
 13. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
 14. Astronomická expedice 2017
 15. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
 16. Astronomická expedice: Modely raket
 17. Astronavigace na Astronomické expedici
 18. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
 19. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
 20. Astronomická expedice 2015
 21. Astronomická expedice Úpice 2014
 22. Astronomická expedice 2013
 23. Astronomická expedice 2012
 24. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
 25. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
 26. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
 27. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
 28. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
 29. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Mgr. Pavel Váňa se narodil v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice, kterou od roku 2024 vede jako hlavní vedoucí. Studuje částicovou a jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 2021 je předsedou Amatérské prohlídky oblohy.

Štítky: Astronomická expedice, Astronomická expedice 2023, EXPA23, Sekce proměnných hvězd a exoplanet, Amatérská prohlídka oblohy


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »