Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Lampička pro astronomy se superkondenzátorem

Lampička pro astronomy se superkondenzátorem

Lampička vyráběná na Astronomické expedici v Úpici
Autor: Roman Dvořák

Většina astronomů, pozorovatelů noční oblohy, využívá k pozorování červenou svítilnu, která neničí adaptaci oka na tmu. Ale lampiček, které by odpovídaly požadavkům pozorovatelů, se na trhu moc nenachází. A kde jinde než na Astronomické expedici v Úpici by měla taková lampička vzniknout?

Celý nápad vznikl na Astronomické expedici v roce 2015, kdy si jeden z vedoucích nevzal svou vlastní červenou lampičku. Díky své zručnosti si však velmi rychle vyrobil svou vlastní, originální lampičku, která se spoustě expedičníků líbila především díky praktičnosti a dobrému nápadu. Tato svítilna však neměla žádnou baterii, ale místo toho superkondenzátor, který byl původně určen do funkčního modelu rakety a vydržel s LED diodou svítit po dobu pozorování a bylo ho možné nabít do jedné minuty z USB portu počítače. Lampička šla položit na stůl do polohy, aby svítila přímo do misky s jídlem nebo šikovně umístit na pozorovací deník.

První verze kondenzátorové lampičky, 2015 Autor: Jakub Kákona
První verze kondenzátorové lampičky, 2015
Autor: Jakub Kákona

Přes rok jsme se zamysleli, jaké další vylepšení by taková lampička mohla mít. Vzniklo několik prototypů, při čemž některé byly slepou cestou. Výsledná lampička, po celoročním vývoji, měla spoustu vylepšení. Například byl integrován kondenzátor s ještě větší kapacitou, lampička dostala nový obal s průřezem ve tvaru šetiúhelníku vyrobený pomocí moderních technologií 3D tisku a nabíjecí  elektronikou vlastního návrhu, která chrání kondenzátor a umožňuje rychlejší dobíjení díky vysoké účinnosti.

Vizualizace lampičky Autor: Roman Dvořák
Vizualizace lampičky
Autor: Roman Dvořák

Vývoj lampiček se stihl včas a lampička mohla být vyrobena v prvních 20 kusech, které byly na letošní Astronomické expedici řádně otestovány. Výsledná lampička v sobě skrývá 50F kondenzátor, elektroniku pro rychlé dobíjení kondenzátoru z USB, takže lze lampičku nabít do dvou minut například z počítače nebo nabíječkou na mobilní telefon.

Lampičky měly spoustu užitečných vlastností. Na některé se přicházelo až při praktickém využití. Nemusí se nikde složitě hledat nové baterie, které stejně nenajdete a musíte počkat až do dalšího dne. Lampičku připojíte jen na jednu minutu k USB nabíječce, kterou používáte například na nabíjení mobilu. Lampička se na pozorovacím deníku nekutálí a díky otočnému obalu lze místo svitu přesně nastavit. Taktéž lze postavit „nastojato“ a lampička pak svítí přímo do talíře. Nemá vypínač, díky kterému se při pozorování neztratí v trávě. Její tělo je velmi odolné a při pádu se nerozbije. Navíc je vodě i rose odolná.

Protože i po rozprodání všech vyrobených kusů byl stále zájem o další, rozhodli jsme se pro výrobu další série lampiček s drobnými vylepšeními.

V případě zájmu o tuto kondenzátorovou lampičku je možné se závazně zapsat do seznamu zájemců a budeme Vás zpětně kontaktovat: https://goo.gl/forms/mvfD8v7EjL3dfBGE3

Autoři článku: Lenka Paulusová, Roman Dvořák

 

Lampičky byly vyráběny v různých barevných variantách Autor: Lenka Paulusová
Lampičky byly vyráběny v různých barevných variantách
Autor: Lenka Paulusová

Lampičky byly vyráběny v různých barevných variantách Autor: Lenka Paulusová
Lampičky byly vyráběny v různých barevných variantách
Autor: Lenka Paulusová

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická expedice v Úpici



Seriál

  1. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
  2. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
  3. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  4. Astronomická expedice 2022
  5. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  6. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  7. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  8. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  9. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  11. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  12. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  13. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  14. Astronomická expedice 2017
  15. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  16. Astronomická expedice: Modely raket
  17. Astronavigace na Astronomické expedici
  18. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  19. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  20. Astronomická expedice 2015
  21. Astronomická expedice Úpice 2014
  22. Astronomická expedice 2013
  23. Astronomická expedice 2012
  24. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  25. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  26. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  27. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  28. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  29. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Štítky: Astronomická expedice


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »