Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice 2022

Astronomická expedice 2022

Startrails nad Sítinami
Autor: Elíša Kraus

Astronomická expedice se stále více zabydluje na své základně v Sítinach. Téměř 60 účastníků z řad studentů se tak letos mohlo těšit z lepšího a většího zázemí, z nové pozorovací techniky a hlavně ze stále temné a překrásné noční oblohy. A té si letos mohli užít dosytosti. Po několika letech nám počasí umožnilo pozorování téměř každou noc. A co všechno jsme na noční obloze pozorovali?

Účastníci, kteří na Expedici byli poprvé a neměli dostatek předchozích zkušeností se seznámili se všemi viditelnými souhvězdími a nutno říct, že i ti zkušenější měli na tak tmavé obloze problém s rozeznáním některých hvězd, zvláště v oblasti Mléčné dráhy. Tam, kde lze v blízkosti měst spatřit pár hvězd, jich je vidět při těchto podmínkách desítky.

Startrails nad Sítinami Autor: Elíša Kraus
Startrails nad Sítinami
Autor: Elíša Kraus
Kdo už se na obloze orientoval, dostal k ruce dalekohled a mohl tak dohlédnout na objekty naší Sluneční soustavy, na řadu planetek, na jednu slabou kometu i na objekty vzdáleného vesmíru. Nechybělo ani pozorování Měsíce, i přesto, že jej bylo kvůli novu poskrovnu. Přes jasné noci nelenily ani desítky modifikovaných i standardních fotoaparátů, profesionálních CCD kamer nebo ručně zkonstruovaných antén. 

Mohlo by se zdát, že vzhledem k počtu pozorovacích nocí budou Expedičníci přes den odpočívat, ale bylo tomu právě naopak. I denní program byl napěchovaný programem. Přednášet k nám letos přijela celá plejáda fyziků, astronomů a popularizátorů vědy. Na začátku nesmělo chybět seznámení s astronomickou technikou, které díky Martinu Černickému bylo hračkou. Bývalý Expedičník, jeden z organizátorů Expedice Mars a odborník na kvantové počítače Michal Vyvlečka nás obdařil kvantem informací o této problematice. Stále rozzářená atomová lady Dana Drábová odstranila mnoho otazníků které se běžně vyskytují ve vztahu člověka a radioaktivního záření. Popularizační přednáškou pak stojatý a horký vzduch v přednáškové místnosti rozvířil Vědátor Jaron Tomaštík. O fyzice vysokých energiích nám přednášel Filip Hroch a superzářivé supernovy ještě více osvětlil Petr Kurfürst. Mechanická zpětná vazba galaktických jader nám díky Tomáši Plškovi už není cizí a na studium gamma astronomie možná mnohé navnadil Jakub Juryšek.

Neméně důležité jsou také přednášky, které zní z úst samotných organizátorů, tedy nás, vedoucích. Jedná se o každoroční astronomický kurz pro nováčky, a také doplňující informace o chodu expedice, Astronomické prohlidce oblohy a České astronomické společnosti. Došlo i na přednášky zdánlivě s astronomií nesouvisející. Řada z nás má zajímavou práci nebo koníčky a máme radost se o to podělit s ostatními. Na Expedici tedy zazněla nejedna cestovatelská přednáška, ale například i přednáška o zvonech. Abychom se pořád jen neládovali informacemi, bylo třeba trošku upustit. K tomuto účelu mimo jiné posloužil koncert skupiny Distant Bells, která nám v komorní sestavě zahrála na improvizovaném, leč profesionálně vypadajícím pódiu výběr skladeb od kultovní skupiny Pink Floyd. Užívat si pod hvězdnou oblohou táhlé tóny kytar bylo k nezaplacení.

Koncert Distant Bells na Astronomické expedici Autor: Pavel Karas
Koncert Distant Bells na Astronomické expedici
Autor: Pavel Karas
Expedici tvoří pestrá směsice lidí, a to jak z řad účastníků, tak organizátorů a přednášejících. Není to jen o dlouholeté tradici a o místě, kde se koná, ale o sdílení vědomostí, zkušeností, zážitků mezi stejně naladěnými lidmi a o četná přátelství, která Expedice odjakživa úspěšně generuje.

Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2022 s Danou Drábovou Autor: Michal Kroužel
Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2022 s Danou Drábovou
Autor: Michal Kroužel
Astronomická expedice je plně naložený vlak všestranně nadanými lidmi a ten se jen tak nezastaví. Plánování dalšího ročníku je tak v plném proudu a už na přelomu roku by mělo být spuštěno přihlašování! Pokud tedy nechcete o nic přijít, sledujte naše facebookové a webové stránky!

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astronomické expedice
[2] Facebookové stránky Astronomické expedice
[3] Facebookové stránky Amatérské prohlídky oblohy
[4] Webové stránky Amatérské prohlídky oblohy



Seriál

  1. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  2. Astronomická expedice 2022
  3. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  4. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  5. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  6. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  7. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  8. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  9. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  10. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  11. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  12. Astronomická expedice 2017
  13. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  14. Astronomická expedice: Modely raket
  15. Astronavigace na Astronomické expedici
  16. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  17. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  18. Astronomická expedice 2015
  19. Astronomická expedice Úpice 2014
  20. Astronomická expedice 2013
  21. Astronomická expedice 2012
  22. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  23. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  24. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  25. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  26. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  27. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Michal Kroužel

Michal Kroužel

Ing. Michal Kroužel (*1984) je fotograf, redaktor webu HedvabnaStezka.cz a cestovatel. Miluje astronomii a přírodní vědy, rád si hraje s kamením, poznává lidi z jiných kultur a je závislý na endorfinu, proto ve volném čase rád cestuje, běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Je členem Amatérské prohlídky oblohy, Lovců bouřek a zakladatel projektu milujemehory.cz.

Štítky: EXPA22, Amatérská prohlídka oblohy, Astronomická expedice


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »