Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice opět úřadovala

Astronomická expedice opět úřadovala

Pozorování na Astronomické expedici
Autor: Pavel Váňa

Čekání na zvuk kolejnice, který nepřichází ... neochota vstávat před 10:30 ... neustále se opakující pocit toho, že mám být někde na přednášce ... pravidelná kontrola družicových snímků, zda bude v noci jasno ... neutuchající hlad přicházející kolem půlnoci ... řvaní „Stóóóp“ při každém záblesku či padající hvězdě ... touha někoho okřiknout kdykoliv, když použije dotyčný bílé světlo ... a mnoho dalšího!

Přesně to jsou příznaky Postexpedičního syndromu (PES), který se začne u účastníků Expedice projevovat prakticky ihned po opuštění Sítin. Právě v Sítinách na nově vznikající hvězdárně letos opět proběhla ve dnech 26. 7 - 10. 8. Astronomická expedice, kterou opět pořádala Amatérská prohlídka oblohy, Sekce proměnných hvězd a exoplanet s podporou Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Workshop ohledně práce s paralaktickou montáží Autor: Pavel Váňa
Workshop ohledně práce s paralaktickou montáží
Autor: Pavel Váňa

V tomto se do Sítin sjelo hned 65 účastníků ve věku 15-26 let, což je vůbec největší počet účastníků minimálně od roku 2010! No a postarat se o program a vyžití tolika lidem nebyl vůbec žádný med, i proto se jim letos věnovalo hned 20 vedoucích a 2 kuchaři! Však ono taky zpracovat přes 2 tuny potravin nebyla žádná pohoda…

Pozorování na Astronomické expedici Autor: Pavel Váňa
Pozorování na Astronomické expedici
Autor: Pavel Váňa

44 přednášek, workshopů, projektů a dalších záležitostí - tak plný byl expediční kalendář a opravdu bylo z čeho si vybírat. Oproti standardnímu kurzu základů astronomie přibyl letos i kurz základů astronomie II, který nabídl vhled nejen do moderní fyziky. K těmto kurzům pořádanými vedoucími se přidali i povídání od samotných účastníků expedice. Za všechny stojí zmínit například povídání na téma Mozek astronoma od Davida Weishaupta nebo blok věnující se komickému odpadu a na to navazujícímu představení týmu LASAR od Jolany Jeriové, Simona Klingy a Richarda Nikela. 

Mozek astronoma od Davida Weishaupta Autor: Pavel Váňa
Mozek astronoma od Davida Weishaupta
Autor: Pavel Váňa

V tomto čísle jsou zahrnuty i přednášky zvaných odborníků, které vždy doplňují program expedice. Letos nás navštívil například Petr Slavíček z VŠCHT s povídáním o ozonu, Dušan Majer z portálu Kosmonautix s povídáním o Superheavy, Daniel Stach z ČT s povídáním o tvorbě pořadu Hyde Park - Civilizace, Svatopluk Civiš z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského s přednáškou na téma původy vody ve vesmíru a mnoho dalších. Pokud vás zajímá celkové složení přednášejících, podívejte se na Facebookové stránky Astronomické expedice.

Přednáška Daniela Stacha a Jana Spratka Autor: Pavel Váňa
Přednáška Daniela Stacha a Jana Spratka
Autor: Pavel Váňa

Nicméně hlavní část programu je jako vždy věnována samotnému pozorování noční oblohy. Účastníci mohli pozorovat s menšími i většími dalekohledy ve vizuálních skupinách, učili se orientovat na obloze a také pracovat s paralaktickou montáží. Účastníci technických skupin jako je CCD skupina, Scientific digifoto a skupina digitální astrofotografie si mohli vyzkoušet přímo získávat vědecká data prostřednictvím CCD nebo CMOS kamer a fotografovat noční oblohu. Pozorovali jsme exoplanety, proměnné hvězdy, to vše můžete najít na blogu z letošní Astronomické expedice!

Souhvězdí Kefea Autor: Vojtěch Černý
Souhvězdí Kefea
Autor: Vojtěch Černý

Ke všemu se přidala nová tzv. Technická skupina, která pod vedením Jakuba Gajdoše znovu objevuje cestu k radioastronomii, ale také se věnuje raketám a funguje i jako podpůrná a IT.

Pozorování Slunce na Astronomické expedici Autor: Karolína Faitová
Pozorování Slunce na Astronomické expedici
Autor: Karolína Faitová

Astronomická expedice 2024 byla opět skvělá, byť se má stále co učit. A za to vše vděčíme organizátorům, účastníkům, ale hlavně našim podporovatelům, mezi které patří mnoho amatérských astronomů, kteří nám zapůjčují astronomickou techniku, ale také Hvězdárna a planetárium Brno, Planetum, Planetárium Ostrava, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Pavel Cagaš z Moravských přístrojů a mnoho dalších! Moc vám děkujeme, Astronomická expedice nadále žije i díky vám!

Nezbývá tedy než si zapsat do kalendáře termín 16. - 30. 8. 2025, kdy se opět sejdeme na Sítinách na dalším ročníku Astronomické expedice!

Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2024 Autor: Pavel Váňa
Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2024
Autor: Pavel Váňa

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astronomické expedice
[2] Facebook Astronomická expedice
[3] Web Amatérské prohlídky oblohy



Seriál

  1. Astronomická expedice opět úřadovala
  2. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
  3. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
  4. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  5. Astronomická expedice 2022
  6. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  7. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  8. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  9. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  11. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  12. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  13. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  14. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  15. Astronomická expedice 2017
  16. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  17. Astronomická expedice: Modely raket
  18. Astronavigace na Astronomické expedici
  19. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  20. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  21. Astronomická expedice 2015
  22. Astronomická expedice Úpice 2014
  23. Astronomická expedice 2013
  24. Astronomická expedice 2012
  25. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  26. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  27. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  28. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  29. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  30. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Mgr. Pavel Váňa se narodil v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice, kterou od roku 2024 vede jako hlavní vedoucí. Studuje částicovou a jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 2021 je předsedou Amatérské prohlídky oblohy.

Štítky: Hvězdárna Sítiny, Astronomická expedice 2024, EXPA 24, Astronomická expedice


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »