Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice opět úřadovala

Astronomická expedice opět úřadovala

Pozorování na Astronomické expedici
Autor: Pavel Váňa

Čekání na zvuk kolejnice, který nepřichází ... neochota vstávat před 10:30 ... neustále se opakující pocit toho, že mám být někde na přednášce ... pravidelná kontrola družicových snímků, zda bude v noci jasno ... neutuchající hlad přicházející kolem půlnoci ... řvaní „Stóóóp“ při každém záblesku či padající hvězdě ... touha někoho okřiknout kdykoliv, když použije dotyčný bílé světlo ... a mnoho dalšího!

Přesně to jsou příznaky Postexpedičního syndromu (PES), který se začne u účastníků Expedice projevovat prakticky ihned po opuštění Sítin. Právě v Sítinách na nově vznikající hvězdárně letos opět proběhla ve dnech 26. 7 - 10. 8. Astronomická expedice, kterou opět pořádala Amatérská prohlídka oblohy, Sekce proměnných hvězd a exoplanet s podporou Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Workshop ohledně práce s paralaktickou montáží Autor: Pavel Váňa
Workshop ohledně práce s paralaktickou montáží
Autor: Pavel Váňa

V tomto se do Sítin sjelo hned 65 účastníků ve věku 15-26 let, což je vůbec největší počet účastníků minimálně od roku 2010! No a postarat se o program a vyžití tolika lidem nebyl vůbec žádný med, i proto se jim letos věnovalo hned 20 vedoucích a 2 kuchaři! Však ono taky zpracovat přes 2 tuny potravin nebyla žádná pohoda…

Pozorování na Astronomické expedici Autor: Pavel Váňa
Pozorování na Astronomické expedici
Autor: Pavel Váňa

44 přednášek, workshopů, projektů a dalších záležitostí - tak plný byl expediční kalendář a opravdu bylo z čeho si vybírat. Oproti standardnímu kurzu základů astronomie přibyl letos i kurz základů astronomie II, který nabídl vhled nejen do moderní fyziky. K těmto kurzům pořádanými vedoucími se přidali i povídání od samotných účastníků expedice. Za všechny stojí zmínit například povídání na téma Mozek astronoma od Davida Weishaupta nebo blok věnující se komickému odpadu a na to navazujícímu představení týmu LASAR od Jolany Jeriové, Simona Klingy a Richarda Nikela. 

Mozek astronoma od Davida Weishaupta Autor: Pavel Váňa
Mozek astronoma od Davida Weishaupta
Autor: Pavel Váňa

V tomto čísle jsou zahrnuty i přednášky zvaných odborníků, které vždy doplňují program expedice. Letos nás navštívil například Petr Slavíček z VŠCHT s povídáním o ozonu, Dušan Majer z portálu Kosmonautix s povídáním o Superheavy, Daniel Stach z ČT s povídáním o tvorbě pořadu Hyde Park - Civilizace, Svatopluk Civiš z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského s přednáškou na téma původy vody ve vesmíru a mnoho dalších. Pokud vás zajímá celkové složení přednášejících, podívejte se na Facebookové stránky Astronomické expedice.

Přednáška Daniela Stacha a Jana Spratka Autor: Pavel Váňa
Přednáška Daniela Stacha a Jana Spratka
Autor: Pavel Váňa

Nicméně hlavní část programu je jako vždy věnována samotnému pozorování noční oblohy. Účastníci mohli pozorovat s menšími i většími dalekohledy ve vizuálních skupinách, učili se orientovat na obloze a také pracovat s paralaktickou montáží. Účastníci technických skupin jako je CCD skupina, Scientific digifoto a skupina digitální astrofotografie si mohli vyzkoušet přímo získávat vědecká data prostřednictvím CCD nebo CMOS kamer a fotografovat noční oblohu. Pozorovali jsme exoplanety, proměnné hvězdy, to vše můžete najít na blogu z letošní Astronomické expedice!

Souhvězdí Kefea Autor: Vojtěch Černý
Souhvězdí Kefea
Autor: Vojtěch Černý

Ke všemu se přidala nová tzv. Technická skupina, která pod vedením Jakuba Gajdoše znovu objevuje cestu k radioastronomii, ale také se věnuje raketám a funguje i jako podpůrná a IT.

Pozorování Slunce na Astronomické expedici Autor: Karolína Faitová
Pozorování Slunce na Astronomické expedici
Autor: Karolína Faitová

Astronomická expedice 2024 byla opět skvělá, byť se má stále co učit. A za to vše vděčíme organizátorům, účastníkům, ale hlavně našim podporovatelům, mezi které patří mnoho amatérských astronomů, kteří nám zapůjčují astronomickou techniku, ale také Hvězdárna a planetárium Brno, Planetum, Planetárium Ostrava, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Pavel Cagaš z Moravských přístrojů a mnoho dalších! Moc vám děkujeme, Astronomická expedice nadále žije i díky vám!

Nezbývá tedy než si zapsat do kalendáře termín 16. - 30. 8. 2025, kdy se opět sejdeme na Sítinách na dalším ročníku Astronomické expedice!

Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2024 Autor: Pavel Váňa
Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2024
Autor: Pavel Váňa

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astronomické expedice
[2] Facebook Astronomická expedice
[3] Web Amatérské prohlídky oblohy



Seriál

  1. Astronomická expedice opět úřadovala
  2. Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
  3. Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
  4. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  5. Astronomická expedice 2022
  6. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  7. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  8. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  9. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  10. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  11. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  12. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  13. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  14. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  15. Astronomická expedice 2017
  16. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  17. Astronomická expedice: Modely raket
  18. Astronavigace na Astronomické expedici
  19. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  20. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  21. Astronomická expedice 2015
  22. Astronomická expedice Úpice 2014
  23. Astronomická expedice 2013
  24. Astronomická expedice 2012
  25. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  26. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  27. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  28. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  29. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  30. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Mgr. Pavel Váňa se narodil v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice, kterou v roce 2024 vedl jako hlavní vedoucí. Studuje částicovou a jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 2021 je předsedou Amatérské prohlídky oblohy.

Štítky: Hvězdárna Sítiny, Astronomická expedice 2024, EXPA 24, Astronomická expedice


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »