Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice v Sítinách 2021

Astronomická expedice v Sítinách 2021

Astronomická expedice 2021
Autor: Lukáš Havlák

Svítá a ze smrkových lesů stoupá mlha. Na okolních šťavnatých pastvinách se v dálce neslyšně pasou krávy. Všudypřítomné ticho náhle naruší pád obří třpytivé kapky, které se podařilo při včerejším dešti ulpět na černém igelitovém pytli. Pod pytlem se schovává dalekohled. A není tu sám. Spících dalekohledů jsou kolem spousty. Na trojnožkách vypadají jako mimozemšťané, kteří při obléhání naší planety náhle usnuli. U jednoho z mála stavení v okolí zaštěká pes. Přítomnost lidí potvrdí až pronikavé hlasité zvolání: „Jdeme spát, hoši!“ Teď je teprve zřejmé, že se nacházíme na Astronomické expedici.

Nenechte se zmást úvodním odstavcem. Je tomu skutečně tak, že Astronomická expedice, okupující už několik desetiletí areál hvězdárny, se rozhodla usadit v areálu v malé části obce Sítiny nedaleko Chocně. A není to ledajaký areál. Historicky se jedná o hospodářské stavení, kde vzniká zázemí pro lidi postižené astronomií. Za přispění nemalé duševní i fyzické síly zde po celý rok pomáhala řada bývalých účastníků Expedice (expedičníků) vybudovat zázemí pro pozorovací skupiny, sklad dalekohledů, kuchyň i přednáškovou místnost. Z toho, co bychom mohli ještě počátkem roku 2021 nazvat ruina, se během několika měsíců stala pohodlná, prostorná, stále trochu punková líheň pro budoucí astronomy, místo pro nezapomenutelné chvíle pod letní hvězdnou oblohou a pro nová přátelství, tedy přesně to, co Expedice vždy poskytovala.

Pozorovací louka na Astronomické expedici Autor: Michal Kraus
Pozorovací louka na Astronomické expedici
Autor: Michal Kraus

I přes stále trvající covidovou apokalypsu se kapacita Expedice rychle naplnila a uprostřed léta hostila téměř šest desítek studentů ze všech koutů Česka i Slovenska. Nám, organizátorům, už zbývalo jen naplnit všechna jejich očekávání. Expedici i letos tradičně pořádala Amatérská prohlídka oblohy spolu se Sekcí proměnných hvězd a exoplanet a Fyzikálním ústavem AVČR.

Dvoutýdenní maraton přednášek, workshopů a experimentů začal pěkně zostra. Hned první víkend k nám zavítal RNDr. Jiří Grygar, CSc., s přednáškou Proč astrologie nefunguje, zatímco astronomie ano. Kdo si dosud tyto dva pojmy pletl, měl po přednášce definitivní jasno. Bohužel toto jasno bylo jedno z mála, které na Expedici bylo. Až na pár pozorovacích nocí a slunečných dnů bylo převážně polojasno, zataženo anebo deštivo. Vynikající a naprosto vyčerpávající (co do obsahové části) workshop Pozorování a zakreslovaní Slunce od Martiny Exnerové z ondřejovské hvězdárny tak zůstal převážně v teoretické rovině.

Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2021 s Jiřím Grygarem Autor: Michal Kroužel
Společná fotografie všech účastníků Astronomické expedice 2021 s Jiřím Grygarem
Autor: Michal Kroužel

Než se první týden přehoupl do své druhé poloviny, astronom doc. Mgr. Alexander Kupčo, Ph.D. nás navnadil svými nádhernými kresbami opticky pozorovaných objektů. Tak trochu gastronomickou přednášku Recept na výrobu hmoty ze světla přivezl Mgr. Martin Rybář, Ph.D. z MFF UK v Praze. Abychom se u vzdělávání také trochu pobavili, to nám už několik let prostřednictvím Barbory Mikulecké zajišťuje ÚDIF (Úžasné divadlo fyziky). Letos všem experimentům vévodilo světlo – polarizované, monochromatické, ve vlnách i v podobě fotonů. Konec prvního týdne zajistila odlehčená přednáška Jana Píšaly z Hvězdárny a planetária v Brně a pokus o vypuštění pico balónu s Bc. Ondrejem Kamenským.

Druhý týden, kdy už bylo jasné, že jasných pozorovacích nocí nebude příliš mnoho, přijela škaredému počasí domluvit meteoroložka Mgr. Alena Zárybnická. I když měla s přednáškou Od dálnopisu k aplikacím, aneb 30 let v meteorologii u Expedičníků obrovský úspěch, lepší počasí nám přivézt bohužel nedokázala.

Zbývající zvané přednášky se točily kolem pokročilé fyziky. Minulost, současnost i budoucnost částicové fyziky nám nastínil prof. RNDr. Rupert Leitner, DrSc. To prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D., měl prostor hned dvakrát. Poprvé se Speciální teorií relativity a podruhé s Kvantovou mechanikou dle Feynmana.

Na Expedici máme toho nejlepšího kuchaře, který nám denně připravuje bohatou snídaní a dvě teplá jídla. Možná právě proto se k nám vrátil Martin Rybář, aby nám osvětlil problematiku Detektorů v částicové fyzice. Poslední zvané přednášky si pak vystřihli Mgr. Jakub Juryšek, Ph.D. o Gamma astronomii a kreativní astrofotograf Pavel Karas, který ve svém volném čase sbírá čas a přetváří jej v Časosběrná videa.

Zvaní přednášející (jak nazýváme externí přednášející) tvoří jen zlomek všech přednášek. Hlavní náplní je tzv. Astronomický kurz, který postupně a přehledně vtáhne každého začínajícího astronoma do principu fungování vesmíru i naší krásné planety.

I přesto, že nám počasí nepřálo, podařilo se v každé z pozorovacích skupin získat zajímavá data. Ať už to byly „pouhé“ zápisky a malby vzdálených objektů vesmíru v pozorovacích denících, zdařilé astronomické fotografie či videa, zákresy poloh planetek nebo světelné křivky proměnných hvězd či hvězdných soustav, důležité je, že se tu opět vytvořil kolektiv šikovných lidí, zajímajících se o vědu a věci s ní spojené.

Plejády (M45), jak je vyfotografoval Michal Kraus na Astronomické expedici v Sítinách v roce 2021. Zdejší temná obloha umožňuje zaznamenat opravdu mnoho krás vesmíru. Autor: Michal Kraus
Plejády (M45), jak je vyfotografoval Michal Kraus na Astronomické expedici v Sítinách v roce 2021. Zdejší temná obloha umožňuje zaznamenat opravdu mnoho krás vesmíru.
Autor: Michal Kraus

Naše Astronomická expedice nemá co do tradice, velikosti a délky v Česku obdoby. Jsme jako velký rozjetý vlak, kam může přistoupit každý, komu je mezi 15 a 26 lety. Koupí jízdenky získáte dvoutýdenní jízdu pestrým světem fyziky, astronomie a dalších přírodních věd, luxusní jídelní vůz, měkké travnaté kupé, prosklenou střechu s nepřetržitým výhledem na oblohu a pestrý multimediální obsah. Jízdenky jsou k dispozici na naší webové stránce, další informace na Facebooku.

Prostředí v okolí Sítin Autor: Roman Dvořák
Prostředí v okolí Sítin
Autor: Roman Dvořák

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Webové stránky Astronomické expedice
[2] Facebookové stránky Astronomické expedice
[3] Facebookové stránky Amatérské prohlídky oblohySeriál

 1. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
 2. Astronomická expedice 2022
 3. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
 4. Astronomická expedice v Sítinách 2021
 5. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
 6. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
 7. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
 8. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
 9. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
 10. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
 11. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
 12. Astronomická expedice 2017
 13. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
 14. Astronomická expedice: Modely raket
 15. Astronavigace na Astronomické expedici
 16. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
 17. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
 18. Astronomická expedice 2015
 19. Astronomická expedice Úpice 2014
 20. Astronomická expedice 2013
 21. Astronomická expedice 2012
 22. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
 23. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
 24. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
 25. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
 26. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
 27. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Michal Kroužel

Michal Kroužel

Ing. Michal Kroužel (*1984) je fotograf, redaktor webu HedvabnaStezka.cz a cestovatel. Miluje astronomii a přírodní vědy, rád si hraje s kamením, poznává lidi z jiných kultur a je závislý na endorfinu, proto ve volném čase rád cestuje, běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Je členem Amatérské prohlídky oblohy, Lovců bouřek a zakladatel projektu milujemehory.cz.

Štítky: Sítiny, Fyzikální ústav AV ČR, Sekce proměnných hvězd a exoplanet, Amatérská prohlídka oblohy, Astronomická expedice


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »