Astronomická expedice: Modely raket
Mezi již tradiční projekty Astronomické expedice patří stavba funkčních modelů raket. Poslední dva roky se ke stavbě a vývoji raket využila technologie 3D tisku, která poskytla nové možnosti a urychlení vývoje nových raket.
Celý tento projekt začal před několika lety, kdy si účastníci Astronomické expedice stavěli malé raketky z papírových ruliček a malým raketovým motorkem. Takovéto raketky vyletěly dovýšky několika stovek metrů. Raketky měly mezi expedičníky úspěch a hledaly se stále jejich vylepšení.
Na Expedici v roce 2014 byl pokus postavit společně větší raketu z PVC trubky a opakovaně použitelného raketového motoru. Stavba takového typu rakety se na expedici nestihla kompletně dokončit a proto byl start odložen na podzimní mikroexpedici. Start této půlmetrové rakety byl úspěšný ale raketa havarovala tvrdým dopadem při návratu 130 m od startovací rampy. O tomto startu je napsáno více na expedičním blogu [1]. Tím došlo ke zničení opakovatelně použitelného raketového motoru na tuhé palivo. Ten nebylo možné použít pro další starty a bylo proto nutné vyvinout motor nový.
Další rok byl pro vývoj raket na Astronomické expedici revoluční. Na Expedici se objevila první 3D tiskárna a vývoj se mohl odvíjet tímto směrem. Na začátku expedice se pro představu vytiskl první model celé rakety, která měřila zhruba 50 cm. Raketa se skládala ze tří dílů. První díl obsahoval místo pro motor a stabilizační křidélka typu grid fins, podobné, jako používá SpaceX na raketách Falcon-9. Po zbytek expedice pokračoval vývoj raketového motoru, tedy nejkritičtější části rakety. Po navrhnutí, vytištění a naplnění paliva do prvního motoru byl proveden jeho test. Takových testů bylo v průběhu Expedice ‘14 provedeno hned několik a pokaždé motor obsahoval drobné vylepšení. U všech statických testů raketových motorů byl měřen jejich tah na digitálním siloměru. Zpětně byla vždy provedena rozsáhlá analýza problémů z více sesynchronizovaných videozáznamů a z dat o tahu motoru. Tím bylo možné konstrukci motoru iterativně zlepšovat, což bylo i patrné na vývoji výsledků statických testů [2].
Na začátku letošní Astronomické expedice byl proveden další statický test motoru vytištěného a naplněného v průběhu Astronomické expedice ‘15 a mezi tím byl uskladněn přesně podle parametrů výrobce motoru (tedy nás). Tento test byl ze všech pokusů o tištěný raketový motor pravděpodobně nejlepší, ale bohužel nebyl změřen jeho tah, neboť jsme na letošní expedici neměli již zapůjčený digitální siloměr. Dlouhodobě je v plánu tento problém řešit konstrukcí vlastního zařízení pro měření tahu motorů.
Ke konci expedice noví členové raketové skupiny upravili konstrukci rakety na menší verzi se standardním modelářským motorem. Těchto raketek bylo vyrobeno hned několik a byly provedeny tři starty. Všechny úspěšně odstartovaly. Raketky byly vybaveny padákem, který raketky dopravil bezpečně na zpět na Zem. Nenesly však žádnou užitečnou zátěž v podobě měřících přístrojů a datových záznamníků.
Celou animaci si můžete prohlédnout v následujícím odkazu.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] O raketách na expedičním blogu
[2] Videa statických testů motorů
[3] Astronomická Expedice Úpice
Seriál
- Astronomická expedice opět úřadovala
- Astronomická expedice 2024 – Staň se na 15 dní astronomem!
- Malé ohlédnutí za Astronomickou expedicí 2023
- Pozvánka - Astronomická expedice 2023
- Astronomická expedice 2022
- Pozvánka – Astronomická expedice 2022
- Astronomická expedice v Sítinách 2021
- Jaká byla Astronomická expedice 2020?
- Pozvánka - Astronomická expedice 2020
- Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
- Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
- Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
- Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
- Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
- Astronomická expedice 2017
- Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
- Astronomická expedice: Modely raket
- Astronavigace na Astronomické expedici
- Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
- Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
- Astronomická expedice 2015
- Astronomická expedice Úpice 2014
- Astronomická expedice 2013
- Astronomická expedice 2012
- Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
- Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
- Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
- Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
- Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
- Astronomická expedice Úpice