Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomická expedice 2012

Astronomická expedice 2012

louka.jpg
Odhodlat se vkročit do neznáma, odpoutat se od povrchu zemského a vydat se za dobrodružstvím do víru hvězd a vesmírných zákoutí. Touha poznat naše nebeské sousedy, Měsíc, Slunce, planety a jiné kosmické objekty. Tak by se dala charakterizovat motivace k účasti na naší každoroční Astronomické expedici.

Co se týče expediční historie, tento rok patří na časové ose expedice číslu 54 a stejně jako předchozí, tak i letošní bude věnována všem mladým zájemcům lačnícím po astronomickém poznání. Přihlásit se tedy může každý zájemnce ve věku 15-25 let.

Navzdory magickým apokaliptickým předzvěstem pro rok 2012 a končícímu mayskému kalendáři očekáváme konání expedice v termímu od 13. do 29. července 2012. Tradičním místem konání expedice je Úpice v Podkrkonoší.

1.jpg
Program expedice je soustředěn především na pozorování oblohy. V noci i ve dne. V noci pozorujeme galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, jednotlivé hvězdy i celá souhvězdí. Ve dne pozorujeme aktivitu Slunce a meteorologické úkazy. Kromě pozorování je program naplněn odbornými i populárními přednáškami vedoucích expedice i předních českých fyziků, např. doktora Grygara, profesora Kulhánka nebo docenta Dolejšího. Velmi přínosnou a zábavnou součástí programu jsou také fyzikální experimenty. V předchozích letech jsme např. při pokusu se škrobem chodili po hladině vody, vyráběli mlhovinu a měsíční krátery nebo experimentovali s tekutým dusíkem.

Účastníci expedice jsou rozděleni do skupin dle zkušeností a dle zájmu. Začátečníci se naučí orientovat na obloze, pracovat s dalekohledem a zasvětíme je také do zpracování pozorování. Naučí se pozorovat proměnné hvězdy, meteory, objekty hlubokého vesmíru, Slunce i další úkazy na obloze. Zkušení pozorovatelé pak mohou experimentovat s klasickou i digitální astrofotografií, CCD kamerou nebo se věnovat radioastronomii. Jednotlivé skupiny vedou studenti vysokých škol přírodovědného zaměření.

Co čeká na všechny zájemce, kteří se vydají s námi křížem krážem po obloze?

_sm_pano2.jpg
Letní noci naplněné pozorováním noční oblohy, usínání při probouzení přírody, odpoledne plná poutavých přednášek či fyzikálních experimentů ale i výlety, koupání, volejbal, ping-pong a v neposlední řadě společnost mladých lidí z různých koutů České, Slovenské i Polské republiky stmelených společným zájmem a nadšením.

Expedici pořádá Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna a planetárium Brno, Amatérská prohlídka oblohy - sekce České astronomické společnosti, Sdružení pro podporu astronomických pozorovaní a Východočeská pobočka České astronomické společnosti.

Pokud vás zajímá více, podívejte se na stránky Astronomické expedice expedice.astronomie.cz.

Na setkání s Vámi se těší
Martin Rybář




Seriál

  1. Pozvánka - Astronomická expedice 2023
  2. Astronomická expedice 2022
  3. Pozvánka – Astronomická expedice 2022
  4. Astronomická expedice v Sítinách 2021
  5. Jaká byla Astronomická expedice 2020?
  6. Pozvánka - Astronomická expedice 2020
  7. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
  8. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
  9. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
  10. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
  11. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
  12. Astronomická expedice 2017
  13. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
  14. Astronomická expedice: Modely raket
  15. Astronavigace na Astronomické expedici
  16. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
  17. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
  18. Astronomická expedice 2015
  19. Astronomická expedice Úpice 2014
  20. Astronomická expedice 2013
  21. Astronomická expedice 2012
  22. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
  23. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
  24. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
  25. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
  26. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
  27. Astronomická expedice Úpice


O autorovi



49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »