Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Léto mezi hvězdami 2011

Léto mezi hvězdami 2011

laser.jpg
Chtěli byste strávit letní měsíce ve společnosti Toma Cruise? Nebo si dát šachovou partičku s Bradem Pittem? Tak s tím vám nepomůžeme. Pokud ale obracíte hlavu směrem vzhůru jakmile padne tma a tají se vám dech nad hvězdnou oblohou a hledáte, kdeže by mohl být ten Velký vůz, čtěte dál.

V podkrkonošském městečku Úpice se i letos koná letní astronomická expedice. I vy můžete v období od 22.7. do 7.8. rozbalit svůj stan na pozemku hvězdárny v Úpici a začít se s naší pomocí seznamovat s noční oblohou (a se základy pozorovaní). A že nepoznáte ani polárku? Nenechte se zastrašit, expedice je určená pro každého ve věku 15-25 let, kdo má zájem o astronomii a chce se něco nového naučit.

expedice_noc.jpg
A cože vás tam bude čekat? Přes den probíhají odborné přednášky jejichž cílem je seznámit vás, jak s úplnými základy tak i se zajímavějšími astronomickými tématy. Nové znalosti pak můžete využít při nočním pozorování zapůjčenými dalekohledy, které obvykle trvá do půl třetí. Nemusíte se ale bát, že byste se nevyspali, budíček bývá až kolem desáté hodiny.

Zkušenější pozorovatelé si pak můžou vybrat okruh zájmu, kterým se budou na expedici zabývat: klasická či digitální astrofotografie, pozorování Měsíce, CCD kamera, apod. V druhé půlce expedice probíhají přednášky v podání známých osobností na poli astronomie (Petr Kulhánek, Jiří Grygar, Vladimír Karas,...). Další denní zábavou jsou různé experimenty a nechybí i denní pozorování Slunce. Svůj volný čas pak můžete trávit zábavami jako koupání, volejbal nebo ping-pong. Ubytovaní budete na pozemku hvězdárny, nutné je však mít vlastní stan. Zajištěna jsou 4 jídla denně, včetně půlnočky během pozorování. Hvězdárna má sociální zázemí, přednáškovou místnost s dvěma počítači a wi-fi. A to vše letos jen za 3300 Kč.

Hlavním pořadatelem expedice je Hvězdárna v Úpici, spolupořadateli jsou Hvězdárna a planetárium v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy, Sdružení pro podporu astronomických pozorovaní a Východočeská pobočka České astronomické společnosti. Program zajišťuje skupina vedoucích, tvořená zejména studenty vysokých škol přírodovědného zaměření.

Zaujali jsme vás? Tak pojďte i vy strávit léto mezi hvězdami! Více informací naleznete na stránce expedice.astronomie.cz




O autorovi



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »