Slunce, Měsíc, Mléčná dráha, planety a hvězdy. Tajemné objekty, které odpradávna přitahovaly pozornost lidí. Nenechaly chladnými šamany, čaroděje, starověké badatele, později astronomy, astrofyziky, astronauty, astro-inženýry, astro-amatéry, astro-kohokoli. Tázání po smyslu vesmírných hádanek mělo někdy život ohrožující dopady (s věčnou úctou pane Galileo), někdy přineslo mnohé odpovědi, (děkujeme pane Keplere), někdy přispělo k upřesnění (promiňte, pane Koperníku), ale především dospělo k zásadnímu astronomickému počinu, tedy k založení naší ASTRONOMICKÉ EXPEDICE.
Astronomická expedice se bude letos konat již po třiapadesáté v termínu od 22. července do 7. srpna 2011. Má tedy již svou tradici, promyšlený program, poměrně vysokou účast (50-60 "expedičníků") a může se pochlubit občasnou návštěvou renomovaných astronomů (Petr Kulhánek, Jiří Grygar, Vladimír Karas a další). Dalo by se říci, že takováto letní škola je v Evropě v podstatě unikum. Skvělou zprávou je, že se k nám může přihlásit kdokoli ve věku 15-25 let. Složení účastníků je různorodé, tudíž pokud nejste zrovna fyzikální géniové, žádný strach! A kdo ví, třebas učiníte pozoruhodný objev právě v Úpici v Podkrkonoší, tedy v místě, kde expedice probíhá.
Co konkrétně účast na expedici obnáší? Především pozorování denní i noční oblohy, provádění fyzikálních experimentů, rozšiřování znalostí v rámci zajímavých přednášek. 16ti denní program dále zahrnuje např. experimentování s astrofotografií, CCD kamerou, radiovou anténou nebo astronavigací. Harmonogram dne je pochopitelně vytvořen v závislosti na nočním pozorování, snídá se tedy v půl jedenácté, obědvá ve dvě, večeří v sedm a ještě o půlnoci, uléhá se kolem třetí hodiny ranní. Při nepřízni počasí pořádáme filmový večer nebo bojovou hru. Přes den pak nezapomínáme ani na letní radovánky jako výlety, koupání, volejbal, ping-pong a další.
Expedičníci bydlí ve vlastních stanech přímo na pozemku úpické hvězdárny, k dispozici je sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, počítače s připojením na internet a wi-fi síť s pokrytím po celém pozemku hvězdárny.
Hlavním pořadatelem expedice je Hvězdárna v Úpici, spolupořadateli jsou Hvězdárna a planetárium v Brně, společnost Amatérská prohlídka oblohy, Sdružení pro podporu astronomických pozorovaní a Východočeská pobočka České astronomické společnosti. Program zajišťuje skupina vedoucích, tvořená zejména studenty vysokých škol přírodovědného zaměření.
Chcete-li spatřit hvězdnou oblohu přes dalekohled, prozkoumat mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, pozorovat rej meteorů, dozvídat se, pátrat, zkoumat, žasnout, letní astronomická expedice Vám doširoka otevírá bránu poznání.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.