Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava: Od diáku po diodu

Výstava: Od diáku po diodu

Výstava ve Stromovce Od diáku po diodu
Autor: Planetum

Světem planetárií od historie až po blízkou budoucnost vás provede naše speciální výstava. Kdo jako první na světě planetárium postavil, na jakých neobvyklých místech na něj můžete narazit, proč nestojí pražské planetárium na Malé Straně, z jakých přístrojů se promítalo a co se právě chystá uvnitř naší zavřené kopule, se dozvíte na šesti výstavních panelech před budovou planetária ve Stromovce.

V říjnu tohoto roku uplyne přesně sto let, co lidé poprvé spatřili umělou projekci hvězdné oblohy. Za tu dobu se planetária vyvinula v podstatě „od diáku po diodu“.

Od opticko-mechanických projekčních přístrojů přes digitální projektory se blížíme do okamžiku, kdy se ze samotné projekční kopule stane obrovský displej. Ten v Planetáriu Praha bude první a největší svého druhu.

Od diáku po diodu, výstava ve Stromovce Autor: Planetum
Od diáku po diodu, výstava ve Stromovce
Autor: Planetum

Grafické zpracování a texty: Lenka Vaňousová, Jakub Toman, Natálka Ivancová a kolektiv

Kresba budovy Planetárium Praha: Petr Jašek

Poděkování za poskytnutí materiálů: Planetárium Tromsø, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové, Benjamin Fragner, Marcela Vaňhová, Petr Sojka, Glenn Smith, Volkmar Schorcht, Sky-Skan, Sony

Panel výstavy Od diáku po diodu pojednávající o budově pražského planetária. Autor: Planetum
Panel výstavy Od diáku po diodu pojednávající o budově pražského planetária.
Autor: Planetum

Panel výstavy Od diáku po diodu popisující historické Zeissovo projekční planetárium Autor: Planetum
Panel výstavy Od diáku po diodu popisující historické Zeissovo projekční planetárium
Autor: Planetum

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Planetum.cz



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Planetárium , Výstava


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »