Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  19. vesmírný týden 2016

19. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 11. května 2016 ve 22:00 SELČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 9. 5. do 15. 5. 2016. Merkur přejde v pondělí přes sluneční disk. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Jupiter. Téměř celou noc jsou vidět planety Saturn a Mars. Nejjasnější kometou na obloze zůstává 252P/LINEAR. Velká skvrna na Slunci z minulého měsíce se trochu rozpadla, ale Slunce alespoň není zcela beze skvrn. SpaceX vyslala družici JCSat-14 na dráhu přechodovou ke geostacionární a přes méně paliva pro přistání úspěšně dosedla s prvním stupněm rakety Falcon 9 na mořskou plošinu.

Obloha

Přechod Merkuru přes Slunce nastává v pondělí odpoledne. Bylo by nošením dříví do lesa tu psát více, věnujeme se mu podrobně na samostatné stránce. Zde je případně seznam akcí v ČR, kde se bude úkaz pozorovat. V pondělí vyjde článek se seznamem internetových přenosů.

Měsíc bude v první čtvrti v pátek 13. května ve 19:02 SELČ. Večer bude postupně výše a budeme moci obdivovat hru světel a stínu na terminátoru. O víkendu pak bude Měsíc ve čtvrti na obloze poblíž Jupiteru.

Planety:
Jupiter (–2,2 mag) je vidět nejlépe v první polovině noci. Úkazy jeho měsíců a přechody Velké červené skvrny (GRS) jsou shrnuty v tabulce níže.
Už kolem půlnoci nastávají ideální podmínky pro pozorování planety Mars (–1,7 mag) a Saturn (0,1 mag). Obě jsou v oblasti hlavy Štíra, kde tvoří trojúhelník s jasnou hvězdou Antares. Mars, ačkoli je už jen velmi nízko nad obzorem, nabízí za klidné atmosféry krásný pohled na albedové útvary, protože jeho úhlový průměr vzrostl na pěkných 17 úhlových vteřin. Je také znát, že je už poměrně blízko Zemi, jeho jasnost na obloze se už blíží jasu Jupiteru. Saturn zase nabízí krásně rozevřené prstence.

Přechody GRS   Úkazy měsíců
8. 5. 21:40   9. 5. Io zákryt 21:15
Io zatmění konec (10. 5. 0:41)
10. 5. 23:15   10. 5. Io přechod měsíce 18:26 – 20:41
Io přechod stínu 19:36 – 21:50
Europa přechod měsíce 22:18 – (1:06)
Europa přechod stínu zač. (11. 5. 0:42)
13. 5. 0:55; 20:45   12. 5. Europa zatmění konec 21:44
15. 5. 2:35; 22:25   13. 5. Ganymed přechod měsíce zač. 0:49
Časy jsou v letním čase (SELČ).

Mapka pro komety v květnu 2016. Data Guide 9
Mapka pro komety v květnu 2016. Data Guide 9
Stále můžeme doporučit dvě jasnější komety pro malé dalekohledy: C/2014 S2 (PanSTARRS)ve Velké medvědici a 252P/LINEAR, která je v Hadonoši. Orientační vyhledávací mapky jsou vlevo.

Aktivita Slunce je nízká, ale jak bylo zmíněno v úvodu, stará aktivní oblast AR 2529, nyní jako AR 2542, stle obsahuje větší skvrny, které hezky doprovodí pozorování pondělního přechodu Merkuru přes Slunce. Online pohled na Slunce nabízí družice SDO.

Kosmonautika

  • SpaceX si připsala další zajímavý úspěch, když bezpečně dopravila na dráhu přechodovou ke geostacionární družici JCSat-14 a nad to první stupeň Falconu 9 úspěšně přistál na mořské plošině. Nebylo by to možná tak pozoruhodné, když jde už o třetí úspěch s přistáním rakety, ale jednak jde o druhé přistání na moři v řadě za sebou a hlavně v tomto případě nebylo tolik paliva na manévry a tak se padalo po balistické křivce a teprve na závěr byl pád bržděn neobvykle hned třemi motory, což vedlo k menší potřebě paliva a samotné dosednutí už bylo klasicky na jeden motor Merlin 1D, který v tu chvíli snížil tah až pod 50 % plného tahu.

Výročí

  • 9. května 1971 (45 let) startoval v rámci projektu Mars 71 Mariner 8. Pro selhání posledního stupně rakety však ani nedosáhl oběžné dráhy kolem Země. Úspěšnější byl až sesterský Mariner 9.
  • 14. května 1981 (35 let) odstartoval Sojuz 40, poslední z původní série těchto kosmických lodí před jejich modernizací na verzi Sojuz-T. Také tento let měl namířeno ke stanici Saljut 6, podobně jako let Vladimíra Remka v Sojuzu 28. Díky tomu se v Sojuzu 40 dostal na stanici i rumunský kosmonaut.

Výhled na příští týden

  • Výročí: Norman Lockyer
  • Výročí: Veněra 1
  • Výročí: Mars 2

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v květnu ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Přechod Merkuru 2016, Sojuz 40, Mariner 8, Vesmírný týden


38. vesmírný týden 2017

38. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 18. 9. do 24. 9. 2017. Měsíc bude v novu. Jupiter se ztrácí v záři Slunce. Saturn je večer nad jihozápadem. Pozorovat můžeme i Neptun a Uran. Ráno je vidět Venuše, Merkur a Mars. Přidá se k nim také srpek Měsíce. Aktivita Slunce se snížila. Začíná astronomický podzim. Cassini shořela v atmosféře Saturnu. ISS má opět šestičlennou posádku. Po hurikánu Irma se obnoví i lety amerických raket. Kolem Země proletí sonda OSIRIS-REx.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zatmění nad hradem Helfštýn

Kdopak dnes již spočítá, kolik zatmění Měsíce spatřili obyvatelé starobylého hradu Helfštýn. Mohli bychom jistě zadat souřadnice hradu do nějakého chytrého počítačového programu, který by žádaný počet zjistil. Docela jistě však nezjistíme, zda bylo kdysi dávno v příslušnou noc jasno,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ostrov hviezd

Tmavá obloha, Bohom zabudnuté miesto, teplo letnej jadranskej noci, deviatka nočných šialencov, zvuk uzávierok fotoaparátov, šum mora, desivé príbehy o nemých deťoch, vzduchom letiace nedopalky cigariet, nešťastne rozliata plechovka piva... pre niekoho ďalšia noc v teple postele, pre iného výborná príležitosť pre vznik nadčasových spomienok. Zelený závoj tiahnuci sa ostrovom hviezd predstavuje rozbúrený airglow, alebo svetelné žiarenie atmosféry. Fotka pochádza z ostrova Lastovo, najvzdialenejšieho obývaného ostrova Chorvátska. Na hladine mora je možné vidieť zrkadlenie Mliečnej cesty, ktorá obsahuje bohatú štruktúru tmavých hmlovín. Carpe noctem!

Další informace »