Pozorování přechodu Merkuru 2016 v Česku

Autor: Dominique Dierick.
Více o úkazu samotném na www.astro.cz/merkur2016.
Kde všude bude pozorování probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)
Severní Čechy
Střední Čechy
Východní Čechy
Západní Čechy
Jižní Čechy
Vysočina
Severní Morava a Slezsko
Střední Morava
Východní Morava
Jižní Morava
Severní Čechy
Chomutov

Autor: Jaroslav Landa DiS
Pozorovat budeme pomocí astronomických dalekohledů a projekcí. Pozorování proběhne pouze při vhodném počasí. V případě nepříznivého počasí zveme veřejnost od 17:00 hod na přednášku o astronomii (včetně prezentace tohoto zajímavého úkazu) do budovy naší základní školy. Více informací včetně mapy a letáčku ke stažení najdete na www.astro21.cz.
Další informace:
Webové stránky: www.astro21.cz
Kontaktní osoba: Jaroslav Landa, Jaroslav.LANDA@seznam.cz
Jablonec nad Nisou
Klub astronomů Liberecka nabídne možnost pozorování kromě hvězdárny v Turnově také na dvoře Základní školy Rýnovice v Jablonci nad Nisou, ulice Pod Vodárnou 10. Přechod se bude v případě jasného počasí pozorovat přímo ze dvora před vchodem do školy cca od 13 do 17 hodin. Při nepřízni počasí je v plánu povídání k úkazu, projekce z internetu i prostor pro dotazy o vesmíru a kosmonautice.
Akce je určena pro veřejnost a vstupné se samozřejmě neplatí.
Další informace:
Webové stránky: udalosti.astronomy.cz
Kontaktní osoba: Martin Gembec, mgembec@zsrynovice.cz
Kadaň
Přijměte naše pozvání do Františkánských zahrad do Kadaně, kde budeme tento úkaz pozorovat s astronomem Pavlem Pintrem. Těšíme se na Vás! Připravili jsme pro Vás i živý přenos. V případě jasného počasí ho můžete sledovat na Youtube.
Další informace:
Webové stránky: astropintr.webgarden.cz
Kontaktní osoba: Pavel Pintr, AstroPintr@seznam.cz
Kunratice u Frýdlantu

Autor: Astronomický kroužek Kurnatice.
Další informace:
Webové stránky: www.astrokunratice.cz
Kontaktní osoba: Jiří Poděbradský, krouzek@astrokunratice.cz
Teplice
Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích, příspěvková organizace pořádá mimořádné pozorování přechodu Merkuru přes Slunce. Teplická hvězdárna na Písečném vrchu bude pro širokou veřejnost otevřena v pondělí 9. 5. 2016 od 12:30 do 20:00. Jedná se o mimořádně vzácný úkaz, jeden ze čtrnácti v tomto století. Pozorování lze pochopitelně uskutečnit pouze za jasného počasí. V případě nepříznivého počasí bude probíhat na hvězdárně náhradní program tématicky spojený s úkazem a prohlídka přístrojového vybavení hvězdárny.
Další informace:
Webové stránky: www.hapteplice.cz
Kontaktní osoba: kancelář hvězdárny, hap@hapteplice.cz
Turnov
Turnovská hvězdárna se také připojí k pozorovací kampani přechodu Merkuru přes Slunce a bude v době úkazu otevřená pro veřejnost od 13 do 20 hodin.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna.turnov.cz
Kontakt: Aleš Majer, astro@sundisk.cz
Střední Čechy
Ondřejov - Astronomický ústav AV ČR

Autor: Astronomický ústav AV ČR
Další informace:
Webové stránky: www.asu.cas.cz
Kontaktní osoba: Pavel Suchan, suchan@astro.cz
Praha - Ďáblice
Hvězdárna Ďáblice bude v pondělí 9 .5. 2016 otevřena od 13 do 21 hodin. Po celou dobu, do západu Slunce, bude možné sledovat přechod planety vizuálně dalekohledy hvězdárny a současně i projekcí v sále.
Další informace:
Webové stránky: www.planetarium.cz/dabliceobs
Kontaktní osoba: Václav Přibáň, priban@planetarium.cz, 606 610 446
Praha - Lužiny
Akce Pražské pobočky České astronomické společnosti se uskuteční v Centrálním parku na Nových Butovicích v Praze 13 (metro Lužiny) a koná pouze v případě vhodného počasí - musí být alespoň částečně jasno, aby bylo možné pozorovat Slunce. Připraveny budou jak dalekohledy pro vizuální pozorování tak projekce z kamer. Pozorování začne po 13. hodině.

Autor: ZŠ Zeleneč
Kontaktní osoba: Jiří Bárta, bartaj007@centrum.cz
Praha - Zeleneč
Astronomický kroužek při ZŠ Zeleneč organizuje pozorovací akci v souvislosti s přechodem Merkuru před slunečním diskem od 15 do 17 hodin. V případě dobrého počasí bude akce prodloužena do večerních hodin k pozorování Měsíce a Jupiteru amatérskými astronomickými dalekohledy.
Další informace:
Webové stránky: astronomie.byethost8.com
Kontaktní osoba: David Kománek, komanek@volny.cz
Žebrák

Autor: Hvězdárna Žebrák.
Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnazebrak.cz
Kontaktní osoba: Vladislav Slezák, kontakt@hvezdarnazebrak.cz
Vlašim
Zveme malé i velké milovníky zajímavých astronomických úkazů na vlašimskou hvězdárnu v pondělí 9. května od 13:00 do 20:30 hodin SELČ na pozorování přechodu planety Merkur před Sluncem. Pozorování povedou zkušení demonstrátoři, jsou připraveny dalekohledy, které umožňují sledovat sluneční aktivitu a přechod planety Merkur v hladině H-alfa. Akce se koná za vhodných pozorovacích podmínek (jasného počasí).
Další informace:
Adresa hvězdárny: Vlašim, Blanická ulice 1095
Webová stránka: www.vas.cz
Kontaktní osoba: Jan Urban, jan_urban@seznam.cz, vas@vas.cz
Východní Čechy
Pardubice

Autor: Hvězdárna b. A. Krause Pardubice.
Další informace:
Webové stránky: www.astropardubice.cz
Kontaktní osoba: Petr Komárek, info@astropardubice.cz
Hradec Králové

Autor: Hvězdárna a planetárium HK.
V kinosále bude promítán obraz z robotického dalekohledu z digitálního planetária s výkladem o úkazu – jak vzniká, jak často jej můžeme pozorovat, kdy jsme jej mohli vidět v minulosti a kdy jej uvidíme zase příště. Současně budeme sledovat online přenos pozorování z jiných míst planety. Za nepříznivého počasí se koná pouze program v kinosále s online přenosem a výkladem o úkazu a krátký náhradní program v planetáriu.
Zájemcům o pozorování vlastními silami a dalekohledy by mohl abýt užitečná přednáška, která se koná na hvězdárně dva dny před úkazem, v sobotu 7. května 2016 od 18 hodin.
Další informace:
Webové stránky: www.astrohk.cz
Kontaktní osoba: Jan Veselý, vesely@astrohk.cz
Moravská Třebová
Hvězdárna Boleslava Tecla DDM Moravská Třebová se zapojí do veřejných pozorování tranzitu. Začínáme 9.5.2016 ve 13.00 a končit budeme se západem Slunce. Pozorovat budeme pomocí několika dalekohledů přes dva druhy slunečních filtrů a také pomocí Solarscope, tedy projekční metodou. Program doplníme o povídání, hry a jiné aktivity. Vítány jsou všechny věkové skupiny!
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-mt.cz
Kontaktní osoba: Dagmar Jarošová, dagmar.jarosova149@seznam.cz
Jičín

Autor: Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnajicin.cz
Kontaktní osoba: David Vališka, info@hvezdarnajicin.cz
Západní Čechy
Karlovy Vary
Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech bude pořádat pozorování úkazu pro širokou veřejnost po celou jeho dobu. Vstup každou celou hodinu od 13 do 20 hodin: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 a poslední vstup ve 20:00. Planeta bude tranzitovat přes sluneční disk celé odpoledne až do západu Slunce. V případě jasné oblohy pozorování přenosnými dalekohledy a přímý přenos do audiovizuálního sálu. K dispozici bude řada atrakcí, včetně možnosti si přechod Merkuru vyfotografovat vlastními či digitálními fotoaparáty hvězdárny. V případě vlastního fotoaparátu je nutné tento záměr předem konzultovat. V každé hodině pozorování úkazu proběhne přednáška „Jak přispěly tranzity Venuše a Merkuru k objevům exoplanet“ pro nově příchozí zájemce.
Další informace:
Webové stránky: www.astropatrola.cz
Kontaktní osoba: Miroslav Spurný, hvezdarna@astropatrola.cz
Plzeň - Mikulka
Hvězdárna a planetárium Plzeň pro všechny zájemce o pozorování tohoto mimořádného úkazu připraví několik astronomických dalekohledů vybavených speciálními filtry, které umožní úkaz pozorovat na pozadí fotosféry (v ní jsou viditelné např. sluneční skvrny). Na stanovišti bude rovněž instalován i speciální dalekohled pro sledování úkazu ve vodíkové spektrální čáře H-alfa, tedy na pozadí chromosféry (v ní jsou zase viditelné protuberance a erupce). Pozorovací stanoviště s dalekohledy bude v případě příznivého počasí připraveno na kopci přímo nad Českým hydrometeorologickým ústavem v Plzni na Mikulce od 13 hodin až do západu Slunce. V případě zájmu veřejnosti bude možnost na stejném stanovišti plynule přejít na večerní pozorování srpku Měsíce, planety Jupiter a některých výraznějších objektů jarní oblohy. Bude připravena i orientace na večerní jarní obloze. Vstupné na uvedené pozorovací akce je zdarma. Denní i večerní pozorování lze uskutečnit pouze při dobrých pozorovacích podmínkách (musí být alespoň z větší části jasno).
Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnaplzen.cz
Kontaktní osoba: Lumír Honzík, hvezdarna@plzen.eu
Plzeň - Techmánie

Autor: Techmania Science Center.
Další informace:
Webová stránka: www.techmania.cz
Kontaktní osoba: Jakub Toman, jakub.toman@techmania.cz
Rokycany
Hvězdárna v Rokycanech zve zájemce o sledování mimořádného astronomického úkazu, kterým přechod planety Merkur přes Slunce bezesporu je, k účasti na pozorování. Akce na Hvězdárně v Rokycanech (Voldušská 721) začíná ve 13 hodin a bude ukončena po západu Slunce ve 21 hodin. Krom vlastního pozorování přístroji hvězdárny, které může pochopitelně ovlivnit špatné počasí, se návštěvníci seznámí prostřednictvím počítačové prezentace s průběhem a zajímavými fázemi úkazu, ale i principem jeho vzniku. Chybět nebude ani prohlídka hvězdárny a seznámení s její činností. Vstup na akci je zdarma.
Další informace:
Webová stránka: www.hvr.cz
Kontaktní osoba: Karel Halíř, hvezdarna@hvr.cz
Jižní Čechy
Soběslav
Za účelem pozorování přechodu Merkuru přes Slunce bude v případě příznivého počasí na Náměstí Republiky v Soběslavi k dispozici dalekohled se slunečním filtrem. Jev bude z náměstí pozorovatelný od 13 hodin 12 minut středoevropského letního času do cca 18 hodin, kdy nám Slunce zapadne za domy.

Autor: HaP ČB.
Webové stránky Soběslavi: www.musobeslav.cz
Kontaktní osoba: Martin Kákona, martin.kakona@astro.cz
České Budějovice
V pondělí 9. května 2016 Vás zveme k pozorování vzácného úkazu. Přechod Merkuru přes Slunce bude pozorovatelný dalekohledem v kopuli českobudějovické hvězdárny a také na její terase. Akce probíhá za jasného počasí od 13 do 17 hodin.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnaCB.cz
Kontaktní osoba: Jakub Šimánek, marketing@hvezdarnacb.cz
Jindřichův Hradec

Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnajh.cz
Kontaktní osoba: Jana Jirků, jana.jirku@hvezdarnajh.cz
Vysočina
Jihlava
Pozorování přechodu planety Merkur před Sluncem v Jihlavě proběhne na vyhlídkové terase brány Matky Boží (vchod přes městské infocentrum; Věžní 1, Jihlava). K dispozici budou astronomické dalekohledy vybavené slunečními filtry a nový chromosférický dalekohled. Pozorování proběhne pouze při bezoblačné obloze. Pozorování proběhne od 13:00 do západu Slunce, při nepřízni počasí bude zrušeno.
Další informace:
Webové stránky: www.jiast.cz
Kontaktní osoba: Jihlavská astronomická společnost, info@jiast.cz
Žďár nad Sázavou
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce se bude konat na hvězdárně ve Žďáru nad Sázavou od 13:00 do západu Slunce (cca 20:20). K dispozici dva zrcadlové dalekohledy, jeden se slunečním filtrem, u druhého bude použita projekce. S pomocí počítačových astronomických programů si ukážeme jak k úkazu dochází. V případě nepříznivého počasí je možná prohlídka hvězdárny a sledování průběhu úkazu na internetu.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-zr.cz
Kontaktní osoba: Martin Křižovič, martin.krizovic@gmail.com
Severní Morava a Slezsko
Dolní Benešov
Astronomický kroužek a hvězdárna kulturního domu v Dolním Benešově pořádá dne 9.května mimořádnou pozorovací akci Přechod planety Merkur přes Slunce. K dispozici bude hlavní dalekohled hvězdárny se slunečním filtrem a menší dalekohled s projekcí. Zájemcům umožníme a předvedeme také fotografování úkazu. Hvězdárna bude přístupná od 13 do 19 hodin. Akce se uskuteční za předpokladu příznivého počasí.
Další informace:
Webové stránky: hvezdarnadbenesov.unas.cz
E-mail: hvezdarna.dbenesov@seznam.cz
Kontaktní osoby: František Gaidečka, 732 845 328 nebo Karel Proksch, 608 408 868
Ostrava

Autor: Hvězdárna a planetárium Ostrava.
Další informace:
Webové stránky: www.planetariumostrava.cz
Kontaktní osoba: Martin Vilášek, 596 994 952, email: martin.vilasek@vsb.cz
Opava

Autor: Slezská univerzita v Opavě
Další informace:
Webové stránky: www.slu.cz nebo www.ostrava-online.cz
Kontaktní osoba: Martin Petrásek, email: martin@petrasek.info
Střední Morava
Valašské Meziříčí
V průběhu tranzitu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost a nabídne zájemcům možnost bezpečného pozorování specializovanými dalekohledy pro sledování Slunce. Hvězdárna bude otevřena pro veřejnost od 13:00 do 19:30. Návštěvníci budou moci úkaz sledovat pomocí několika dalekohledů a pozorování bude doplněno výkladem pracovníka hvězdárny. Připravena bude také krátká prezentace v přednáškovém sále a on-line projekce úkazu do vstupní haly hvězdárny, která bude rovněž přenášena přes internet na webových stránkách hvězdárny.
Hvězdárna bude rovněž zajišťovat přímý přenos úkazu prostřednictvím slunečních dalekohledů přes speciální úzkopásmové filtry. Přenos najdete na stránkách pozorovanislunce.eu/
Další informace:
Webové stránky: www.astrovm.cz
Kontaktní osoba: Jiří Srba, jsrba@astrovm.cz
Vsetín
Vsetínská hvězdárna bude během přechodu, tj. od 13:00 hodin do západu Slunce, otevřena jak projednotlivce z řad veřejnosti, tak pro organizované skupiny. U větších skupin návštěvníků (například školních tříd) doporučujeme objednat se předem. Pracovníci hvězdárny doprovodí pozorování odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí bude na hvězdárně připraven náhradní program. Časový průběh přechodu ve Vsetíně a další informace.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-vsetin.cz
Kontaktní osoba: Pavel Svozil, svozil@hvezdarna-vsetin.cz
Východní Morava
Beskydy - Charbulák

Autor: Jan Kondziolka.
Další informace:
Webové stránky: www.charbulak-beskydy.cz a www.boto.cz
Kontaktní osoba: Jan Kondziolka, KondziolkaJan@seznam.cz
Jižní Morava
Brno
Hvězdárna a planetárium Brno otevře za jasného počastí střechu pozorovatelny 9. května ve 13:00. Krátce po čtvrt na dvě již budeme dalekohledy sledovat tmavý kotouček planety Merkur až do večerních hodin, kdy Slunce zapadne za obzor – přibližně do 20:30. K dispozici budou nejen naše dalekohledy, ale především zasvěcení komentátoři. Úkaz budeme také vysílat v přímém přenosu na stánkách www.zeremevesmir.cz. V případě špatného počasí se pokusíme zajistit přímí přenos z některé evropské hvězdárny.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna.cz
Kontaktní osoba: Kancelář HaP Brno, e-mail@hvezdarna.cz
Veselí nad Moravou
Hvězdárna ve Veselí nad Moravou bude 9. 5. 2016 otevřena pro návštěvníky od 13:00 hodin do západu Slunce. V areálu hvězdárny a pozorovatelně bude možno za příznivého počasí pozorovat přechod planety Merkur před Sluncem. V přednáškovém sále hvězdárny bude doprovodný výklad k probíhajícímu úkazu v délce cca 20 min. Začátky výkladu ve 13, 15 a 17 hodin bez objednání. Skupiny nad 10 osob prosíme o nahlášení rezervace na kontaktech níže.
Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-veseli.cz
Kontaktní osoba: Lubomír Kazík, mobil 603 879 825, post1@hvezdarna-veseli.cz