Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Přechody planet před Sluncem  >  Přechod Merkuru 2016  >  Pozorování přechodu Merkuru 2016 v Česku

Pozorování přechodu Merkuru 2016 v Česku

Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003. Autor: Dominique Dierick.
Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003.
Autor: Dominique Dierick.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 bude probíhat na mnoha místech v Česku, zejména na hvězdárnách a také prostřednictvím dalekohledů mnoha amatérských astronomů. Rozměr Merkuru na slunečním disku je totiž mnohem menší, než u nedávných přechodů Venuše, kde stačil pohled pouhým okem přes ochranný filtr. Merkur se svými 12ti úhlovými vteřinami bude vypadat jako malá kulatá skvrnka. Úkaz si tedy budete moci dokonale vychutnat s pomocí dalekohledů, které budou připraveny v odpoledních hodinách, kdy úkaz probíhá. K tomu vám budou k dispozici mnohé další zajímavé informace a samozřejmě si můžete zkusit Merkur před Sluncem vyfotit (nejsnáze, když bude obraz Slunce promítán na stínítko, nebo také za okulárem specielně vybaveného dalekohledu – do Slunce se nesmíme dívat přímo). Níže je seznam míst, kde se pozorování, nebo i náhradní program uskuteční. Pokud také pořádáte akci a chcete nám o ní dát vědět, informujte nás nejpozději do 6. května 2016 (včetně) přes redakční email info@astro.cz. Do emaiu napište stručný program připravované akce, doplňte webové stránky a příp. kontaktní osobu (pořadatele). Děkujeme!

Více o úkazu samotném na www.astro.cz/merkur2016.

Kde všude bude pozorování probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)

Severní Čechy

Střední Čechy

Východní Čechy

Západní Čechy

Jižní Čechy

Vysočina

Severní Morava a Slezsko

Střední Morava

Východní Morava

Jižní Morava

 

Severní Čechy

Chomutov

Přechod Merkuru 2016 Chomutov Autor: Jaroslav Landa DiS
Přechod Merkuru 2016 Chomutov
Autor: Jaroslav Landa DiS
Astronomie – Chomutov organizuje pozorování přechodu Merkuru přes Slunce pro žáky a veřejnost s odborným výkladem. Přijďte v pondělí 9. května 2016 od 13:00 do 17:00 hod před základní školu Duhová cesta, s.r.o Havlíčkova ul. 3675 v Chomutově.

Pozorovat budeme pomocí astronomických dalekohledů a projekcí. Pozorování proběhne pouze při vhodném počasí. V případě nepříznivého počasí zveme veřejnost od 17:00 hod na přednášku o astronomii (včetně prezentace tohoto zajímavého úkazu) do budovy naší základní školy. Více informací včetně mapy a letáčku ke stažení najdete na www.astro21.cz.

Další informace:
Webové stránky: www.astro21.cz
Kontaktní osoba: Jaroslav Landa, Jaroslav.LANDA@seznam.cz

Jablonec nad Nisou

Klub astronomů Liberecka nabídne možnost pozorování kromě hvězdárny v Turnově také na dvoře Základní školy Rýnovice v Jablonci nad Nisou, ulice Pod Vodárnou 10. Přechod se bude v případě jasného počasí pozorovat přímo ze dvora před vchodem do školy cca od 13 do 17 hodin. Při nepřízni počasí je v plánu povídání k úkazu, projekce z internetu i prostor pro dotazy o vesmíru a kosmonautice.
Akce je určena pro veřejnost a vstupné se samozřejmě neplatí.

Další informace:
Webové stránky: udalosti.astronomy.cz
Kontaktní osoba: Martin Gembec, mgembec@zsrynovice.cz

Kadaň

Přijměte naše pozvání do Františkánských zahrad do Kadaně, kde budeme tento úkaz pozorovat s astronomem Pavlem Pintrem. Těšíme se na Vás! Připravili jsme pro Vás i živý přenos. V případě jasného počasí ho můžete sledovat na Youtube.

Další informace:
Webové stránky: astropintr.webgarden.cz
Kontaktní osoba: Pavel Pintr, AstroPintr@seznam.cz

Kunratice u Frýdlantu

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Kunraticích. Autor: Astronomický kroužek Kurnatice.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Kunraticích.
Autor: Astronomický kroužek Kurnatice.
Obec Kunratice a Astronomický kroužek zvou všechny zájemce na komentované pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk. Nabízíme pro zájemce komentované pozorování tranzitu Merkuru přes sluneční disk, vždy každou celou hodinu od 14:00 do 17:00 hodin, pozorovat budeme 12 palcovým Dobsonem se solární folií. Pozorování proběhne na palouku za obecním úřadem, kde si budete moci poslechnout i krátké povídání.

Další informace:
Webové stránky: www.astrokunratice.cz
Kontaktní osoba: Jiří Poděbradský, krouzek@astrokunratice.cz

Teplice

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích, příspěvková organizace pořádá mimořádné pozorování přechodu Merkuru přes Slunce. Teplická hvězdárna na Písečném vrchu bude pro širokou veřejnost otevřena v pondělí 9. 5. 2016 od 12:30 do 20:00. Jedná se o mimořádně vzácný úkaz, jeden ze čtrnácti v tomto století. Pozorování lze pochopitelně uskutečnit pouze za jasného počasí. V případě nepříznivého počasí bude probíhat na hvězdárně náhradní program tématicky spojený s úkazem a prohlídka přístrojového vybavení hvězdárny.

Další informace:
Webové stránky: www.hapteplice.cz
Kontaktní osoba: kancelář hvězdárny, hap@hapteplice.cz

Turnov

Turnovská hvězdárna se také připojí k pozorovací kampani přechodu Merkuru přes Slunce a bude v době úkazu otevřená pro veřejnost od 13 do 20 hodin.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna.turnov.cz
Kontakt: Aleš Majer, astro@sundisk.cz

 

Střední Čechy

Ondřejov - Astronomický ústav AV ČR

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na ondřejovské hvězdárně. Autor: Astronomický ústav AV ČR
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na ondřejovské hvězdárně.
Autor: Astronomický ústav AV ČR
V pondělí 9. 5. 2016 od 12:30 do 20:30 se uskuteční pozorování tohoto výjimečného úkazu na observatoři v Ondřejově pro školy a veřejnost. Pozorování bude zdarma a během něj si budete moci prohhlédnout i historickou část ondřejovské hvězdárny. Pozorování samotné se uskuteční z historické Západní kopule a také přenosnými dalekohledy v areálu observatoře. Pozor - pakliže budete vybaveni i vlastními dalekohledy, na pozorování je třeba použít speciální ochranný filtr!

Další informace:
Webové stránky: www.asu.cas.cz
Kontaktní osoba: Pavel Suchan, suchan@astro.cz

Praha - Ďáblice

Hvězdárna Ďáblice bude v pondělí 9 .5. 2016 otevřena od 13 do 21 hodin. Po celou dobu, do západu Slunce, bude možné sledovat přechod planety vizuálně dalekohledy hvězdárny a současně i projekcí v sále.

Další informace:
Webové stránky: www.planetarium.cz/dabliceobs
Kontaktní osoba: Václav Přibáň, priban@planetarium.cz, 606 610 446

Praha - Lužiny

Akce Pražské pobočky České astronomické společnosti se uskuteční v Centrálním parku na Nových Butovicích v Praze 13 (metro Lužiny) a koná pouze v případě vhodného počasí - musí být alespoň částečně jasno, aby bylo možné pozorovat Slunce. Připraveny budou jak dalekohledy pro vizuální pozorování tak projekce z kamer. Pozorování začne po 13. hodině.

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 s astronomickým kroužkem ZŠ Zeleneč. Autor: ZŠ Zeleneč
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 s astronomickým kroužkem ZŠ Zeleneč.
Autor: ZŠ Zeleneč
Další informace:
Kontaktní osoba: Jiří Bárta, bartaj007@centrum.cz

Praha - Zeleneč

Astronomický kroužek při ZŠ Zeleneč organizuje pozorovací akci v souvislosti s přechodem Merkuru před slunečním diskem od 15 do 17 hodin. V případě dobrého počasí bude akce prodloužena do večerních hodin k pozorování Měsíce a Jupiteru amatérskými astronomickými dalekohledy.

Další informace:
Webové stránky: astronomie.byethost8.com
Kontaktní osoba: David Kománek, komanek@volny.cz

Žebrák

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na žebrácké hvězdárně. Autor: Hvězdárna Žebrák.
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na žebrácké hvězdárně.
Autor: Hvězdárna Žebrák.
Podívat se na mimořádný přechod Merkuru přes Slunce budete moci i na Hvězdárně Žebrák, a to nejen ve viditelném světle! Hvězdárna Žebrák totiž pro pozorování Slunce pořídila nový dalekohled Lunt, pomocí kterého se návštěvníci budou moci podívat na Slunce i pomocí filtru H-alfa. Uvidí tedy sluneční aktivitu v přímém přenosu. Pozorování bude probíhat od 12 do 20 hodin.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnazebrak.cz
Kontaktní osoba: Vladislav Slezák, kontakt@hvezdarnazebrak.cz

Vlašim

Zveme malé i velké milovníky zajímavých astronomických úkazů na vlašimskou hvězdárnu v pondělí 9. května od 13:00 do 20:30 hodin SELČ na pozorování přechodu planety Merkur před Sluncem. Pozorování povedou zkušení demonstrátoři, jsou připraveny dalekohledy, které umožňují sledovat sluneční aktivitu a přechod planety Merkur v hladině H-alfa. Akce se koná za vhodných pozorovacích podmínek (jasného počasí).

Další informace:
Adresa hvězdárny: Vlašim, Blanická ulice 1095
Webová stránka: www.vas.cz
Kontaktní osoba: Jan Urban, jan_urban@seznam.cz, vas@vas.cz

 

Východní Čechy

Pardubice

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na pardubické hvězdárně. Autor: Hvězdárna b. A. Krause Pardubice.
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na pardubické hvězdárně.
Autor: Hvězdárna b. A. Krause Pardubice.
Z kopule a pozorovací terasy Hvězdárny barona Artura Krause se uskuteční veřejné pozorování, fotografování a video záznam průběhu celého úkazu ve viditelném světle pomocí projekce a prostřednictvím dalekohledů umožňující pozorovat Slunce ve spektrální čáře H-alfa. Veřejné pozorování z pardubické hvězdárny začíná ve 13 hodin 12 minut a končí západem Slunce. Pro případ zataženého počasí se pokusíme o webcast i z jiných částí světa. Pozorování bude probíhat po celou dobu trvání úkazu.

Další informace:
Webové stránky: www.astropardubice.cz
Kontaktní osoba: Petr Komárek, info@astropardubice.cz

Hradec Králové

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na Hvězdárně v Hradci Králové. Autor: Hvězdárna a planetárium HK.
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 na Hvězdárně v Hradci Králové.
Autor: Hvězdárna a planetárium HK.
Na Hvězdárně v Hradci Králové se 9. 5. 2016 za příznivého počasí koná pozorování dalekohledy na terase a v kupoli od 13:00 do 20:00. Začátek úkazu je ve 13:12 SELČ, Merkur pak sluneční disk opustí až ve 20:41 SELČ. V Hradci Králové ovšem Merkur zapadá již ve 20:25 SELČ, takže konec úkazu je u nás nepozorovatelný. Návštěvníkům mimořádného pozorování bude k dispozici několik dalekohledů vybavených speciálními filtry, jimiž bude možné úkaz pozorovat. Některými dalekohledy budeme Slunce pozorovat v projekci na stínítko.

V kinosále bude promítán obraz z robotického dalekohledu z digitálního planetária s výkladem o úkazu – jak vzniká, jak často jej můžeme pozorovat, kdy jsme jej mohli vidět v minulosti a kdy jej uvidíme zase příště. Současně budeme sledovat online přenos pozorování z jiných míst planety. Za nepříznivého počasí se koná pouze program v kinosále s online přenosem a výkladem o úkazu a krátký náhradní program v planetáriu.

Zájemcům o pozorování vlastními silami a dalekohledy by mohl abýt užitečná přednáška, která se koná na hvězdárně dva dny před úkazem, v sobotu 7. května 2016 od 18 hodin.

Další informace:
Webové stránky: www.astrohk.cz
Kontaktní osoba: Jan Veselý, vesely@astrohk.cz

Moravská Třebová

Hvězdárna Boleslava Tecla DDM Moravská Třebová se zapojí do veřejných pozorování tranzitu. Začínáme 9.5.2016  ve 13.00 a končit budeme se západem Slunce. Pozorovat budeme pomocí několika dalekohledů přes dva druhy slunečních filtrů a také pomocí Solarscope, tedy projekční metodou. Program doplníme o povídání, hry a jiné aktivity. Vítány jsou všechny věkové skupiny!

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-mt.cz
Kontaktní osoba: Dagmar Jarošová, dagmar.jarosova149@seznam.cz

Jičín

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 na jičínské hvězdárně. Autor: Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 na jičínské hvězdárně.
Autor: Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín.
Centrum přírodních věd Hvězdárna Jičín se přidá s moderní a optikou k pozorvání přechodu Merkuru před Sluncem. Pokud nám to počasí dovolí, začneme s pozorování pro veřejnost ve 13:00 a pozorovat budeme až do 17:00.  Zájemci však mohou zůstat až do západu Slunce. A po západu Slunce budeme rovnou pokračovat klasickým pozorováním objektů noční oblohy jako každé pondělí. Pozorovat budeme pomocí dalekohledů, přes dva druhy slunečních filtrů. Pozorování bude zdarma a během něj si budete moci prohlédnou i budovu centra přírodních věd Hvězdárny Jičín i s přilehlou Sluneční zahradou, která je již v plném květu. Současně budeme sledovat online přenos pozorování z jiných míst planety.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnajicin.cz
Kontaktní osoba: David Vališka, info@hvezdarnajicin.cz

 

Západní Čechy

Karlovy Vary

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech bude pořádat pozorování úkazu pro širokou veřejnost po celou jeho dobu. Vstup každou celou hodinu od 13 do 20 hodin: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00 a poslední vstup ve 20:00. Planeta bude tranzitovat přes sluneční disk celé odpoledne až do západu Slunce. V případě jasné oblohy pozorování přenosnými dalekohledy a přímý přenos do audiovizuálního sálu. K dispozici bude řada atrakcí, včetně možnosti si přechod Merkuru vyfotografovat vlastními či digitálními fotoaparáty hvězdárny. V případě vlastního fotoaparátu je nutné tento záměr předem konzultovat. V každé hodině pozorování úkazu proběhne přednáška „Jak přispěly tranzity Venuše a Merkuru k objevům exoplanet“ pro nově příchozí zájemce.

Další informace:
Webové stránky: www.astropatrola.cz
Kontaktní osoba: Miroslav Spurný, hvezdarna@astropatrola.cz

Plzeň - Mikulka

Hvězdárna a planetárium Plzeň pro všechny zájemce o pozorování tohoto mimořádného úkazu připraví několik astronomických dalekohledů vybavených speciálními filtry, které umožní úkaz pozorovat na pozadí fotosféry (v ní jsou viditelné např. sluneční skvrny). Na stanovišti bude rovněž instalován i speciální dalekohled pro sledování úkazu ve vodíkové spektrální čáře H-alfa, tedy na pozadí chromosféry (v ní jsou zase viditelné protuberance a erupce). Pozorovací stanoviště s dalekohledy bude v případě příznivého počasí připraveno na kopci přímo nad Českým hydrometeorologickým ústavem v Plzni na Mikulce od 13 hodin až do západu Slunce. V případě zájmu veřejnosti bude možnost na stejném stanovišti plynule přejít na večerní pozorování srpku Měsíce, planety Jupiter a některých výraznějších objektů jarní oblohy. Bude připravena i orientace na večerní jarní obloze. Vstupné na uvedené pozorovací akce je zdarma. Denní i večerní pozorování lze uskutečnit pouze při dobrých pozorovacích podmínkách (musí být alespoň z větší části jasno).

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnaplzen.cz
Kontaktní osoba: Lumír Honzík, hvezdarna@plzen.eu

Plzeň - Techmánie

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 v plzeňské Techmánii. Autor: Techmania Science Center.
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 v plzeňské Techmánii.
Autor: Techmania Science Center.
Přijďte se podívat na ojedinělý nebeský úkaz, jež byl v České republice pozorovatelný naposledy před třinácti lety - v roce 2003, i do plzeňské Techmánie. K dispozici budou astronomické dalekohledy pro pozorování chromosféry a fotosféry Slunce. Pozorování bude probíhat od 13 do 17 hodin na spojovacím mostě mezi budovou 3D Planetária a halou Techmania Science Center. Vstup na astronomické pozorování je zdarma. Živý přenos pozorování z jiných míst ve 3D Cinema. Vstup na přenos ve 3D Cinema je zahrnut v rámci standardního vstupného na expozice Techmania Science Center.

Další informace:
Webová stránka: www.techmania.cz
Kontaktní osoba: Jakub Toman, jakub.toman@techmania.cz

Rokycany

Hvězdárna v Rokycanech zve zájemce o sledování mimořádného astronomického úkazu, kterým přechod planety Merkur přes Slunce bezesporu je, k účasti na pozorování. Akce na Hvězdárně v Rokycanech (Voldušská 721) začíná ve 13 hodin a bude ukončena po západu Slunce ve 21 hodin. Krom vlastního pozorování přístroji hvězdárny, které může pochopitelně ovlivnit špatné počasí, se návštěvníci seznámí prostřednictvím počítačové prezentace s průběhem a zajímavými fázemi úkazu, ale i principem jeho vzniku. Chybět nebude ani prohlídka hvězdárny a seznámení s její činností. Vstup na akci je zdarma.

Další informace:
Webová stránka: www.hvr.cz
Kontaktní osoba: Karel Halíř, hvezdarna@hvr.cz

 

Jižní Čechy

Soběslav

Za účelem pozorování přechodu Merkuru přes Slunce bude v případě příznivého počasí na Náměstí Republiky v Soběslavi k dispozici dalekohled se slunečním filtrem. Jev bude z náměstí pozorovatelný od 13 hodin 12 minut středoevropského letního času do cca 18 hodin, kdy nám Slunce zapadne za domy.

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016. Autor: HaP ČB.
Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce 9. května 2016.
Autor: HaP ČB.
Další informace:
Webové stránky Soběslavi: www.musobeslav.cz
Kontaktní osoba: Martin Kákona, martin.kakona@astro.cz

České Budějovice

V pondělí 9. května 2016 Vás zveme k pozorování vzácného úkazu. Přechod Merkuru přes Slunce bude pozorovatelný dalekohledem v kopuli českobudějovické hvězdárny a také na její terase. Akce probíhá za jasného počasí od 13 do 17 hodin.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnaCB.cz
Kontaktní osoba: Jakub Šimánek, marketing@hvezdarnacb.cz

Jindřichův Hradec

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 na Hvězdárně Jindřichův Hradec. Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 na Hvězdárně Jindřichův Hradec.
Autor: Hvězdárna Jindřichův Hradec.
Jindřichohradecká Hvězdárna Františka Nušla nabízí pozorování úkazu pro širokou veřejnost, a to v celém jeho průběhu v Česku, tedy od 13 hodin do západu Slunce. Dalekohledy, vybavenými speciálními slunečními filtry, uvidíme bezpečně, za jasného počasí, Merkur jako malou černou tečku nad kotoučem Slunce.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarnajh.cz
Kontaktní osoba: Jana Jirků, jana.jirku@hvezdarnajh.cz

 

Vysočina

Jihlava

Pozorování přechodu planety Merkur před Sluncem v Jihlavě proběhne na vyhlídkové terase brány Matky Boží (vchod přes městské infocentrum; Věžní 1, Jihlava). K dispozici budou astronomické dalekohledy vybavené slunečními filtry a nový chromosférický dalekohled. Pozorování proběhne pouze při bezoblačné obloze. Pozorování proběhne od 13:00 do západu Slunce, při nepřízni počasí bude zrušeno.

Další informace:
Webové stránky: www.jiast.cz
Kontaktní osoba: Jihlavská astronomická společnost, info@jiast.cz

Žďár nad Sázavou

Pozorování přechodu Merkuru přes Slunce se bude konat na hvězdárně ve Žďáru nad Sázavou od 13:00 do západu Slunce (cca 20:20). K dispozici dva zrcadlové dalekohledy, jeden se slunečním filtrem, u druhého bude použita projekce. S pomocí počítačových astronomických programů si ukážeme jak k úkazu dochází. V případě nepříznivého počasí je možná prohlídka hvězdárny a sledování průběhu úkazu na internetu.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-zr.cz
Kontaktní osoba: Martin Křižovič, martin.krizovic@gmail.com

 

Severní Morava a Slezsko

Dolní Benešov

Astronomický kroužek a hvězdárna kulturního domu v Dolním Benešově pořádá dne 9.května mimořádnou pozorovací akci Přechod planety Merkur přes Slunce. K dispozici bude hlavní dalekohled hvězdárny se slunečním filtrem a menší dalekohled s projekcí. Zájemcům umožníme a předvedeme také fotografování úkazu. Hvězdárna bude přístupná od 13 do 19 hodin. Akce se uskuteční za předpokladu příznivého počasí.

Další informace:
Webové stránky: hvezdarnadbenesov.unas.cz
E-mail: hvezdarna.dbenesov@seznam.cz
Kontaktní osoby: František Gaidečka, 732 845 328 nebo Karel Proksch, 608 408 868

Ostrava

Pozorování přechodu merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Ostravě. Autor: Hvězdárna a planetárium Ostrava.
Pozorování přechodu merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Ostravě.
Autor: Hvězdárna a planetárium Ostrava.
Pozorování úkazu nabízí i Planetárium Ostrava dalekohledem se speciálním filtrem. Pokud bude jasno, bude možné pozorovat planetu Merkur jako malý černý bod přecházející přes sluneční kotouč až do západu Slunce. Slunce v Ostravě zapadá ve 20:17 SELČ. Pozorování tedy proběhne za jasné oblohy od 13:00 do 20:30 SELČ s ohledem na doprovodný program. V Sále planetária a v Kinosále bude totiž probíhat projekce filmů Sluneční odysea, Tajemství Slunce či Napšíč Sluneční soustavou, a to i v případě nepříznivých podmínek. Můžete se tedy těšit na opravdu pestré odpoledne v ostravském planetáriu!

Další informace:
Webové stránky: www.planetariumostrava.cz
Kontaktní osoba: Martin Vilášek, 596 994 952, email: martin.vilasek@vsb.cz

Opava

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Opavě. Autor: Slezská univerzita v Opavě
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 9. května 2016 v Opavě.
Autor: Slezská univerzita v Opavě
V Opavě uskuteční veřejné pozorování Ústav fyziky na Slezské univerzitě v Opavě. Pozorovat se bude na Bezručově náměstí před budovou Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Začátek pozorování je ve 13:00 hodin. Úkaz začíná ve 13:12 minut a protože končí až po západu Slunce, předpokládáme, že pozorovatelný bude do cca 18:00 hodin. Pozorouje se samozřejmě jen v případě dobrého počasí (musí být viditelné Slunce). Na místě by měly být dva dalekohledy a jedna živá projekce na monitoru.

Další informace:
Webové stránky: www.slu.cz nebo www.ostrava-online.cz
Kontaktní osoba: Martin Petrásek, email: martin@petrasek.info

 

Střední Morava

Valašské Meziříčí

V průběhu tranzitu Merkuru přes Slunce 9. května 2016 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost a nabídne zájemcům možnost bezpečného pozorování specializovanými dalekohledy pro sledování Slunce. Hvězdárna bude otevřena pro veřejnost od 13:00 do 19:30. Návštěvníci budou moci úkaz sledovat pomocí několika dalekohledů a pozorování bude doplněno výkladem pracovníka hvězdárny. Připravena bude také krátká prezentace v přednáškovém sále a on-line projekce úkazu do vstupní haly hvězdárny, která bude rovněž přenášena přes internet na webových stránkách hvězdárny.

Hvězdárna bude rovněž zajišťovat přímý přenos úkazu prostřednictvím slunečních dalekohledů přes speciální úzkopásmové filtry. Přenos najdete na stránkách pozorovanislunce.eu/transit-merkuru.

Další informace:
Webové stránky: www.astrovm.cz
Kontaktní osoba: Jiří Srba, jsrba@astrovm.cz

Vsetín

Vsetínská hvězdárna bude během přechodu, tj. od 13:00 hodin do západu Slunce, otevřena jak projednotlivce z řad veřejnosti, tak pro organizované skupiny. U větších skupin návštěvníků (například školních tříd) doporučujeme objednat se předem. Pracovníci hvězdárny doprovodí pozorování odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí bude na hvězdárně připraven náhradní program. Časový průběh přechodu ve Vsetíně a další informace.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-vsetin.cz
Kontaktní osoba: Pavel Svozil, svozil@hvezdarna-vsetin.cz

 

Východní Morava

Beskydy - Charbulák

Jarní astronomický den v Beskydské oblasti tmavé oblohy a pozorování přechodu Merkuru přes Slunce. Autor: Jan Kondziolka.
Jarní astronomický den v Beskydské oblasti tmavé oblohy a pozorování přechodu Merkuru přes Slunce.
Autor: Jan Kondziolka.
Pozorování úkazu se koná v rámci akce Jarní astronomický den 2016 v Beskydské oblasti tmavé oblohy na hotelu Charbulák dne 8. května 2016 a pokračuje do druhého dne 9. května, kdy budeme pozorovat úkaz přechodu Merkuru přes sluneční disk. Z Beskyd bude probíhat pozorování přechodu Merkuru od 13 hodin do západu Slunce. Jsou připraveny zajímavé přednášky, v případě jasné oblohy budeme pozorovat mladý Měsíc a noční oblohu.

Další informace:
Webové stránky: www.charbulak-beskydy.cz a www.boto.cz
Kontaktní osoba: Jan Kondziolka, KondziolkaJan@seznam.cz

 

Jižní Morava

Brno

Hvězdárna a planetárium Brno otevře za jasného počastí střechu pozorovatelny 9. května ve 13:00. Krátce po čtvrt na dvě již budeme dalekohledy sledovat tmavý kotouček planety Merkur až do večerních hodin, kdy Slunce zapadne za obzor – přibližně do 20:30. K dispozici budou nejen naše dalekohledy, ale především zasvěcení komentátoři. Úkaz budeme také vysílat v přímém přenosu na stánkách www.zeremevesmir.cz. V případě špatného počasí se pokusíme zajistit přímí přenos z některé evropské hvězdárny.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna.cz
Kontaktní osoba: Kancelář HaP Brno, e-mail@hvezdarna.cz

Veselí nad Moravou

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou bude 9. 5. 2016 otevřena pro návštěvníky od 13:00 hodin do západu Slunce. V areálu hvězdárny a pozorovatelně bude možno za příznivého počasí pozorovat přechod planety Merkur před Sluncem. V přednáškovém sále hvězdárny bude doprovodný výklad k probíhajícímu úkazu v délce cca 20 min. Začátky výkladu ve 13, 15 a 17 hodin bez objednání.  Skupiny nad 10 osob prosíme o nahlášení rezervace na kontaktech níže.

Další informace:
Webové stránky: www.hvezdarna-veseli.cz
Kontaktní osoba: Lubomír Kazík, mobil 603 879 825, post1@hvezdarna-veseli.cz


Zpět na předchozí stránku
Přejít na tranzity planet



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Mercury transit, Přechod Merkuru 2016


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »