Úvodní strana  >  Na obloze  >  Zatmění

Zatmění

Zatmění Slunce a Měsíce, tranzity planet přes Slunce

Chromosféra při zatmění z roku 2005. Autor: Miloslav Druckmüller
Chromosféra při zatmění z roku 2005.
Autor: Miloslav Druckmüller
Zatmění Slunce i Měsíce patřila od nepaměti k nejkrásnějším úkazům na obloze. V dřívějších dobách sice budila spíše obavy, strach i hrůzu (není divu - při úplném zatmění Měsíce získá Měsíc podivné narudlé zabarvení a při úplném zatmění Slunce zase zmizí na několik okamžiků naše mateřská hvězda za neprůhledným temným Měsícem). Spatřit oba úkazy je lákavé a nepochybně i vy budete mít nejednu možnost k takovému zážitku.

Mimo sluneční a měsíční zatmění lze do této kategorie úkazů zařadit i tranzity (přechody) Merkuru a Venuše přes Slunce. K přechodu planety dojde v okamžku, kdy Merkur či Venuše vstoupí mezi Zemi a Slunce. Protože však Slunce na obloze zabírá jen půl úhlového stupně a odchylky drah planet jsou několikanásobně větší, dojde k přechodu jen zřídka. Řádově jen několiklrát za století. Jde tedy o nesmírně vzácné jevy, jejichž spatření právě z tohoto jejich postu stojí rozhodně za to.

Měsíční zatmění 1996 - 2008. Autor: Tunç Tezel
Měsíční zatmění 1996 - 2008.
Autor: Tunç Tezel
Co zde najdete? Samozřejmě vysvětlení, jak k těmto úkazům dochází a jak je správně pozorovat (či fotografovat). Především však stránky obsahují detailní přehled všech nejbližších měsíčních a slunečních zatmění a všech tranzitů planet přes Slunce viditelných v České republice od roku 1971 do roku 2060. Přehled obsahuje i všechna úplná, prstencová a hybridní zatmění ve světě ve stejném období. U nějbližších zatmění, měsíčních i slunečních, i u tranzitů planet pak budete mít možnost získat ještě podrobnější informace vztažené (je-li to možné) na území České republiky. Obsah stránek se navíc neustále rozšiřuje a doplňuje.

Přehledy zatmění (1971 - 2060):

Nejbližší zajímavé úkazy v Česku do roku 2027:

 

Doporučujeme:

 

 



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Zatmění měsíce, Přechod Merkuru, Přechod Venuše, Zatmění Slunce


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »