Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Bolid z letadla nad Shetlandy

Bolid z letadla nad Shetlandy

Bolid vyfocený z výšky 11 km nad Shetlandy
Bolid vyfocený z výšky 11 km nad Shetlandy
Že je možné pozorovat meteory i z paluby letadla, není žádné tajemství. Zachytit ale takto bolid v době, kdy není v činnosti žádný výraznější roj je poměrně vzácné. Něco takového se podařilo, i když vlastně úplnou náhodou, anglickému astrofotografovi Petemu Lawrencovi.

Původně nastoupil 15. února 2010 do Airbusu A320 kvůli tomu, aby pořídil snímky polární záře, která se v té době hojně vyskytovala v okolí severního polárního kruhu. Určitě nepočítal s tím, že se mu podaří vyfotografovat ještě něco navíc.

Když se letadlo nacházelo ve výšce asi 11 kilometrů nad souostrovím Shetlandy, tvořícím nejsevernější výspu Skotska, náhle trup letounu i mraky pod ním osvítilo jasné světlo. Oblohu rozzářil bolid letící dolů směrem k obzoru.

V té době naštěstí Lawrencův fotoaparát Canon 20D mířil "správným" směrem, takže bolid zaznamenal a můžete si jej prohlédnout na přiloženém obrázku. Když se podíváte pozorně, zjistíte, že na snímku jsou zdánlivě dva meteory vedle sebe. Bolid byl totiž tak jasný, že způsobil odlesk na skle letadla.

Použité zdroje:
[1] Spaceweather.com 17.02.2010

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »