Úvodní strana  >  Na obloze  >  Obloha aktuálně

Obloha aktuálně

Obloha právě teď

Co vás pro dnešní den zajímá?

Mapka níže vyobrazuje stav současného nebe pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Pohybovat pohledem můžete uchycením pole myší. Vyznačena jsou právě viditelná souhvězdí, objekty Sluneční soustavy a ekliptika (červená linie), a to v reálném čase. Zdroj: lcotg.net/virtualsky.

Další informace o právě viditelných objektech najdete na stránce Sekce pro děti a mládež ČAS. Pokud toužíte po realističtějším zobrazení oblohy, doporučujeme Vám si stáhnout volně šiřitelný program Stellarium.

Detail oblohy nad jižním obzorem
(uchycením oblohy myší lze pohledem posouvat; mapu lze otevřít samostatném okně)

 

OBLOHA A Úkazy tento měsíc

Mapa ke stažení ve formátu PDF. První strana obsahuje mapu, druhá zajímavé informace k aktuálně viditelným objektům na obloze. 

Mapka oblohy v říjnu 2016. Autor: Aleš Majer, KaL.
Mapka oblohy v říjnu 2016.
Autor: Aleš Majer, KaL.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ÚKAZY a události V ROCE 2016

Datum a typ úkazu Popis
6. dubna

Zákryt Venuše Měsícem
Úkaz proběhne v dopoledních hodinách. Připravujeme k němu článek.

9. května

Přechod Merkuru přes sluneční disk

Nejvýznamnější úkaz. Nastává odpoledne. Uvidíme jej téměř v celém průběhu až do západu Slunce. Podrobnosti jsou na zvláštní stránce a navštívit můžete i akce pořádané v celé republice.
leden – červen

Viditelnost planety Jupiter
Jupiter nabízí nejen pohled na oblačné útvary, ale také na čtveřici největších měsíců. Předpovědi průchodů Velké červené skvrny a úkazů měsíčků najdete v týdenních přehledech.
březen – září

Viditelnost planety Saturn
Patrně nejkrásnější planeta večerní oblohy bude letos jen nízko nad obzorem v souhvězdí Hadonoše. Její poloha ovšem neovlivní viditelnost krásných prstenců už v malém dalekohledu. Planeta se navíc bude nacházet v blízkosti centra Mléčné dráhy.
únor – prosinec

Viditelnost planety Mars
Rudá planeta má letos celkem výhodnou opozici, kdy velikost kotoučku dosáhne téměř 20 úhlových vteřin, ovšem planeta bude bohužel vždy velmi nízko nad obzorem.
červen – červenec Každoročně v tomto období je největší šance ke spatření nočních svítících oblak (NLC). Neobvyklá mračna viditelná až za soumraku či za rozbřesku jsou vždy fotogenickým doplňkem k pozorování zejména v červnových nocích. Více informací.
12./13. srpna

Maximum meteorického roje Perseidy
Každoroční oblíbený meteorický roj. Maximum neruší Měsíc, můžeme se těšit asi na 60 meteorů za hodinu.

 

Nenechte si ujítO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Redakce se samozřejmě věnuje webu především ve svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Obloha


43. vesmírný týden 2016

43. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 24. 10. do 30. 10. 2016. Měsíc spěje k novu. Večer velmi nízko na jihozápadě proběhne konjunkce Venuše a Saturnu. Ve Střelci, o něco výše nad obzorem, je Mars. Neptun a Uran můžeme pozorovat téměř celou noc. Na ranní obloze se vynořil Jupiter. Slunce je téměř beze skvrn. Orbiter TGO z mise ExoMars 2016 je na oběžné dráze Marsu, přistávací modul EDM havaroval. Čínská orbitální stanice Nebeský palác 2 má dvojčlennou posádku. Mezinárodní vesmírná stanice ISS má opět šestičlennou posádku. Juno minula Jupiter v safe módu. K ISS vyrazila úspěšně také nákladní loď Cygnus. V neděli 30. 10. se mění čas posunem o hodinu zpět na běžný středoevropský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC7293 - mlhovina Helix

Přenesme se v duchu do vzdálené budoucnosti. Do velmi vzdálené budoucnosti. Přibližně 6 až 7 miliard let. A představme si ještě navíc, že jsme asi 700 světelných let daleko od Slunce. Tedy spíše od jeho pozůstatku. Podíváme-li se z tohoto našeho nového fiktivního domova zpět a namíříme-li

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Venuše

Krásný večer, Venuše zapadala za les a zrcadlila se.

Další informace »