Úvodní strana  >  Na obloze  >  Obloha aktuálně

Obloha aktuálně

Obloha právě teď

Co vás pro dnešní den zajímá?

Mapka níže vyobrazuje stav současného nebe pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Pohybovat pohledem můžete uchycením pole myší. Vyznačena jsou právě viditelná souhvězdí, objekty Sluneční soustavy a ekliptika (červená linie), a to v reálném čase. Zdroj: lcotg.net/virtualsky.

Další informace o právě viditelných objektech najdete na stránce Sekce pro děti a mládež ČAS. Pokud toužíte po realističtějším zobrazení oblohy, doporučujeme Vám si stáhnout volně šiřitelný program Stellarium.

Detail oblohy nad jižním obzorem
(uchycením oblohy myší lze pohledem posouvat; mapu lze otevřít samostatném okně)

 

OBLOHA A Úkazy tento měsíc

Mapa ke stažení ve formátu PDF. První strana obsahuje mapu, druhá zajímavé informace k aktuálně viditelným objektům na obloze. 

Mapa oblohy v listopadu 2016 Autor: Aleš Majer
Mapa oblohy v listopadu 2016
Autor: Aleš Majer

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ÚKAZY a události V ROCE 2016

Datum a typ úkazu Popis
6. dubna

Zákryt Venuše Měsícem
Úkaz proběhne v dopoledních hodinách. Připravujeme k němu článek.

9. května

Přechod Merkuru přes sluneční disk

Nejvýznamnější úkaz. Nastává odpoledne. Uvidíme jej téměř v celém průběhu až do západu Slunce. Podrobnosti jsou na zvláštní stránce a navštívit můžete i akce pořádané v celé republice.
leden – červen

Viditelnost planety Jupiter
Jupiter nabízí nejen pohled na oblačné útvary, ale také na čtveřici největších měsíců. Předpovědi průchodů Velké červené skvrny a úkazů měsíčků najdete v týdenních přehledech.
březen – září

Viditelnost planety Saturn
Patrně nejkrásnější planeta večerní oblohy bude letos jen nízko nad obzorem v souhvězdí Hadonoše. Její poloha ovšem neovlivní viditelnost krásných prstenců už v malém dalekohledu. Planeta se navíc bude nacházet v blízkosti centra Mléčné dráhy.
únor – prosinec

Viditelnost planety Mars
Rudá planeta má letos celkem výhodnou opozici, kdy velikost kotoučku dosáhne téměř 20 úhlových vteřin, ovšem planeta bude bohužel vždy velmi nízko nad obzorem.
červen – červenec Každoročně v tomto období je největší šance ke spatření nočních svítících oblak (NLC). Neobvyklá mračna viditelná až za soumraku či za rozbřesku jsou vždy fotogenickým doplňkem k pozorování zejména v červnových nocích. Více informací.
12./13. srpna

Maximum meteorického roje Perseidy
Každoroční oblíbený meteorický roj. Maximum neruší Měsíc, můžeme se těšit asi na 60 meteorů za hodinu.

 

Nenechte si ujítO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Redakce se samozřejmě věnuje webu především ve svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Obloha


49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

VdB149, VdB150, LDN1235 - prach v souhvězdí Cephea

Souhvězdí Cephea je cirkumpolárním souhvězdím naší severní oblohy. Podobně jako například Velká medvědice, jejíž část označujeme lidovým jménem Velký vůz. Ale přeci … Velký vůz pozná téměř každý, o Cepheovi mnoho z „neastronomů“ možná ani neví. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sony a7s + Samyang 1300mm f/16, ISO 100, 1/8000 sec.

Další informace »