Úvodní strana  >  Na obloze  >  Obloha aktuálně

Obloha aktuálně

Obloha právě teď

Co vás pro dnešní den zajímá?

Mapka níže vyobrazuje stav současného nebe pro 50° severní šířky a 15° východní délky. Pohybovat pohledem můžete uchycením pole myší. Vyznačena jsou právě viditelná souhvězdí, objekty Sluneční soustavy a ekliptika (červená linie), a to v reálném čase. Zdroj: lcotg.net/virtualsky.

Další informace o právě viditelných objektech najdete na stránce Sekce pro děti a mládež ČAS. Pokud toužíte po realističtějším zobrazení oblohy, doporučujeme Vám si stáhnout volně šiřitelný program Stellarium.

Detail oblohy nad jižním obzorem
(uchycením oblohy myší lze pohledem posouvat; mapu lze otevřít samostatném okně)

 

OBLOHA A Úkazy tento měsíc

Mapa ke stažení ve formátu PDF. První strana obsahuje mapu, druhá zajímavé informace k aktuálně viditelným objektům na obloze. 

Mapka na říjen
Mapka na říjen

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ ÚKAZY a události V ROCE 2017

Datum a typ úkazu Popis
leden

planetka Vesta v opozici
Vesta byla objevena na počátku 19. století jako čtvrtá v pořadí, ale její jasnost je nejvyšší z planetek mezi Marsem a Jupiterem (letos v lednu 6,3 až 7 mag). Mapka poloh v lednu je na druhé straně výše uvedené mapy na leden. Po půli ledna je na spojnici Castora s Polluxem v Blížencích.

10./11. února

polostínové zatmění Měsíce

Měsíc v noci pouze ztmavne na jedné jeho polovině s tím, jak se úplněk ponoří do polostínu. Úkaz však nastává v noci z pátku na sobotu a vysoko nad obzorem, takže stojí za vidění.

od 3. února

kometka 45P

„Česko-slovenská“ kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková bude letos nad ránem velmi pěknou kometkou, která bude den po dni stále výše a bude při tom pozvolna slábnout. Očekává se i vizuálně viditelný iontový ohůnek a jasnost 6 až 7 mag. 

druhá polovina února

kometka 2P/Encke

Druhá kometa, u níž byla spočtena dráha, se vrací ke Slunci každého 3,3 roku. Letošní návrat můžeme sledovat na večerní obloze zhruba od poloviny února, kdy zjasní pod 10 mag. Koncem února by snad mohla mít i 6 mag. 

březen

dolní konjunkce Venuše

Venuše se bude v první polovině března blížit úhlově Slunci a její velký srpek bude zpestřením denního nebo večerního pozorování. Kolem 25. března bude v pozici 8° nad Sluncem, takže pokud odstíníme bezpečně Slunce(!), můžeme ve dne sledovat Venuši v dolní konjunkci jako velký tenoučký srpek s cípy až za polovinou kotoučku.

konec března

kometka 41P

Třetí kometa, která by snad měla být ze všech slibovaných krátkoperiodických nejhezčí, bude 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák. Letošní návrat je mimořádně příznivý, kometa bude vysoko na obloze, 22. 3. ve Velkém voze u M97 a M 108.
konec března

Večerní Merkur
Výhodné východní elongaci bude předcházet viditelnost velmi jasného Merkuru v poslední dekádě března. Po setmění také spatříte kužel zvířetníkového světla, pokud budete mít k západu oblast bez měst.

7. duben

Jupiter v opozici

Jupiter bude viditelný celou noc. Nacházet se bude nad jihem kolem půlnoci v souhvězdí Panny. Úkazům měsíčků a viditelnosti GRS se věnují Vesmírné týdny.
6./7. května

meteorický roj Lyridy
Letošnímu pozorování nebude vadit Měsíc. Drobnou nevýhodou je, že hlavní maximum je očekáváno dopoledne. Výhodou je, že maximum připadá na víkend.

6./7. května

meteorický roj éta Aquaridy

Částice komety Halleyovy se potkají se Zemí o víkendové noci, což je předurčuje k tomu, abychom je zkusili sledovat. Frekvence bývají nižší, ale nějakých 10 až 20 meteorů také potěší a přidají se i další, nepatřící do roje Aquarid.

 

Nenechte si ujítO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Obloha


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »