Úvodní  >  Autoři  >  David Vališka

Autor: David Vališka

O autorovi

David Vališka

Narodil se v roce 1986 a o hvězdy věnoval zájem okrajově asi jako každý smrtelník. Již od střední školy pracuje s dětmi a mládeží v biologickém směru. Po vysoké škole na fakultě životního prostředí (ČZU), mu bylo nabídnuto vést astronomický kroužek spolu s přírodovědnými, a tak začal chodit do Jičínské hvězdárny, kde získal zkušenosti z praxe. Po kompletní rekonstrukci hvězdárny v Jičíně v roce 2016 se aktivitám v této instituci začal věnovat naplno. Do astronomie je zapálený, a snaží se neustále se vzdělávat, aby jičínská hvězdárna sloužila svému účelu. Na hvězdárně se věnuje popularizační a vzdělávací činnosti. Vytváří výukové programy pro skupiny lidí z astronomických a environmentálních oborů pro „Centrum přírodních věd - hvězdárnu Jičín“. Na hvězdárně se chce v budoucnu věnovat i astrofotografii.

39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »