2012

Česká astronomická společnost se 22. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě (2012) účastnila ve spolupráci s Nakladatelstvím a vydavatelstvím Aldebaran. V rámci veletrhu byla předána cena Littera Astronomica za rok 2012 Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran.

Na přípravě doprovodného programu se podílela Jihlavská aastronomická společnost.

PhDr. Markéta Hejkalová

Astronomický stan JAS

Astronomický stan JAS

Astronomický stan JAS

Astronomický stan JAS

Pavel Suchan

Littera Astronomica

Astronomický stan JAS

Astronomický stan JAS32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »