2013

Česká astronomická společnost se 23. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě (2013) účastnila ve spolupráci s Nakladatelstvím a vydavatelstvím Aldebaran. V rámci veletrhu byla předána cena Littera Astronomica za rok 2013 Mgr. Pavlu Gabzdylovi.

Na přípravě doprovodného programu se podílela Jihlavská aastronomická společnost.

Pozorování s JAS

Veletrh

Stánek ČAS

Doprovodný program

Doprovodný program

Předávání ceny Littera Astronomica

Pozorování Slunce

Pozorování Slunce

Pozorování Slunce32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »