Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencová mlhovina WR 134

Uznání a copyright: Don Goldman

Tento barevný kosmický snímek pořízený s úzkopásmovými a širokopásmovými filtry pokrývá v souhvězdí Labutě zorné pole zhruba velikosti měsíčního úplňku. Vyniká na něm okraj prstenci podobné mlhoviny zaplněné ionizovaným vodíkem a kyslíkem. Komplexní a zářící oblouky jsou bublinami nebo obálkami materiálu odvátého větrem z Wolf-Rayetovy hvězdy WR 134, což je nejjasnější hvězda ve středu a to vše je ponořeno v mezihvězdných mračnech. Vzdálenost WR 134 se odhaduje na 6000 světelných let, takže snímek zabírá asi 50 světelných let. Hmotné Wolf-Rayetovy hvězdy spalují úžasnou rychlostí svoje termojaderné palivo, v silných hvězdných větrech odhazují svoje vnější obálky a na konci své závěrečné fáze vývoje hmotné hvězdy končí výbuchem supernovy. Hvězdné větry a závěrečné supernovy obohacují mezihvězdný materiál těžkými prvky, které zase využijí příští generace hvězd.

Štítky: Hvězdný vítr, Supernovy, Wolf-Rayet, Massive star


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »