Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zubenelgenubi a přátelé

Uznání a copyright: Francois du Toit

Vpravo nahoře, nedaleko od okraje zatmělého Měsíce je na tomto teleskopickém pohledu pořízeném z Port Elizabeth v Jižní Africe středně jasná hvězda Zubenelgenubi. Zubenelgenubi je druhá nejjasnější hvězda v souhvězdí Vah (Libra), vyslovit její jméno (zkuste zú-BEN-aldží-ŇÚ-bí ...) je legrace, a také je pěkné ji uvidět na noční obloze, jelikož má slabou doprovodnou hvězdu, která je zde vidět daleko napravo. Astronom Francois du Toit hlásí, že při úplné fázi zatmění Měsíce v noci 4. května viděl obě hvězdy neozbrojeným okem. Obě hvězdy oběhnou společné těžiště jednou za zhruba 200 000 let a obě jsou teplejší a větší, než Slunce. Obě hvězdy jsou asi 77 světelných let daleko a navzájem je dělí 730 světelných hodin, což je asi 140 násobek průměrné vzdálenosti Pluta od Slunce. Zubenelgenubi se považovala za jižní dráp blízkého arachnologicky správného souhvězdí Štíra (Scorpius). A která hvězda je severním drápem? Samozřejmě že Zubeneschamali.

Štítky: Binary star, Lunární zatmění, Zubenelgenubi, Alpha2 librae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »