Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orion v plynu, prachu a ve hvězdách

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Souhvězdí Orionu nabízí více než jen tři hvězdy v řadě. Na hloubkové expozici je vidět všechno, od temné mlhoviny po hvězdokupy, to vše ponořené do oblasti plynových útvarů ve větším komplexu Orionova molekulárního mračna. Ty nejjasnější tři hvězdy zcela vpravo jsou opravdu ty tři slavné hvězdy, které tvoří pás Orionu. Hned pod hvězdou Alnitak, tou nejnižší z tří hvězd v pásu, je mlhovina Plamínek, která září excitovaným vodíkem a je ponořena do vláken temného hnědého prachu. Pod středem snímku a vpravo od Alnitaku leží mlhovina Koňská hlava, temný zářez hustého prachu, který je jedním z nejvíce rozeznatelných mlhovinných tvarů na obloze. Vpravo nahoře se nachází M42, mlhovina Orion, energetický kotel bouřícího plynu, který je vidět i pouhým okem, který umožňuje zrod nové otevřené hvězdokupy Bezprostředně vlevo od M42 je výrazná modrá reflekční mlhovina, které se někdy říká Běžec a ve které je mnoho jasných modrých hvězd. Snímek nahoře je digitální kompozicí snímků pořízených za několik nocí a pokrývá oblast s objekty, které jsou zhruba 1500 světelných let daleko a měří asi 75 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Mlhovina Orion


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »