Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Čína vypustila již druhou družici pro studium kosmického prostředí

Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
Eínská nosná raketa Long March startující se sondou Tan Ce2 25.7.2004
V neděli odpoledne, Čína vypustila ze základny Taiyuan v severní Čínské provincii Shanxi, již druhou družici pro studium kosmického prostředí, pojmenovanou Probe-2, čínsky Tan Ce 2.

Družice je součástí čínsko-evropského programu pro sledování okolního kosmického prostředí, zejména magnetických bouří a interakce slunečního větru s pozemským magnetickým polem a s tím spojených rizik.

Družice navržená čínskými odborníky ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou, byla na oběžnou dráhu vynesena raketou Long March 2C/SM za necelých 30 minut. Na oběžné dráze má setrvat něco přes rok.

Předchozí družice Tan Ce 1 startovala rovněž z kosmodromu Taiyuan, západně od Pekingu, dne 29.prosince 2003. Obě čínské družice se zapojily do projektu, ve kterém při zkoumání zemské magnetosféry již působí čtyři družice ESA.

Tan Ce 2 se pohybuje po protáhlé polární dráze 682 x 38279 km o sklonu 90.1 stupňů. Ihned po dosažení plánované oběžné dráhy se rozvinula ráhna nesoucí magnetometr a celý systém, jak se zdá, pracuje normálně.

Projekt běží již od roku 1997, kdy ESA pozvala Čínskou vesmírnou agenturu (CNSA)ke spolupráci. Konkrétní dohody byly podepsány 9.července 2001.

Zdroj :Reuters, ESA tiskové zprávy
Převzato od Hvězdárny Uherský Brod




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »