Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Druhý blízký průlet okolo Titanu

Druhý blízký průlet okolo Titanu

cassini-titan2-splotches-bg.jpg
Kosmická sonda Cassini úspěšně dokončila další blízký průlet nad Saturnovým měsícem Titan. Jde o poslední těsný průlet před vypuštěním evropské sondy Huygens, ke kterému má dojít o Štědrém dni. Obrazové a radarové informace nashromážděné během tohoto blízkého průletu umožní srovnání se snímky získanými 26. října během prvního blízkého průletu.

Obrázek pochází z druhého průletu okolo Titanu. Snímek byl pořízen z výšky 125 900km, rozlišení je 735m/pixel.

Spojová a kontrolní stanice (NASA Deep Space Network) u Madridu ve Španělsku, zachytila signál sondy asi hodinu po půlnoci v úterý 14.12. ráno našeho času. Sonda dle očekávání proletěla přibližně 1 200km nad povrchem největšího Saturnova měsíce.

Hlavní cíl tohoto přeletu byl stejný jako při posledním průletu - změřit tloušťku atmosféry Titanu. Tato informace pomůže určit, zda se sonda Cassini může při některém z následujících nízkých přeletů bezpečně přiblížit ještě blíž k Titanu a také pomůže ověřit správnost modelů Titanovy atmosféry použitých pro sondu Huygens.

Titan je primárním cílem kombinované mise Cassini - Huygens, jedná se o jediný měsíc v naší sluneční soustavě s hustou a neprůhlednou atmosférou. Sonda Huygens, postavená a řízená Evropskou vesmírnou agenturou, je zatím stále spojena s americkou sondou Cassini. Uvolněna bude teprve o Štědrém dni, kdy se vydá na samostatnou, tři týdny trvající cestu, která má vyvrcholit 14.ledna 2005 přistáním na povrchu Titanu. Před tím však bude jejím hlavním úkolem sběr dat o atmosféře, kterou bude pomalu sestupovat k povrchu.

Zdroj: SpaceDaily
Převzato: Hvězdárna Uherský Brod




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v H-alfa Jindřichův .Hradec

Další informace »