Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 30. týdnu (25. - 31. července 2005)

Úkazy na obloze ve 30. týdnu (25. - 31. července 2005)

Přehled astronomických úkazů na 30. týden (25.7.-31.7.2005).

Měsíc je 28. července v 5 h 19 min v poslední čtvrti. Tento týden prochází souhvězdími Vodnáře, Ryb, Berana a Býka. 27. a 28. července se promítá poblíž planety Mars, koncem týdne jej spatříme v blízkosti hvězdokupy M 45 - Plejády.

Planety pozorovatelné okem: na večerní obloze září až do desáté hodiny nízkonad západoseverozápadem velmi jasná Venuše (-3,9 mag, prochází souhvězdímLva). Planeta Jupiter (-1,9 mag, Panna) zapadá kolem 23. hodiny, načervenalýMars (-0,5 mag, Ryby) vychází před půlnocí. Jeho jasnost stoupá a pozorovacípodmínky se postupně zlepšují.

Mapka oblohy
, atlas oblohy

Převzato: Hvězdárna v Úpici




O autorovi



24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »