Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  6. MHV podzim 2008 - sraz přátel noční oblohy s astrotechnikou (3. - 5. října 2008)
redakce Vytisknout článek

6. MHV podzim 2008 - sraz přátel noční oblohy s astrotechnikou (3. - 5. října 2008)

mhvm_logo.gif
Česká astronomická společnost si dovoluje Vás pozvat na tradiční setkání "Mezní hvězdná velikost". Názvem akce chceme dát najevo, že bychom se opět rádi setkali "Mezi hvězdami" a to jak ve skutečném tak i v přeneseném slova smyslu.

Setkání uživatelů astronomických dalekohledů s nočním pozorováním a denním přispáním se bude konat tradičně v Zubří ( š: 49°34'44", d: 16°07'30", h: cca 730 m ) u Nového Města na Moravě. Zveme všechny milovníky astronomie, zkušené pozorovatele, astrofotografy i začátečníky. Pro účast nejsou stanoveny žádné podmínky, dalekohled o průměru od 10 mm do 10 000 mm je ale vítán. Přivezte si prostě s sebou to, čím se chcete dívat na oblohu, čím se chcete pochlubit nebo s čím potřebujete poradit. Účast přátel či rodinných příslušníků je možná, budou-li uvedeni v přihlášce.

Ubytováníje zajištěno v dobře vybaveném Rekreačním středisku BVV Zubří. Z nabízených služeb si můžete vybrat v následujících relacích

  • dospělý s polopenzí 470 Kč/noc
  • dospělý s plnou penzí 550 Kč/noc
  • dítě do 15 let s polopenzí 435 Kč/noc
  • dítě do 15 let s plnou penzí 500 Kč/noc

Ubytování bez stravy po zkušenostech z předchozích ročníku nenabízíme. Děti do 3 let bez nároku na lůžko a stravu zdarma. Ubytování je ve dvou až třílůžkových pokojích a ve čtyř až pětilůžkových chatkách. Vlastní sociální zařízení (umyvadlo, sprchový kout, WC), cena včetně lůžkovin. Dopravu si zajišťuje každý sám, od hromadné dopravy můžeme pomoci s dopravou lidí i dalekohledů. Akce není připravována jako zisková. Část nákladů spojených s přípravou a organizací je zahrnuta v ceně organizačního poplatku, která činí pro členy České astronomické společnosti 100 Kč, pro nečleny ČAS 200 Kč. Tento organizační poplatek je jednorázový (nikoliv za každou noc) a nevztahuje se na rodinné příslušníky (platí se pouze za hlavní dalekohled :-)) !

Platbu proveďte nejpozději do 22. září 2008! (podle ní budeme rozdělovat a rezervovat ubytování), a to buď bankovním převodem na účet České astronomické společnosti č. 473965013/0300 nebo složenkou typu C na adresu Česká astronomická společnost, Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401, 141 31 Praha 4. Jako variabilní číslo uveďte prosím Vaše datum narození ve tvaru DDMMRRRR (uvedené v přihlášce).

Vyplněnou přihlášku zašlete prosím co nejdříve na adresu mhv@astro.cz nebo písemně na adresu Česká astronomická společnost, Astronomický ústav AV ČR, Boční II / 1401, 141 31 Praha 4. Uzávěrka přihlášek je 22. září 2008. Došlé přihlášky budou potvrzeny stejnou cestou, kterou došly. Ubytovací kapacita je však omezena, proto reagujte pokud možno dříve. Přihlášky, které nebudou podloženy po 22.září 2008 platbou, budou stornovány.

Snažili jsme se, aby místo konání MHV splňovalo především dobré pozorovací podmínky, přístup autem, polohu někde "uprostřed republiky" a aby kvalita a cena ubytování byla přijatelná pro každého. Pro ty, kteří se nezúčastnili předcházejících MHV - rekreační areál BVV Zubří poskytuje vyhovující podmínky pro pobyt hvězdářů a to jak z pohledu oblohy, ubytování, stravování i případného náhradního programu (přednášková místnost). Již jednou jsme měli možnost zahlédnout jak vypadá v Zubří jasná obloha. Doufáme, že letos si tento zážitek, navzdory tradici minulých MHV, zopakujeme. Měsíc je těsně po novu (nov nastává 29. září) a tak se bude z večera ploužit jen nízko nad obzorem a brzy zapadne.

Mimo noční a doufejme zejména pozorovací program jsme připravili i denní program pro případ, že se (opět) nevydaří počasí. Program naleznete v příloze. Program je otevřený a přivítáme, ba dokonce očekáváme příspěvky účastníků. Prosíme zájemce, aby své příspěvky avizovali pokud možno předem v přihlášce.

Doporučené odkazy:


Těšíme se, že se setkáme na šestém srazu MHV - setkání astronomů amatérů i profesionálů s dalekohledy pod oblohou! Veškeré dotazy zodpovíme na adrese mhv(zavináč)astro(tečka)cz či na telefonu 267 103 040, příp. 737 322 815 (Pavel Suchan).


Jaromír Jindra, Jan Zahajský a Pavel Suchan






O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »