Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Úkazy na obloze ve 41. týdnu 2008

Úkazy na obloze ve 41. týdnu 2008

Středa 8. října ve 22:30 SELČ
Středa 8. října ve 22:30 SELČ
- od 6. do 12.října

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 8. října ve 22:30 SELČ. Zobrazeny jsou hvězdy do 5 mag, planety a Měsíc. Zdroj: SkyMap Online


Měsíc prochází v tomto týdnu souhvězdími Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryb, počátkem týdne se jeho srpek ve tvaru písmene "D" promítá na večerní oblohu do souhvězdí Střelce nedaleko Jupitera. 7. října v 11 hodin 4 minuty je Měsíc v první čtvrti.

V tomto týdnu máme poslední příležitost pozorovat večerní průlety Mezinárodní kosmické stanice ISS, stanice se znovu objeví na ranní obloze až 22. října. Nejjasnější přelet uvidíme ve východních Čechách ve středu 8.10. večer, v době od 18 h 45 min do 18 h 50 min. ISS poletí ve směru od západu k jihovýchodu; proletí kolem jasné hvězdy Arkturus v souhvězdí Pastýře, souhvězdím Hada, Hadonoše, Střelce, těsně mine Měsíc v souhvězdí Kozoroha. Nad obzorem jsou v době přeletu také dvě nejjasnější planety, a to Venuše (nízko nad jihozápadem, jasnost -3,9 mag, pohybuje se souhvězdím Váhy) a Jupiter (nad jihem, -2,3 mag, Střelec), který zapadá koncem týdne kolem půl jedenácté. Další okem viditelná planeta, Saturn (1,0 mag, Lev), svítí na ranní obloze nad východním horizontem od půl páté ráno.

8. října nastává maximum meteorického roje Drakonid, který souvisí s kometou 21P/Giacobini-Zinner. Výrazná aktivita roje byla zaznamenána naposledy v roce 2005, mohutné meteorické deště nastaly v letech 1933 a 1946.

Mapka oblohy
Atlas oblohy




O autorovi



24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »