Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně 25. dubna 2009

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
Dovolujeme si Vás pozvat na Přednáškové odpoledne na Štefánikově hvězdárně, které jsme připravili u příležitosti Mezinárodního roku astronomie. První za seriálu tří odpolední se uskuteční v sobotu 25. 4. 2009 od 15:00. Další se budou konat v květnu a v červnu.

Společným tématem tohoto odpoledne jsou hlavní témata současné astronomie - teorie migrace planet, hledání planet u cizích Sluncí a samozřejmě teorie vzniku a vývoje vesmíru. Přednášky jsou krátké, půlhodinové s prostorem k diskusi, a jsou určeny nejširší veřejnosti. Mezi přednášejícími je přední český fyzik a popularizátor astronomie Prof. RNDr. Petr kulhánek, CSc. Součástí odpoledne je i prohlídka pracoviště robotického dalekohledu MARK, které není veřejnosti běžně přístupné. Právě tento dalekohled využívá hvězdárna k pozorování vzdálených extrasolárních planet. Vstupné na celou akci je na úrovni běžného vstupného na pořady ŠH a činí 60 Kč pro dospělého. Více informací najdete na www.observatory.cz.

Program

    od 15:00
    Jakub Rozehnal: "Dejte mi pevný bod ..."
    "... a pohnu Zemí", prohlásil kdysi Archimédes. Netušil, že planety prošly obdobím rozsáhlé migrace, která dramaticky poznamenala tvář sluneční soustavy, aniž by k tomu nějaký pevný pod potřebovaly.
    Mgr. Stanislav Poddaný: Cizí světy
    Dlouhou dobu jsme nevěděli, i když tušili, že existují – exoplanety, planety u jiných sluncí. Povídání se zabývá současnými možnostmi jejich detekce a problémy s tím spojenými, včetně pozorování exoplanet amatérskými dalekohledy.
    Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.: Životopis vesmíru
    Vývoj názorů fyziky na vznik a vývoj vesmíru od středověku po současnost. Současná kosmologie v sobě spojuje svět propastných hlubin vesmíru s titěrným světem elementárních částic.
    od 17:00
    Hledá se Země - sci-fi pořad o hledání extrasolárních planet
    od 18:00
    exkurze k robotickému dalekohledu MARK




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »