Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Speciální astronomické odpoledne na Štefánikově hvězdárně

Speciální astronomické odpoledne na Štefánikově hvězdárně

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
U příležitosti Mezinárodního roku astronomie pořádá hvězdárna cyklus přednáškových odpolední doplněných o astronomický pořad a mimořádnou příležitost exkurze na pracoviště robotického dalekohledu MARK. Jedno z těchto odpolední bude právě tuto sobotu 23. května 2009.


Program


od 15:00

Mgr. Pavel Najser: Dalekohled a jeho první roky v astronomii
Bude krátce pojednáno o historii objevu dalekohledu, o prvních astronomických pozorováních a objevech a o některých sporech o jejich prioritu.

Ing. Martin Fuchs: Druhá revoluce v pozorovací astronomii
Po čtyři století tvořily dalekohled pouze čočky a zrcadla, než se optika spojila s elektronikou a začala se psát nová éra pozorovací astronomie. Doba, kdy dalekohledy mají takřka neomezené rozměry a zemská atmosféra už neznamená překážku.

Ing. Jiří Svoboda: Kosmické observatoře
Proč je dobré mít dalekohled na oběžné dráze a představení vybraných kosmických dalekohledů.

od 17:00

Vesmír a světlo - pořad o světle, jeho vlastnostech a optických přístrojích

od 18:00

Exkurze k robotickému dalekohledu MARK




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »