Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Holešovská hvězdárna definitivně otevřena

Holešovská hvězdárna definitivně otevřena

Zámecká hvězdárna v zimě
Zámecká hvězdárna v zimě
V minulých měsících jste se mohli v článku Deštivé znovuotevření Holešovské hvězdárny dočíst o tom, že v Holešově mají nově opravenou hvězdárnu, mohli jste se také dočíst něco o historii hvězdárny, ale také o tom, že se čeká na stanovení oficiální otvírací doby...

Vězte tedy, že hvězdárnu můžete navštěvovat v rámci prohlídek zámku jako "bonus na závěr", vždy v 11:45 nebo v 16:00, každý den kromě pondělí a to v sezóně červenec až říjen. Každý pátek a sobotu lze navštívit hvězdárnu při večerním pozorování, jehož doba je ale pohyblivá v závislosti na soumraku. Aktuální dobu najdete na stránkách hvězdárny.

Hvězdárna během let
Hvězdárna během let

Hvězdárna také nabízí přednášky pro základní a střední školy, k čemuž je vybavena i počítačem k promítání pořadů.

Otevřeno bude taky při mimořádných událostech, jako jsou zatmění, jasné komety, seskupení planet a podobně. Taktéž bude otevřeno při kulturních akcích ve městě a zámku, jako jsou dětské dny, dny otevřených dveří a další.

Interiér během let
Interiér během let

Aktuální informace o otevírací době, připravovaných akcích, kontakty, polohu hvězdárny a další informace najdete na stránce hvezdarna-holesov.wz.cz.

Spoluautorem článku je Patrik Trnčák.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek trpasličí planety (136108) Haumea v souhvězdí Pastýře.

Snímek trpasličí planety (136108) Haumea v souhvězdí Pastýře. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Fotografováno téměř za svítání. Vzdálenost od Země byla 49.160 au, od Slunce 49.978 a podle efemeridy měla jasnost 17.1 magnitudy.

Další informace »