Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Hvězdná architektura II.

Hvězdná architektura II.

img_8898xxxo.jpg
V minulém díle jsme si ukázali několik neosvětlených památek s příslibem, že to nejlepší bude příště. Zde je dle mého názoru výběr toho nejlepšího.

Na úvod ještě zopakuji, že památky nejsou osvětleny veřejným osvětlením a v případě, že by tomu tak bylo, takovéto fotografie by kvůli nutně jiné expozici nemohly nikdy vzniknout. Jediné osvětlení, které na fotografiích je, je od ruční baterky nebo čelovky.

img_8906xou_2.jpg
img_8909uo.jpg
První fotografie pocházejí ze Starých Hamrů, kde je kostel sv. Jiřicha. K fotografiím se váže velice smutný příběh, když jsem dokončil zpracování fotografií, rychle jsem se chtěl pochlubit kamarádovi, jestli vůbec ví, kde to je a on mi říká: "Jo, to je na Starých Hamrech, dneska jsme jeli kolem a hořelo to tam…". Naštěstí neshořel kostel, ale podobně krásná fara stojící vedle, ale i tak věčná škoda! Fotografie ze zásahu ZDE.



p7274482.jpg
p7274491u_2.jpg
p7264463_2.jpg
Další fotky pocházejí ze starší vycházky na Radhošť. První je socha Radegasta, druhá kaple na vrcholu Radhoště a třetí je kříž za kaplí. Červené zabarvení pochází od signalizačního světla, které je na vysílači poblíž.




p7299491_filteredu_2.jpg
A poslední fotka, i když ne už tak povedená, je z Frýdlantu nad Ostravicí, kde je na úbočí Ondřejníku chata Solárka s kaplí svatého Antonína Paduánského. Hvězdné pozadí už není tak kvalitní, silně ruší Frýdlant v údolí, poznat je i přítomnost Frýdku a Třince v dálce.

Doufám, že vás fotky zaujaly a že fotografie dokázaly, že i neosvětlená památka může být krásná...




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora

Další informace »