Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Sledujte sopečný prach

Sledujte sopečný prach

Západ Slunce. Autor: Luděk Fík
Západ Slunce.
Autor: Luděk Fík
Tak jak Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí poslední dny prach a popel, tak na nás média chrlí informace o apokalyptickém zastavení dopravy a hroucení se výdobytků civilizace. Z médií se k nám také dostala informace, že se sopečný prach dostává i na naše území. Ale co vlastně máme na obloze vidět?

Srovnání Bishopových prstenců
Srovnání Bishopových prstenců
Předem je třeba říci, že podobné situace nejsou ničím výjimečným a prach z různých exotických destinací se na naše území dostává celkem pravidelně. V březnu 2007 u nás například padal prach ze stepí na Ukrajině, v srpnu 2008 to byl sopečný prach ze sopky Kasatochi z Aleutských ostrovů (poblíž Aljašky) a písek ze Sahary bývá zpravidla každoroční záležitostí. Co je ale výjimečné, je míra v jaké se prach vyskytuje a ta je oproti jmenovaným situacím taková, že ztěžuje i letecký provoz.

Co vidět na obloze?

Nejprve se zabývejme situací, kdy je jasná obloha. Ve dne kolem Slunce uvidíme tzv. Bishopův prstenec. Je to ohybový jev vznikající na prachových částicích (obdobně jako korona na kapkách vody), vypadá jako 10 - 20 stupňů velký prstenec okolo Slunce, což asi tak odpovídá průměru rozevřené dlaně v natažené ruce. Někdy si lze všimnout i zbarvení. Z jeho vzhledu lze i usuzovat na vlastnosti vyskytujících se částic.

Při západu Slunce si pak můžeme všimnout nápadně jiné barvy oblohy. Někdy bývá obloha výrazně do červena až do fialova, jindy může mít krémové zbarvení. Každopádně si všimnete, že obloha je nějak jiná…

Když Slunce zapadne a nastane jasná noc, potom vás prach jistě nepotěší, protože s nečistotami v atmosféře klesá její průzračnost, čili neuvidíte tak jasné hvězdy jako obvykle. To ještě umocňuje dnešní všudypřítomné světelné znečištění, a to tak, že města prach zespodu prostě osvětlí a obloha se stane ještě jasnější. Toho si však příležitostní pozorovatelé oblohy pravděpodobně ani nevšimnou.

Západ Slunce. Autor: Martin Popek
Západ Slunce.
Autor: Martin Popek
Pokud ale zaprší, prach bude pravděpodobně z atmosféry vymýván (bude záležet v jakých vrstvách se prach bude nacházet, např. Aljašský prach byl moc vysoko) a poté bude vidět např. na automobilech, oknech, prádle, a obecně na všech jinak čistých plochách, nebo tam kde se hromadí voda.

Můžu si prach nasbírat?

Ano, i to je možné, návod jak to udělat a dokonce i tak, aby to mělo nějakou vypovídající hodnotu můžete najít ZDE.

Prach na střeše vozidla
Prach na střeše vozidla
Jistě toto není vše, co by se o aktuální situaci ohledně sopečného prachu dalo řící, nicméně média tomuto tématu věnují tolik pozornosti, že zvídavého čtenáře odkážu na agenturní informace.

Není ale od věci říct, že server astronomie.cz poskytuje službu zasílání upozornění na podobné astronomické a meteorologické informace, které vám přijdou okamžitě na mobil jako SMS. Více o službě ZDE.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »