Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometa 209P/LINEAR radarem

Kometa 209P/LINEAR radarem

Jádro komety 209P/LINEAR osahané radioteleskopem Arecibo Autor: Arecibo Observatory/NASA/Ellen Howell, Patrick Taylor
Jádro komety 209P/LINEAR osahané radioteleskopem Arecibo
Autor: Arecibo Observatory/NASA/Ellen Howell, Patrick Taylor
Komety se do blízkosti Země nedostávají zase až tak často, nadto aby se staly cílem radarového výzkumu. Nyní se tak ale stalo a můžeme přinést radarové snímky jádra komety 209P/LINEAR.

Kometa se dostala do hledáčku radioteleskopu Arecibo ve dnech 23.-27. května 2014. Pomocí něj se zjistilo, že jádro komety má rozměry 2,4 x 3 kilometry, což odpovídá odhadům učiněným předem z optických pozemských pozorování. Kometa byla objevena v roce 2004 v rámci projektu LINEAR (a je i "zodpovědná" za meteorický roj Camelopardalid, pozorovaný v květnu 2014).

Na radarových snímcích jsou patrny některé útvary na povrchu jádra této vlasatice, pravděpodobně něco jako horské hřebeny a útesy, či něco podobného. Za posledních šestnáct let bylo radarově zkoumáno pouze šest komet, a tyto snímky jsou nejdetailnější radarová zobrazení kometárního jádra pořízené ze Země - mají vertikální rozlišení pouhých 7,5 metru na pixel! V následujících týdnech proběhne ještě detailní analýza všech pořízených snímků.

Rotace jádra komety byla určena předem C. Hergenrotherem pomocí 1,8-m WATT teleskopu v Arizoně na 11 hodin. Kometa patří do Jupiterovy rodiny komet a její dráha ji přivádí do blízkosti Země každých pět let. Ale i tak se není čeho bát, protože se k Zemi může přiblížit na "pouhých" 8,3 milionu kilometrů. Nicméně mimo dosah radarů bude nejméně následujících padesát let.

Zdroj: Universities Space Research Association
Převzato z www.komety.cz




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »