Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Pozvánka na přednášku: Na návštěvě u komety

Pozvánka na přednášku: Na návštěvě u komety

Přednáška Na návštěvě u komety na českobudějovické hvězdárně 14. března 2017.
Autor: HaP České Budějovice.

Příběh mimořádně úspěšné mise evropské sondy Rosetta, která se vydala na dlouhou cestu vesmírem ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Co všechno přineslo první historické přistání na kometě? Přednáší Miloš Tichý, astronom a vedoucí Observatoře Kleť, objevitel komety 196P/Tichý. V úterý 14. března 2017 v sále Hvězdárny a planetária České Budějovice. Přednáška začíná v 19:00 hodin.

Mise sondy Rosetta trvala více než 12 let, od března 2004 do září 2016. Během své cesty urazila sonda skoro 8 bilionů kilometrů. Celkem třikrát se na své dráze přiblížila k Zemi, jednou k Marsu a prozkoumala i dva asteroidy. Výzkum hlavního cíle sondy, komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, trval od 6. srpna 2014 do 30. září 2016, poté sonda konečně přistála na povrchu komety. Dva roky výzkumu přinesly obrovské množství vědeckých dat a posunuly naše hranice poznání. Co jsme se doposud dozvěděli o kometách? Mohly komety přinést život na Zemi? Mohou komety putovat od hvězdy ke hvězdě? A dá se vyrobit jádro komety? Součástí přednášky bude i tento pozoruhodný experiment.

Miloš Tichý je vedoucím Observatoře Kleť, kde se zabývá astrometrií - měřením přesných poloh asteroidů a komet blížících se či křižujících dráhu Země. Součástí jeho výzkumu je i objevování nových planetek či komet. V roce 2000 nalezl kometu pojmenovanou po něm 196P/Tichý. Absolvoval Stavební fakultu Českého vysokého učení v Praze (obor geoinformatika) a Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (astronomie a astrofyzika). V současnosti také vyučuje na Katedře geografie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Miloš Tichý je členem mnoha mezinárodních astronomických organizací a držitel několika ocenění. Spravuje projekty planetky.cz a komety.cz.

Hvězdárna a planetárium České Budějovice je jediná profesionální instituce
v Jižních Čechách, zabývající se astronomickým výzkumem a seznamováním široké veřejnosti s astronomií a jí příbuznými vědami. Českobudějovická hvězdárna je umístěna
v Háječku na soutoku Vltavy a Malše. Pobočka na Kleti patří ke světové špičce ve výzkumu planetek a komet. Zřizovatelem instituce je Jihočeský kraj.

Kontaky a další informace

Ing. Jakub Šimánek
Hvězdárna a planetárium
České Budějovice

Tel.: 386 352 044
E-mail: marketing@hvezdarnacb.cz

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna a planetárium České Budějovice



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: 67P/Churyumov-Gerasimenko, Modul Philae, Sonda Rosetta


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »