Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 922: Srážková prstencová galaxie

Uznání: NASA, ESA; Acknowledgement: Nick Rose

Proč má tato galaxie tolik velkých černých děr? Nikdo opravdu neví. Co je ale jisté, že NGC 922 je prstencová galaxie, která vznikla při srážce velké a malé galaxie před asi 300 milióny lety. Dávná srážka vyvolala z místa střetu poblíž centra vysoko hustotní vlny plynu, podobně jako kámen hozený do rybníka, a ty částečně zkondenzovaly do hvězd. Na snímku nahoře, který nedávno pořídil Hubblův kosmický dalekohled, je po levé straně NGC 922 vidět nádherně složitý prstenec. Pozorování galaxie NGC 922 pomocí rentgenové observatoře Chandra ovšem ukazují několik zářících rentgenových uzlíků, které jsou nejspíš velké černé díry. Tak velký počet hmotných černých děr je dost překvapivý, jelikož složení plynu v NGC 922 bohaté na těžké prvky by mělo od vzniku odrazovat téměř cokoliv tak hmotného. Výzkum bude jistě nadále pokračovat. NGC 922 měří asi 75 000 světelných let, nachází se asi 150 miliónů světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí chemické Pece (Fornax).

Štítky: Spirální galaxie, Galaxie ve srážce, Prstencová galaxie


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »