Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Portrét Sluneční soustavy

Uznání: Voyager Project, NASA

Kosmická sonda Voyager 1 se na jiného Valentýna (14. února 1990), když letěla miliardu mil daleko od Slunce, ohlédla a pořídila tento vůbec první rodinný portrét naší Sluneční soustavy. Úplný portrét tvoří mozaika 60 snímků, které sonda pořídila z místa 32 stupňů nad rovinou ekliptiky. Snímky širokoúhlou kamerou pokryly vnitřní Sluneční soustavu vlevo a navázaly až na plynového obra Neptun, v té době vnější planetu Sluneční soustavy zcela vpravo. Polohy Venuše, Země, Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu označují písmena, zatímco Slunce je ta jasná skvrna u středu čtvrtkruhu snímků. Vložené obrázky každé planety pocházejí z úzkoúhlé kamery Voyageru. Na portrétu není vidět Merkur, jelikož je příliš blízko ke Slunci, než aby se dal detekovat, a Mars, který je naneštěstí ukrytý ve sluneční záři rozptýlené optickou soustavou kamery. Poloha malého a slabého Pluta zde není vyznačena.

Štítky: Sluneční soustava, Voyager, Valentine


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »