Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planeta polárních září

Uznání: Scott Kelly, Expedition 44, NASA

Co je to za podivnou cizí planetu? Je to pochopitelně planeta Země, jak je vidět přes mihotavou polární záři z Mezinárodní kosmické stanice. Stanice obíhá ve výši asi 400 kilometrů v horní části říše polárních září, které byly také vidět 23. června z povrchu planety. Polární záře se vyznačují specifickými barvami excitovaných molekul a atomů za nízkých hustot, které se nacházejí v extrémních výškách. Tomuto pohledu dominuje zelená záře molekulárního kyslíku. Ovšem výše, nad obzorem je vzácnější červený pás polární záře z atomárního kyslíku. Probíhající geomagnetická bouře začala po výronu koronální hmoty, který nedávno dopadl do magnetosféry Země.

Štítky: Polární záře, ISS


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »