Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Obs.)

Po západu slunce 1. září zaplavila chilskou zimní noční oblohu intenzivní načervenalá záře světélkování vzduchu. Zdá se, že se světélkování vzduchu nad mořem mraků nad pobřežím Tichého oceánu kolem Mléčné dráhy podél severního obzoru v atmosférických vlnách vlní a teče. Světélkování vzduchu se sice výškovým původem se podobá polární záři, ovšem záře místo toho vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické extitaci. Běžně se dá zachytit citlivými digitálními kamerami jako zelenkavá záře, ovšem tato načervenalá emise světélkování vzduchu pochází od OH molekul a od kyslíkových atomů z extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla na noční obloze na jižní polokouli často přítomná. Tu noc byla vidět i okem, ovšem bez barvy. Skoro nahoře je vidět Antares a centrální Mléčná dráha, vlevo je jasná hvězda Arkturus. U obzoru se přes Mléčnou dráhu rozkročily hvězdy Vega, Deneb a Altair, které jsou na severní noční obloze známé jako hvězdy Letního trojúhelníku.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »