Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha s jižním světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Obs.)

Po západu slunce 1. září zaplavila chilskou zimní noční oblohu intenzivní načervenalá záře světélkování vzduchu. Zdá se, že se světélkování vzduchu nad mořem mraků nad pobřežím Tichého oceánu kolem Mléčné dráhy podél severního obzoru v atmosférických vlnách vlní a teče. Světélkování vzduchu se sice výškovým původem se podobá polární záři, ovšem záře místo toho vzniká chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické extitaci. Běžně se dá zachytit citlivými digitálními kamerami jako zelenkavá záře, ovšem tato načervenalá emise světélkování vzduchu pochází od OH molekul a od kyslíkových atomů z extrémně nízkých hustot a v několika minulých letech byla na noční obloze na jižní polokouli často přítomná. Tu noc byla vidět i okem, ovšem bez barvy. Skoro nahoře je vidět Antares a centrální Mléčná dráha, vlevo je jasná hvězda Arkturus. U obzoru se přes Mléčnou dráhu rozkročily hvězdy Vega, Deneb a Altair, které jsou na severní noční obloze známé jako hvězdy Letního trojúhelníku.

Štítky: Mléčná dráha, Světélkování vzduchu


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »