Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunečnice ve Střelci

Uznání a copyright: Andrew Campbell

Tyto tři jasné mlhoviny jsou často zastávkami v teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a nahuštěných polí centrální Mléčné dráhy. Dvě z nich katalogizoval kosmický turista 18. století Charles Messier a to M8, velkou mlhovinu vlevo od středu a barevnou M20 ve spodní části snímku. Ta třetí, NGC 6559, je vpravo od M8, a od větší mlhoviny ji dělí tmavé prachové pásy. Všechny tři mlhoviny jsou porodnice hvězd vzdálené asi tisíc světelných let. Rozsáhlá mlhovina M8 měří přes sto světelných let a je též známá jako Laguna. Populární název M20 je Trifid. Na kompozitním obrazu jsou úzkopásmová data, která zaznamenala viditelné záření atomů ionizovaného vodíku, kyslíku a síry. Mapování barev a rozsah jasností použitých k vytvoření tohoto kosmického zátiší se inspirovalo slavným obrazem Slunečnice od Van Gogha. Vpravo od Trifidu je jedna z Messierových otevřených hvězdokup M21 a ta je také na teleskopickém plátně.

Štítky: M8, M20, Ngc6599, M21


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nový Měsíc

17 hod. 20 min. starý Měsíc.

Další informace »