Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama záření a kometární prach

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Atmosféru planety Země v noci 11./12. srpna brázdily gama paprsky a prach z periodické komety Swift-Tuttle. Zrnka kometárního prachu dopadala rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vytvářela pozoruhodně aktivní letošní meteorický roj Perseid. Širokoúhlý kompozitní obraz meteorů roje z noci Perseid pokrývá období 4,5 hodin. Záblesky meteorů na obrázku lze zpátky vystopovat k počátku roje na obloze. Radiant vedle Mléčné dráhy v souhvězdí Perseus znamená směr oběžné dráhy periodické komety. Kosmické gama paprsky cestují rychlostí světla a při dopadu do zemské atmosféry také generují roje vysokoenergetických částic. Stejně jako stopy meteorů směřují zpátky k jejich počátku, tak také z ještě kratších záblesků světla z částic lze rekonstruovat směr roje částice k původnímu bodu na obloze, kde dopadl gama paprsek. Na rozdíl od meteorů lidské oko nedokáže sledovat roj velmi rychlých částic. Lze toho ale dosáhnout vysokorychlostními kamerami na parabolách s více zrcadly v popředí. Ty paraboly jsou dalekohledy MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) pozemské gama observatoře na Kanárském ostrově La Palma.

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Gama záření, Magic


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »