Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama záření a kometární prach

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Atmosféru planety Země v noci 11./12. srpna brázdily gama paprsky a prach z periodické komety Swift-Tuttle. Zrnka kometárního prachu dopadala rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vytvářela pozoruhodně aktivní letošní meteorický roj Perseid. Širokoúhlý kompozitní obraz meteorů roje z noci Perseid pokrývá období 4,5 hodin. Záblesky meteorů na obrázku lze zpátky vystopovat k počátku roje na obloze. Radiant vedle Mléčné dráhy v souhvězdí Perseus znamená směr oběžné dráhy periodické komety. Kosmické gama paprsky cestují rychlostí světla a při dopadu do zemské atmosféry také generují roje vysokoenergetických částic. Stejně jako stopy meteorů směřují zpátky k jejich počátku, tak také z ještě kratších záblesků světla z částic lze rekonstruovat směr roje částice k původnímu bodu na obloze, kde dopadl gama paprsek. Na rozdíl od meteorů lidské oko nedokáže sledovat roj velmi rychlých částic. Lze toho ale dosáhnout vysokorychlostními kamerami na parabolách s více zrcadly v popředí. Ty paraboly jsou dalekohledy MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) pozemské gama observatoře na Kanárském ostrově La Palma.

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Gama záření, Magic


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »