Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama záření a kometární prach

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Atmosféru planety Země v noci 11./12. srpna brázdily gama paprsky a prach z periodické komety Swift-Tuttle. Zrnka kometárního prachu dopadala rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vytvářela pozoruhodně aktivní letošní meteorický roj Perseid. Širokoúhlý kompozitní obraz meteorů roje z noci Perseid pokrývá období 4,5 hodin. Záblesky meteorů na obrázku lze zpátky vystopovat k počátku roje na obloze. Radiant vedle Mléčné dráhy v souhvězdí Perseus znamená směr oběžné dráhy periodické komety. Kosmické gama paprsky cestují rychlostí světla a při dopadu do zemské atmosféry také generují roje vysokoenergetických částic. Stejně jako stopy meteorů směřují zpátky k jejich počátku, tak také z ještě kratších záblesků světla z částic lze rekonstruovat směr roje částice k původnímu bodu na obloze, kde dopadl gama paprsek. Na rozdíl od meteorů lidské oko nedokáže sledovat roj velmi rychlých částic. Lze toho ale dosáhnout vysokorychlostními kamerami na parabolách s více zrcadly v popředí. Ty paraboly jsou dalekohledy MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) pozemské gama observatoře na Kanárském ostrově La Palma.

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Gama záření, Magic


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »