Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama záření a kometární prach

Uznání a copyright: Daniel López (El Cielo de Canarias)

Atmosféru planety Země v noci 11./12. srpna brázdily gama paprsky a prach z periodické komety Swift-Tuttle. Zrnka kometárního prachu dopadala rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu a vytvářela pozoruhodně aktivní letošní meteorický roj Perseid. Širokoúhlý kompozitní obraz meteorů roje z noci Perseid pokrývá období 4,5 hodin. Záblesky meteorů na obrázku lze zpátky vystopovat k počátku roje na obloze. Radiant vedle Mléčné dráhy v souhvězdí Perseus znamená směr oběžné dráhy periodické komety. Kosmické gama paprsky cestují rychlostí světla a při dopadu do zemské atmosféry také generují roje vysokoenergetických částic. Stejně jako stopy meteorů směřují zpátky k jejich počátku, tak také z ještě kratších záblesků světla z částic lze rekonstruovat směr roje částice k původnímu bodu na obloze, kde dopadl gama paprsek. Na rozdíl od meteorů lidské oko nedokáže sledovat roj velmi rychlých částic. Lze toho ale dosáhnout vysokorychlostními kamerami na parabolách s více zrcadly v popředí. Ty paraboly jsou dalekohledy MAGIC (Major Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov) pozemské gama observatoře na Kanárském ostrově La Palma.

Štítky: Meteorický roj, Perseid, Gama záření, Magic


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »