Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svítící Salar de Uyuni

Uznání a copyright: Stephanie Ziyi Ye

Vysoce kontrastní scéna noční oblohy k zamyšlení je moderní kompozicí inspirovanou litografií od M. C. Eschera Fosforeskující moře. Na ní jsou na jasné tmavé obloze nad vzdáleným horizontem zavěšeny jasné známé hvězdy z lovce Oriona a oko Býka Aldebaran. Pod nimi slabě ozářené okraje sledují vzorce souhvězdí jako z jiného světa v minerálním škraloupu solné roviny Uyuni v jihozápadní Bolívii. Solná rovina Uyuni je pozůstatkem starého jezera Salar de Uyuni a je to největší solná rovina na planetě Zemi v náhorní plošině ve výši asi 3600 metrů v Bolívii. Na Escherově litografii z roku 1933 jsou také hvězdy dobře známé z pozemské oblohy jako Pluh nebo Velký vůz nad vlnami, které se lámou nad pobřežím více k severu.

Štítky: Orion, Uyuni, Escher, Souhvězdí


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »