Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí z AR2673 na rozloučenou

Uznání: NASA, SDO, GSFC

Obří aktivní oblast AR2673 která rotuje už u západního okraje Slunce a je skoro z dohledu z naší dobré planety, spustila další intenzivní sluneční vzplanutí následované 10. září velkým koronálním výtryskem hmoty. Vzplanutí samotné je zde vidět vpravo na extrémním ultrafialovém snímku ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Toto intenzivní vzplanutí bylo už čtvrtým vzplanutím třídy X z oblasti AR2673 tento měsíc. Poslední koronální výtrysk hmoty z této aktivní oblasti o 2 dny později ovlivnil zemskou magnetosféru. Pro teď se s mohutnou oblastí AR2673 rozlučte. Tato skupina slunečních skvrn bude příští dva týdny na odvrácené straně Slunce.

Mise: Rozloučení s Cassini.

Štítky: X-class, Sluneční vzplanutí, Cme, Slunce


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša a Urán pri Plejádach

Ohnisko 200 mm, expozícia 15 s, clona 7,1, ISO 1600.

Další informace »