Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí z AR2673 na rozloučenou

Uznání: NASA, SDO, GSFC

Obří aktivní oblast AR2673 která rotuje už u západního okraje Slunce a je skoro z dohledu z naší dobré planety, spustila další intenzivní sluneční vzplanutí následované 10. září velkým koronálním výtryskem hmoty. Vzplanutí samotné je zde vidět vpravo na extrémním ultrafialovém snímku ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Toto intenzivní vzplanutí bylo už čtvrtým vzplanutím třídy X z oblasti AR2673 tento měsíc. Poslední koronální výtrysk hmoty z této aktivní oblasti o 2 dny později ovlivnil zemskou magnetosféru. Pro teď se s mohutnou oblastí AR2673 rozlučte. Tato skupina slunečních skvrn bude příští dva týdny na odvrácené straně Slunce.

Mise: Rozloučení s Cassini.

Štítky: X-class, Sluneční vzplanutí, Cme, Slunce


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »