Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí z AR2673 na rozloučenou

Uznání: NASA, SDO, GSFC

Obří aktivní oblast AR2673 která rotuje už u západního okraje Slunce a je skoro z dohledu z naší dobré planety, spustila další intenzivní sluneční vzplanutí následované 10. září velkým koronálním výtryskem hmoty. Vzplanutí samotné je zde vidět vpravo na extrémním ultrafialovém snímku ze sluneční družice SDO (Solar Dynamics Observatory). Toto intenzivní vzplanutí bylo už čtvrtým vzplanutím třídy X z oblasti AR2673 tento měsíc. Poslední koronální výtrysk hmoty z této aktivní oblasti o 2 dny později ovlivnil zemskou magnetosféru. Pro teď se s mohutnou oblastí AR2673 rozlučte. Tato skupina slunečních skvrn bude příští dva týdny na odvrácené straně Slunce.

Mise: Rozloučení s Cassini.

Štítky: X-class, Sluneční vzplanutí, Cme, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »