Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarograf úplného zatmění

Uznání a copyright: Chuck Bueter (Nightwise.org)

Dnes je zářijová rovnodennost. Slunce na své dráze po obloze míří na jih a ve 20:02 UT překročí nebeský rovník. Den rovnodennosti znamená (zhruba) stejnou délku dne a noci na celé planetě Zemi. Ovšem 21. srpna Slunce na své dráze po obloze některým lidem vytvořilo noc. Tento tvořivý solarograf pořízený dírkovou komorou z plechovky na světlocitlivý papír sleduje dráhu Slunce ten den. Celodenní expozice sleduje oblouk Slunce, které stále vychází vysoko na severní oblohu a je spojená s panoramatickým snímkem okolní krajiny dole. Přerušení v oblouku představuje trvání částečné a úplné fáze zatmění Slunce na jasné obloze nad městem Lowman v Idaho v USA. Ta noc navíc (totalita) tehdy trvala asi 2 minuty. Širší mezera ve slunečním oblouku představuje úbytek slunečního světla při rozsáhlejší fázi částečného zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Rovnodennost


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »