Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Solarograf úplného zatmění

Uznání a copyright: Chuck Bueter (Nightwise.org)

Dnes je zářijová rovnodennost. Slunce na své dráze po obloze míří na jih a ve 20:02 UT překročí nebeský rovník. Den rovnodennosti znamená (zhruba) stejnou délku dne a noci na celé planetě Zemi. Ovšem 21. srpna Slunce na své dráze po obloze některým lidem vytvořilo noc. Tento tvořivý solarograf pořízený dírkovou komorou z plechovky na světlocitlivý papír sleduje dráhu Slunce ten den. Celodenní expozice sleduje oblouk Slunce, které stále vychází vysoko na severní oblohu a je spojená s panoramatickým snímkem okolní krajiny dole. Přerušení v oblouku představuje trvání částečné a úplné fáze zatmění Slunce na jasné obloze nad městem Lowman v Idaho v USA. Ta noc navíc (totalita) tehdy trvala asi 2 minuty. Širší mezera ve slunečním oblouku představuje úbytek slunečního světla při rozsáhlejší fázi částečného zatmění.

Štítky: Sluneční zatmění, Tse, Rovnodennost


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »