Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo štěstí

Uznání: ESA, NASA

Srážka dvou galaxií vytvořila v kosmickém měřítku překvapivě rozpoznatelný útvar "galaxii Kolo od vozu". Kolo od vozu je součástí skupiny galaxií vzdálené asi 500 miliónů světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Vpravo jsou vidět dvě menší galaxie v této skupině. Okraj galaxie Kolo od vozu je nesmírně velká prstencová struktura o průměru 150 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, velice jasných hmotných hvězd. Když se galaxie srazí, tak jedna druhou projdou a jejich jednotlivé hvězdy se do kontaktu dostanou jen zřídka. Ovšem gravitační pole galaxií je srážkou dotčeno velice významně. Prstencovitý tvar je důsledkem gravitačního působení menší galaxie, která prošla tou větší a přitom stlačila mezihvězdný plyn a prach a tak vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybovala od místa dopadu jako vlny na rybníku. Velká galaxie mohla být v tomto případě původně spirální galaxií, ne nepodobnou naší vlastní Mléčné dráze, kterou srážka transformovala do tvaru kola. Ovšem ... co se stalo s tou malou vetřeleckou galaxií?

Štítky: Srážka, Galaxie, Star-formation


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »