Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolo štěstí

Uznání: ESA, NASA

Srážka dvou galaxií vytvořila v kosmickém měřítku překvapivě rozpoznatelný útvar "galaxii Kolo od vozu". Kolo od vozu je součástí skupiny galaxií vzdálené asi 500 miliónů světelných let v souhvězdí Sochaře (Sculptor). Vpravo jsou vidět dvě menší galaxie v této skupině. Okraj galaxie Kolo od vozu je nesmírně velká prstencová struktura o průměru 150 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, velice jasných hmotných hvězd. Když se galaxie srazí, tak jedna druhou projdou a jejich jednotlivé hvězdy se do kontaktu dostanou jen zřídka. Ovšem gravitační pole galaxií je srážkou dotčeno velice významně. Prstencovitý tvar je důsledkem gravitačního působení menší galaxie, která prošla tou větší a přitom stlačila mezihvězdný plyn a prach a tak vyvolala vlnu vznikání hvězd, která se pohybovala od místa dopadu jako vlny na rybníku. Velká galaxie mohla být v tomto případě původně spirální galaxií, ne nepodobnou naší vlastní Mléčné dráze, kterou srážka transformovala do tvaru kola. Ovšem ... co se stalo s tou malou vetřeleckou galaxií?

Štítky: Srážka, Galaxie, Star-formation


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »