Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce a Měsíce

Uznání a copyright: Wang Letian, Zhang Jiajie

Tento digitálně zpracovaný kompozitní obrázek kreativně najednou porovnává dvě slavná zatmění: úplné zatmění Měsíce 31. ledna (vlevo) a úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017. Měsíc je v obou případech vidět uprostřed totality. V případě zatmění Měsíce jeho povrch zůstává slabě osvětlený zemským tmavým zčervenalým stínem. Ovšem v případě zatmění Slunce je Měsíc vidět v siluetě proti jasnému slunečnímu kotouči a jinak tmavý povrch Měsíce je vidět díky zemskému svitu. Na sesazeném páru lunárních polovin jsou vidět jasné hvězdy na noční obloze kolem zatmělého Měsíce. Kolem části zatmělého Slunce jsou vidět jemné podrobnosti protuberancí a koronálních proudů. Úplná fáze velkého amerického zatmění 21. srpna 2017 trvala v dráze stínu Měsíce asi 2 minuty nebo méně. Úplné zatmění modrého krvavého superúplňku trvalo 31. ledna dobře přes hodinu a bylo vidět na noční straně Země.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Sluneční zatmění, Tse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »