Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce a Měsíce

Uznání a copyright: Wang Letian, Zhang Jiajie

Tento digitálně zpracovaný kompozitní obrázek kreativně najednou porovnává dvě slavná zatmění: úplné zatmění Měsíce 31. ledna (vlevo) a úplné zatmění Slunce 21. srpna 2017. Měsíc je v obou případech vidět uprostřed totality. V případě zatmění Měsíce jeho povrch zůstává slabě osvětlený zemským tmavým zčervenalým stínem. Ovšem v případě zatmění Slunce je Měsíc vidět v siluetě proti jasnému slunečnímu kotouči a jinak tmavý povrch Měsíce je vidět díky zemskému svitu. Na sesazeném páru lunárních polovin jsou vidět jasné hvězdy na noční obloze kolem zatmělého Měsíce. Kolem části zatmělého Slunce jsou vidět jemné podrobnosti protuberancí a koronálních proudů. Úplná fáze velkého amerického zatmění 21. srpna 2017 trvala v dráze stínu Měsíce asi 2 minuty nebo méně. Úplné zatmění modrého krvavého superúplňku trvalo 31. ledna dobře přes hodinu a bylo vidět na noční straně Země.

Štítky: Lunární zatmění, Tle, Sluneční zatmění, Tse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »