Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášeno s možností ještě více prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Na Marsu je sezóna bouří. Zaprášeno s možností ještě více prachu, taková je předpověď počasí pro kráter Gale, jelikož zuří celoplanetární prachová bouře. Tento snímek pořídila kamera Mastcam vozítka Curiosity 10. června při pohledu na východo-východo-severní okraj kráteru a zachycuje dosavadní podmínky na místě. Vozítko Opportunity vzdálené odtud přes 2000 kilometrů muselo přerušit vědecké operace, jelikož v jeho místě na okraji kráteru Endevour bouře zhoustla, přerušila spojení a nyní se čeká, až přejde. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor, ale menší vozítko Opportunity využívá k nabíjení svých baterií sluneční panely. Stále se zhoršující nedostatek slunečního světla u Opportunity způsobil nízké nabití jeho baterií.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Opportunity rover


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »