Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášeno s možností ještě více prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Na Marsu je sezóna bouří. Zaprášeno s možností ještě více prachu, taková je předpověď počasí pro kráter Gale, jelikož zuří celoplanetární prachová bouře. Tento snímek pořídila kamera Mastcam vozítka Curiosity 10. června při pohledu na východo-východo-severní okraj kráteru a zachycuje dosavadní podmínky na místě. Vozítko Opportunity vzdálené odtud přes 2000 kilometrů muselo přerušit vědecké operace, jelikož v jeho místě na okraji kráteru Endevour bouře zhoustla, přerušila spojení a nyní se čeká, až přejde. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor, ale menší vozítko Opportunity využívá k nabíjení svých baterií sluneční panely. Stále se zhoršující nedostatek slunečního světla u Opportunity způsobil nízké nabití jeho baterií.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Opportunity rover


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »