Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášeno s možností ještě více prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Na Marsu je sezóna bouří. Zaprášeno s možností ještě více prachu, taková je předpověď počasí pro kráter Gale, jelikož zuří celoplanetární prachová bouře. Tento snímek pořídila kamera Mastcam vozítka Curiosity 10. června při pohledu na východo-východo-severní okraj kráteru a zachycuje dosavadní podmínky na místě. Vozítko Opportunity vzdálené odtud přes 2000 kilometrů muselo přerušit vědecké operace, jelikož v jeho místě na okraji kráteru Endevour bouře zhoustla, přerušila spojení a nyní se čeká, až přejde. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor, ale menší vozítko Opportunity využívá k nabíjení svých baterií sluneční panely. Stále se zhoršující nedostatek slunečního světla u Opportunity způsobil nízké nabití jeho baterií.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Opportunity rover


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »